کد خبر : 7202

عضو ناظر مجلس در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات از تصویب مالیات ویژه محصولات دخانی با ارزش درآمدی حدود 7 هزار میلیارد تومانی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس خبر داد.


 

علی اصغر باقرزاده عضو ناظر مجلس در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات ، از تصویب مالیات ویژه محصولات دخانی در کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: طی سال های اجرای قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات مصوب سال 1385 مجلس شورای اسلامی متاسفانه به موضوع افزایش مالیات دخانیات،در نظر گرفته شده در ماده 8 این قانون، توجه جدی معطوف نشده است.

نماینده مردم بابلسر و فریدونکنار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: کشور ایران علی رغم اینکه در طبقه بندی کشورهای جهان در اجرای کنوانسیون جزو کشورهای پیشرو می باشد، در اجرای این راهبرد کلیدی کاهش تقاضای مصرف دخانیات، سال ها است که علامت قرمز دریافت کرده و جزو کشورهای ضعیف جهان در این زمینه قرار گرفته بود.

وی بیان کرد: خوشبختانه با همت اعضای کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 مالیات ویژه با ارزش درآمدی حدود 7 هزار میلیارد تومان به تصویب رسید.

عضو ناظر مجلس در ستاد کشوری کنترل و مبارزه با دخانیات، گفت: امیدواریم با اجرای این قانون در دستیابی به هدف کاهش 30 درصدی مصرف دخانیات تا سال 1404 موفق باشیم و خصوصا نسل جوان را از آسیب های جبران ناپذیر این محصولات مرگبار محافظت کنیم.

باقرزاده بیان کرد: مصرف دخانیات سالیانه حدود 60 هزار مورد مرگ را به همراه دارد و هزینه مصرف آن در بخش سلامت بیش از 40 هزار میلیارد تومان برآورد شده است.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: با کاهش مصرف دخانیات می توان بخشی از هزینه های درمانی و سایز هزینه هایی که به بخش های اقتصادی تحمیل می شود را کم کرد.

وی تصریح کرد: طبق برآورد های بانک جهانی و سازمان جهانی بهداشت، افزایش هر 10 درصد قیمت محصولات دخانی از طریق مالیات موجب کاهش 5 درصدی مصرف آن می شود.

رییس کمیته سلامت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400، افزود: نرخ های مصوب شده در کمیسیون تا حدودی درصد مالیات نسبت به قیمت خرده فروشی را بالا می برد و امیدواریم با برنامه ریزی لازم بتوانیم ساختار استاندارد مالیات را با نرخ موثر 75 درصدی در آینده نزدیک تصویب کنیم.

وی خاطرنشان کرد: توجه جدی نمایندگان به این موضوع، نشان از تعهد آنها به سلامت نسل حاضر و آینده میهن اسلامی است. درآمدهای حاصله از این قانون، صرف اجرای قانون جامع کنترل دخانیات و اقدامات پیشگیرانه از شیوع مصرف دخانیات و تجارت غیرقانونی آن خواهد شد.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی