کد خبر : 5973

فرزانه نماینده مجلس شورای اسلامی در دیدار با وزیر نیرو :

اردکانیان وزیر نیرو: یکی از غفلت های بعد از انقلاب عدم برنامه ریزی برای مهار آبهای سطحی استان های شمالی است.

نماینده مردم نورو محمودآباد در مجلس شورای اسلامی عصر سه شنبه در دیدار با وزیر نیرو که برای ارائه گزارش در جلسه کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس حضور پیدا کرد گفت: پایین بودن شاخص مهار آبهای سطحی و شبکه آبیاری  در استانی همچون مازندران که قطب اصلی تامین کننده غذایی کشور است نشان از بی تفاوتی دولت مردان و مسئولین نسبت به تامین امنیت غذایی دارد.

سعید فرزانه با بیان اینکه در گزارشات اعلام شده از سوی معاونین وزارت نیرو تناقض وجود دارد گفت: از یک طرف نگران بهره برداری بی رویه از آبهای زیرزمینی هستید ولی از طرف دیگر برای بهره برداری از ابهای سطحی برنامه ریزی متوازن در کشور ندارید.

وی افزود: برای مثال در  استان مازندران  پتانسیل آبی حدود 6 میلیارد مکعب است که بیش از 4.5 میلیارد آن از محل آبهای سطحی تامین می شود و این در حال است که شاخص مهار آبهای سطحی در مازندران 12 درصد است و این شاخص در کشور 44 در صد است.

فرزانه با بیان اینکه پایین بودن شاخص مهار آبهای سطحی در مازندران خیانت به امنیت غذایی کشور است، افزود: شاخص شبکه آبیاری مدرن نیز در اراضی آبی مازندران حدود 10 درصد است ولی این شاخص در کشور حدود 30 درصد است.

وی با بیان اینکه مازندران و گیلان قطب اصلی ومهم در امنیت غذایی کشور هستند تاکید کرد: این دو استان می توانند تمامی نیاز های برنج کشور را تامین کنند و کشور را از واردات برنج بی نیاز نمایند.

نماینده مردم نور و محمودآباد افزود: بی توجهی و بی مهری به استان های شمالی نشان میدهد که امنیت غذایی برای مسئولین و دولتمردان مهم نیست و جزو اولویت انها قرار ندارد.

فرزانه در پایان پیشنهاد داد که برای جبران عقب ماندگی استان مازندران در بودجه سال 1400 و سالهای بعد این استان به صورت ویژه دیده شود تا این عقب ماندگی جبران گردد.

دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو نیز طی سخنانی در این دیدار ، یکی از غفلت هایی که بعد از انقلاب صورت گرفته را عدم برنامه ریزی برای مهار آبهای سطحی در استان های شمالی عنوان کرد و افزود: دائماً به معاونین وزارتخانه این موضوع را متذکر شده ام ولی متاسفانه در جلوی چشمان ما آبهای سطحی در چند استان به دریا ختم می شوند که امید داریم بتوانیم با همراهی شما نمایندگان اقدامی اثر بخش در این حوزه را شاهد باشیم.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی