کد خبر : 2683

قیمت نفت روز جمعه با تصمیم تولیدکنندگانی نظیر کویت برای کاهش زودتر تولید و تصویب بسته نجات اقتصادی دیگری از سوی آمریکا برای مقابله با تبعات پاندمی کرونا، افزایش یافت.

 بهای معاملات نفت برنت یک دلار و هفت سنت معادل پنج درصد افزایش یافت و به 22 دلار و 40 سنت در هر بشکه رسید. نفت برنت روز پنج شنبه پنج درصد صعود داشت.

 

نفت آمریکا پس از افزایش 20 درصدی در روز گذشته، امروز یک دلار و 12 سنت معادل هفت درصد افزایش یافت و به 17 دلار و 62 سنت در هر بشکه رسید.

 

با این حال نفت که هفته پرالتهابی را در تاریخ معاملاتش سپری کرده، در مسیر ثبت هشتمین کاهش هفتگی در 9 هفته گذشته قرار دارد. نفت برنت در هفته جاری 20 درصد و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا بیش از سه درصد کاهش داشته است. قیمت وست تگزاس اینترمدیت روز دوشنبه به منفی 37 دلار و 63 سنت رسید در حالی که برنت به پایینترین رکورد خود در 21 سال اخیر سقوط کرد.

 

تحت توافق گروه اوپک پلاس، اعضای این گروه قرار است از ماه مه تولیدشان را 9.7 میلیون بشکه در روز کاهش دهند اما کویت اعلام کرد که کاهش عرضه به بازارهای بین المللی را زودتر آغاز می کند و منتظر شروع رسمی توافق نمی ماند.

 

به گفته منابع آگاه، پروژه نفتی چراغ گونشلی جمهوری آذربایجان هم تحت پیمان اوپک پلاس، از ماه مه به بعد تولیدش را به میزان چشمگیری کاهش خواهد داد.

 

در این بین، نمایندگان مجلس آمریکا لایحه 500 میلیارد دلار برای مقابله با تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا و حمایت از کسب و کارهای کوچک و بیمارستانها را تصویب کردند. با این بسته هزینه آمریکا در این بحران به سه تریلیون دلار رسید.

 

نتایج نظرسنجی رویترز نشان داد در حالی که کشورهایی مانند آلمان، کاهش محدودیتها برای مقابله با کرونا را آغاز کرده اند، اقتصاد جهانی امسال ممکن است شاهد رشد منفی بی سابقه باشد.

 

بر اساس گزارش رویترز، موسسه کپیتال اکونومیکس در یادداشتی پیش بینی کرد که اقتصاد جهانی امسال 5.5 درصد کوچک می شود در حالی که در بحران مالی جهانی سال 2018 اقتصاد جهانی تنها 0.5 درصد رشد منفی داشت.

 

منبع: ایسنا

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی