کد خبر : 2367

دبیرخانه اوپک بالاخره چند ساعت بعد از جلسه ده و نیم ساعته اوپک و غیر اوپک، بیانیه رسمی آن را منتشر کرد که بر اساس آن کشورهای عضو توافق کردند تا در دو ماهه می و ژوئن 2020، روزانه 10 میلیون بشکه، از ماه جولای تا پایان 2020، به مدت 6ماه، روزانه 8میلیون بشکه و از اول ژانویه 2021 تا آوریل 2022، به مدت 16 ماه، روزانه 6 میلیون بشکه از تولید نفت خام خود را کاهش دهند.

 این توافق به تایید 22 کشور عضو رسیده و برای اجرایی شدن منتظر تایید مکزیک است. بیانیه اوپک به شرح زیر است:

 

▫️ نهمین نشست (فوق العاده) وزیران اوپک و غیر اوپک از طریق وبینار ، پنج شنبه ، نهم آوریل 2020 ، به ریاست شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی، الکساندر نواک، وزیر انرژی فدراسیون روسیه برگزار شد.


▫️ در این نشست از حضور آرژانتین، کلمبیا، اکوادور، مصر، اندونزی، نروژ، ترینیداد و توباگو و مجمع بین المللی انرژی (IEF) به عنوان ناظر استقبال شد.

 

‌▫️ در این نشست، کشورهای عضو اوپک و کشورهای تولیدکننده نفت غیر اوپک شرکت کننده در اعلامیه همکاری، بار دیگر بر تعهد خود در اعلامیه همکاری برای دستیابی و حفظ بازار پایدار نفت، منافع متقابل، کارآمد، اقتصادی و .. کشورهای تولیدکننده تأکید کردند. همچنین بر تأمین امنیت انرژی مصرف کنندگان و بازده منصفانه سرمایه، با توجه به اصول موجود و چشم انداز بازار.

 

▫️ در این نشست همچنین بر چارچوب اعلامیه همکاری، که در 10 دسامبر 2016 امضا شد و در جلسات بعدی نیز تأیید شد، و همچنین بر منشور همکاری که در تاریخ 2 ژوئیه 2019 امضا شد، مجددا تاکید شد.

 

▫️ تولید نفت خام کشورها (عضو اوپک و غیر اوپک) برای دوره اولیه دو ماهه از اول می 2020تا 30 ژوئن 2020 به میزان 10 میلیون بشکه در روز کاهش می یابد. در دوره بعدی به مدت 6ماه، یعنی از اول جولای 2020 تا 31دسامبر 2020،  این کاهش تولید 8میلیون بشکه در روز خواهد بود. (در مرحله سوم)کاهش تولید به میزان 6میلیون بشکه در روز از اول ژانویه 2021تا 30اوریل 2022به مدت 16ماه انجام خواهد شد.

 

▫️مبنای محاسبه تنظیمات کاهش، تولید نفت (کشورها)در اکتبر 2018است،به جز عربستان و فدراسیون روسیه، که سطح پایه هر دو کشور 11میلیون بشکه در روز در نظر گرفته می شود.

 

▫️ از همه تولیدکنندگان اصلی خواسته می شود تا در تلاشها جهت ثبات بازار مشارکت کنند. برای بررسی دقیق شرایط کلی بازار، میزان تولید نفت و میزان مطابقت با اعلامیه همکاری و این بیانیه، وظایف کمیته مشترک نظارت وزیران (JMMC) و اعضای آن تمدید می شود.با  (JTC) و دبیرخانه اوپک.

 

▫️ مجدداً تأکید می شود که مطابق روشی که برای کشورهای عضو اوپک استفاده می شود، (کاهش تولید برای) تولید نفت خام است و نظارت (بر کاهش تولید) براساس اطلاعاتی که از منابع ثانویه اعلام می شود، انجام می پذیرد.

 

▫️ برای تعیین اقدامات بیشتر در صورت نیاز برای تعادل بیشتر، جلسه بعدی اوپک و غیر اوپک در تاریخ 10ژوئن 2020 از طریق وبینار برگزار می شود.

▫️ موارد فوق توسط همه اعضای اوپک و کشورهای تولید کننده نفت غیر اوپک که در اعلامیه همکاری مشارکت داشتند ، به استثنای مکزیک، مورد توافق واقع شد و در نتیجه، (اجرای) این توافق مشروط به رضایت مکزیک است.

 

خبرآنلاین

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی