کد خبر : 8654

آیت‌الله شهرستانی:

نماینده حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران با اشاره به اینکه حوزه و دانشگاه باید به صورت عمیق با هم همکاری و همفکری داشته باشند، گفت: حوزه‌های علمیه باید عمق علمی خود را در اختیار دانشگاه ها قرار دهند و خروجی علمی و داشته‌های خود را به دنیا عرضه کنند.

آیت‌الله سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران در دیدار با رئیس و مسئولان مرکز تحقیقات اسلامی مجلس تصریح کرد: مقالات و مکتوبات مرکز تحقیقات اسلامی مجلس قابل تقدیر است ولی باید این فعالیت ها منتشر و به دنیا عرضه شود.

وی با اشاره به اهمیت ارتباطات در دنیای کنونی خطاب به رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: باید ارتباطات با مراکز علمی دنیا را توسعه دهید، عرضه کردن، ارتباط برقرار کردن، تماس گرفتن و رفت و آمدها بسیار مهم است.

آیت‌الله شهرستانی عرضه بحث های علمی و فعالیت های اساسی به دنیا را مهم دانست و تاکید کرد: ما باید عرضه فکری و علمی خود را در دنیا قوی تر کنیم، تاکنون به نظر می رسد نتوانسته ایم آثار علمی خود را به دنیا عرضه کنیم؟ آیا کتاب هایی که شما( مرکز تحقیقات اسلامی مجلس) منتشر کردید، توانسته اید عرضه نمایید؟ 

وی یادآور شد: در کشور ما در کنار تعهد و تخصص، برای استفاده از ظرفیت های مختلف حوزوی و دانشگاهی و حفظ جوانان نخبه، نیاز به مدیریت قوی داریم.

آیت‌الله شهرستانی به تجربه برخی کشورهای جنوب شرق آسیا اشاره کرد و افزود: کشور سنگاپور به دلیل مدیریت درست از منابع خود، سالانه دو تریلیون درآمد کسب می کند، در حالی که کشور ما با وجود منابع غنی و خدادادی مانند نفت، گاز و سایر منابع، درآمد سال گذشته ما 150 میلیارد تومان بود، در حالی که می توانیم با مدیریت منابع خود، بهتر از این عمل کنیم.

وی به تجربه کشور مالزی از دیگر کشورهای جنوب شرق آسیا در زمینه درآمدزایی برای کشورش اشاره کرد و گفت: ماهاتیر محمد در مالزی در اقدامی بسیار زیبا، با کاشت درخت پالم در این کشور، سالانه 40 میلیارد فقط از روغن آن سود عایدشان می شود، ضمن اینکه از نظر زیست محیطی نیز کشور را سبز و زیبا کرده است، این به معنای مدیریت قوی و استفاده از فرصت ها می باشد.

آیت‌الله شهرستانی خاطرنشان کرد: ما باید جدا از نفت به عنوان سرمایه ملی، در امور دیگر نیز وارد شده و سرمایه گذاری کنیم، چون بهترین فرصت ها، متخصصان و مغزها را در اختیار داریم و باید استفاده کنیم.

نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران بیان کرد: ما در تئوری و نظریه پردازی بسیار قوی هستیم ولی باید این نظریه ها را در مقام عمل نیز اجرایی و عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه ما اگر مدیریت و برنامه ریزی خوبی داشته باشیم، می توانیم دنیا را قبضه کنیم، اظهار کرد: امروز دشمنان خبیث ومجرمان کثیف، با محاصره اقتصادی و دارویی و تحریم، به کشور ما فشار وارد می کنند و حتی زمانی از ورود یک پت اسکن، به کشور جلوگیری می کردند، بنابراین، ما توانایی های زیادی داریم و باید از فرصت ها به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

آیت‌الله شهرستانی عنوان کرد: اگر تاریخ و تمدن کشورهای اسلامی را مرور کنیم ما با آن کشورها قابل مقایسه نیستیم، مطابق خاطرات برخی رزمندگان در جنگ هشت ساله، ما حتی یک آرپیچی نداشتیم ولی امروز  در تجهیزات نظامی و حتی پزشکی قوی شده ایم، چرا که بر حسب نیاز به سمت آنها رفتیم و در موارد دیگر هم می توانیم پیشرفت داشته باشیم.

تصویب قوانین بر اساس شرع مقدس، آثار مطلوبی در جامعه به همراه دارد 

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با اشاره به اهمیت ریل گذاری درست قوانین در کشور، گفت:  اصل حرکت کشور و ریل گذاری آن  بر اساس قانون است به گونه ای که اگر قانون خوب و اسلامی تصویب شود، اثرات آن در جامعه ماندگار خواهد ماند.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی رجایی نیا در دیدار با آیت الله سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران خاطرنشان کرد: اگر خدای ناکرده، قانون کارشناسی شده و یا بر مبنای اسلام نباشد، آثار وضعی و نامطلوب آن در آینده، برای جامعه آشکار خواهد شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس گفت: این مرکز از حدود یک دهه قبل توسط ریاست قبلی مجلس تاسیس شده و فعالیت های خوبی را انجام داده است، در دوره جدید نیز شورای سیاست گذاری آن به ریاست آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور، تشکیل شده است که می تواند باعث ایجاد ارتباط وسیع تر بین حوزه و مجلس شورای اسلامی شود.

رجایی نیا نقش آفرینی حوزه علمیه در بحث قوانین را بسیار مهم دانست و گفت: امید است حوزه های علمیه در دوره های جدید و با تشکیل شورای سیاستگذاری ، نقش آفرینی بیشتری در قوانین از منظر شرع، فقه و اسلام داشته باشد.
وی فعالیت در امر قانونگذاری را کاری سخت و سنگین دانست وگفت: امیدوارم به لطف خداوند، با استفاده از تجارب گذشته و برنامه های جدیدی که طراحی شده، این مرکز بتواند منشا اثرات مفید در کشور باشد.

فلسفه تشکیل مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بر اساس اصل چهارم قانون اساسی است

سرپرست معاونت پژوهش مرکز  تحقیقات اسلامی مجلس گفت: فلسفه تشکیل مرکز تحقیقات اسلامی مجلس بر اساس اصل چهارم قانون اساسی است که می خواهد همه قوانین از منظر شرع مقدس بگذرد.

جواد ابراهیمی طی سخنانی در جریان دیدار مسئولان مرکز  با آیت الله سید جواد شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران خاطرنشان کرد:  حضرت امام (ره) نیز در سخنانی فرموده بودند که در مجلس باید به گونه ای قانون تصویب کند که وقتی به شورای نگهبان رفت، بدون اما و اگر تصویب شود و تأسیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یک اتفاق مبارکی بود که به عنوان یک فیلتر قبل از بررسی طرح و لایحه در مجلس، نقش خود را ایفا می کند.

وی با اشاره به تشکیل شورای فقهی مرکز نیز گفت: در کمیته های مختلف شورای فقهی، اساتید سطوح عالی حوزه حضور پررنگ داشته و کمک کردند.

ابراهیمی ادامه داد:  نقش مرکز به گونه ای است که در بیان بعضی از مراجع تقلید چنین آمده است: «فلسفه انقلاب اسلامی تشکیل مراکزی از این دست بوده که زمینه ساز قانون گذاری مبتنی بر شرع مقدس باشد.»

وی، شرکت در یک هزار و 200 جلسه کمیسیون های تخصصی مجلس، تهیه بیش از 400 گزارش علمی، انتشار 28 شماره مجله تخصصی دین و قانون، دریافت استفتاء از دفاتر مراجع تقلید، تهیه پیش نویس های قانونی، انعقاد 70 تفاهم نامه را مراکز مختلف علمی و پژوهشی، همکاری 450 استاد حوزه و دانشگاه با این مرکز، چاپ و انتشار 16 عنوان کتاب، برگزاری سه دوره کنفرانس بین المللی فقه و قانون و ... را از جمله فعالیت های مرکز تحقیقات اسلامی مجلس ذکر کرد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی