کد خبر : 5385

سرقت یکی از جرایم قدیمی میان جوامع انسانی می باشد. این جرم در شهرها و مناطقی که از تراکم جمعیتی بیشتری برخوردارند از آمار بیشتری نیز برخودار است.

 امروزه با توجه به وضعیت اقتصادی موجود و پررنگ بودن بیکاری در جوانان و نبود زمینه های شغلی این معضل خیلی بیشتر از گذشته مشکل ساز گردیده است و حس امنیت را در شهروندان تحت شعاع قرار داده است. سرقت منزل از این جهت که ورود به حریم خصوصی نفر بوده و گاها در زمان حضور خود ساکنین نیز پیش می آید از اهمیت دیگری برخوردار است. سرقت امری است که به طور نسبی می توان آن را کنترل کرده و با برخی از اقدامات مانع از سرقت شد. در این جا برخی از راهکارهای موثر با هدف ارتقاء سطح آگاهی و هوشیاری شهروندان ارائه می گردد. 
چه باید بکنیم؟
1- موانع بازدارنده: این موانع شامل انواع نرده و نصب حفاظ در محل هایی است که می تواند راه ورود سارقان به حساب آید. از دیگر عوامل بازدارنده نصب دزدگیرهای الکترونیک می باشد و یا سارقان به روش های باز تاثیر سنسورهای تصویری، نوری و یا صوتی عمل می نمایند.
2- تجدید نظر در سیستم قفل ها: قفل ها در دوره ای از زمان کارایی خود را از دست می دهند که ممکن است به علت فرسودگی و استهلاک باشد و یا سارقان به روش های باز کردن و خنثی سازی آنها پی می برند.
3- در مجتمع های پرواحد آپارتمانی، که همدیگر را نمی شناسند احتمال سرقت توسط یکی از سکنه مقیم یا مهمانان وجود دارد. استقرار نگهبانان و سرایدار در این گونه مجتمع ها و اعمال مدیریت حفاظتی براماکن و مشاعات نظیر نصب دوربین و سامانه ضبط تصاویر می تواند عامل بازدارنده ای برای سرقت باشد. 
4- از دادن اطلاعات بی مورد به همسایگان در خصوص شرایط اقتصادی خانواده خودداری کنید. به فرزندان نیز بیاموزید که حرف های خانه را به دیگران نگویند.
5- از قراردادن وجه نقد اضافی یا طلاجات و اشیاء قیمتی در خانه خودداری نمایید. همچنین از نگهداری اوراق بهاداری که معمولا مورد مراجعه مرتب قرار نمی گیرند.
6- فرش ها و قالیچه های قیمتی یکی از عوامل تحریک می باشند. سعی کنید غریبه ها از میزان مفروشات قیمتی در خانه اطلاع نیابند.
7- کسبه مقیم محل هم می توانند یک فرصت حفاظتی باشند و هم مراجعان به آنان می توانند یک تهدید تلقی شوند. بنابراین با کسبه نیز در حد لازم ارتباط برقرار کنید و اسرار مالی خود و خانه را نا خواسته  افشاء نکنیدضمن آنکه یک کاسب خوب و امین می تواند مراقب نامحسوس خانه شما هم باشد. در هر یک از موارد باید هوشمندانه عمل کرد و تصمیم گرفت.
8- در هنگام رفتن به مسافرت مدیر ساختمان یا همسایه امین و شناخته شده خود را مطلع نمایید تا به طور نامحسوس مراقب خانه شما باشد. البته شما نیز متقابلا چنین خدمتی را به او خواهید کرد.
9- در خانه هایی که دیوار مجاور آن ها به فضای باز محدود است باید برای مقاوم سازی این بخشها در برابر تخریب و سوراخ کردن چاره ای اندیشید. اقداماتی مانند نصب شبکه فلزی یا بتونی ساختن آنها و ...
10- در محلاتی که جدیدالتاسیس  می باشند، خانه های نیمه ساز و محل استقرار کارگران فصلی می تواند یک مسئله حفاظتی و امنیتی باشد. با ارتباط با سازنده اینگونه ساختمان ها از نبود تهدید امنیتی مطمئن شوید ولی در هر حال مراقبت بیشتری نسبت به محلات قدیمی و سنتی لازم است.
11- همبستگی های محلی و ارتباطات سازنده با همسایگان از جمله در محمل جلسات ماهانه مذهبی از دیرباز عاملی تاثیرگذار در مراقبت متقابل و همپایی بوده است و دستورات اسلام در خصوص عدم غفلت از همسایگان را باید از منظر فواید گوناگون آن مورد توجه قرار داد. 
در صورت وقوع سرقت چه باید بکنیم؟
با همه تفاصیل فوق، در صورت وقوع سرقت اولین کار اطلاع به کلانتری از طریق تماس با 110 می باشد. توجه داشته باشید که جابجایی اشیاء و بر هم زدن صحنه می تواند کار پلیس را سخت تر کند. از آنجا که اثر انگشت بر روی سطوح صاف و صیقلی باقی می ماند سعی کنید این آثار را حفظ نمایید. پس از حضور مامور 110 شهروند باید با گزارشی که از مامور دریافت نموده به مراجع قضایی مراجعه و پس از کسب دستور پرونده به آگاهی ارجاع می گردد و در نهایت حوصله و تحمل و اعطای فرصت کافی به پلیس برای رهگیری و جمع بندی پرونده با توجه به اطلاعات و سرنخ ها در نهایت باز هم توصیه می گردد اقدامات پیشگیرانه خود را پررنگ تر کرده تا اهل خانه و خانواده از لحاظ مالی و روانی مصونیت لازم را کسب نمایند.
معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب
ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی