کد خبر : 5067

روشنفکر:

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه آموزش مجازی امیدوارکننده نیست و ضعف زیرساخت‌ها سبب کاهش کارایی و اثربخشی آن شده است، گفت: کرونا اجازه آموزش حضوری را نمی‌دهد و زیرساخت‌ها و هماهنگی برای فراگیر شدن و اثرگذاری آموزش مجازی هم وجود ندارد.

مهدی روشنفکر ، ضعف برنامه‌ریزی، عدم انعطاف‌پذیری، نبود زیرساخت‌ها و بی‌اعتمادی را چهار مشکل اساسی در بحث عملکرد آموزش و پرورش در شیوع ویروس کرونا دانست و گفت: بیش از ۷ ماه از ورود، شیوع و جولان ویروس کرونا به کشور و به تبع آن تعطیلی مدارس می‌گذرد و توقف آموزش، سردرگمی و بلاتکلیفی دانش‌آموزان و نیروهای آموزش و پرورش، نگران‌هایی را ایجاد کرده و به طور قطع تبعات مشکلات امروز در آینده‌ای نه چندان دور آشکار خواهد شد و مشکلاتی را در پی خواهد داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از مهمترین دغدغه‌ها و اساسی‌ترین چالش‌های امروز کشور، موضوع آموزش و پرورش و شروع سال تحصیلی است، افزود: متاسفانه آموزش و پرورش دچار یک سردرگمی شده و تنها در حال رفع تکلیف است؛ آشفتگی در آموزش نگران‌کننده است و نه شرایط کرونا اجازه آموزش حضوری را می‌دهد و نه زیرساخت‌ها و هماهنگی برای فراگیر شدن و اثرگذاری آموزش مجازی وجود دارد.

روشنفکر یادآور شد: برخلاف تعداد زیادی از کشورها که با برنامه‌ریزی و انعطاف‌پذیریِ نهادهای مربوطه، شرایط بازگشایی مدارس را فراهم کردند در کشور ما به دلیل مشکل برنامه‌ریزی و ضعف چابکی سازمان‌ها و همچنین کمبودهای مالی، امکان و امید رعایت پروتکل‌ها به صورت کامل و اطمینان‌‌بخش در مدارس وجود ندارد و در نتیجه خانواده‌ها از ترس کرونا، مانع حضور فرزندان خود در مدارس می‌شوند.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای پروتکل‌ها در مدارس نیاز به برنامه‌ریزی، اعتبار مالی و همراهی نهادهای مختلف دارد، گفت: آموزش مجازی امیدوارکننده نیست و ضعف زیرساخت‌ها سبب کاهش کارایی و اثربخشی آموزش مجازی شده است؛ در روستاها ضعف زیرساخت شبکه اینترنت مشهود است و فقر برخی خانوارهای شهری و روستایی مانع دسترسی و برخورداری آنها از وسایل ارتباطی هوشمند برای آموزش مجازی شده و حتی بسیاری از خانواده‌ها امکان خرید ماسک برای فرزند خود را ندارند.

آموزش و پرورش در بحث زیرساخت‌ها به تنهایی کاری از پیش نمی برد

نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس یازدهم با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش در بحث زیرساخت‌ها به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، ادامه داد: آموزش و پرورش برای روستا یا منطقه‌ای که دارای پوشش اینترنت ضعیف، فاقد پوشش شبکه اینترنت یا سرعت پایین اینترنت است و یا برای حل مشکل خانواده‌هایی که گوشی هوشمند برای نصب نرم‌افزار آموزش مجازی ندارند؛ چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ بهتر بود آموزش و پرورش این چالش‌ها و کمبودها را پیش‌بینی می‌کرد و با تمام توان برای حل آنها تلاش و رایزنی می‌کرد.

وی با یادآوری اینکه نهادهای مرتبط باید برای برگزاری کلاس‌‌ها به صورت حضوری چاره‌اندیشی کنند، گفت: باید با برنامه‌ریزی و تخصیص اعتبار برای حل مشکل زیرساخت‌ها و رعایت پروتکل‌ها به قید فوریت اقدام شود تا شاهد پیشبرد و تحقق اهداف آموزش و پرورش باشیم،  بیش از این دانش‌آموزان در خانه حبس نشوند و شرایط یادگیری حضوری و تعامل دانش‌آموزان با همدیگر و معلمان فراهم شود./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی