کد خبر : 4882

معاون اشاعه اطلاعات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از پایان فاز اول رف‌خوانی مخازن کتابخانه مجلس در طول ۴۵ روز گذشته خبر داد.

عبدالحسین مسلمی معاون اشاعه اطلاعات کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در توضیح این پروژه گفت: عملیات رف‌خوانی یکی از وظایف ذاتی کتابخانه است که جهت حفظ و نگهداشت منابع طبق آیین‌نامه داخلی کتابخانه، می‌بایست به صورت مستمر و هر ساله صورت پذیرد. به عبارت دقیق‌تر هر ساله موظفیم آخرین وضعیت منابع موجود در مخازن را با سامانه تطبیق داده و علاوه بر بررسی و اصلاح چیدمان و وضعیت نگهداشت منابع، آخرین وضعیت منابع در معرض آسیب و نیازمند به مرمت را احصاء و برای ترمیم و مرمت آنها اقدام کنیم.

معاون اشاعه اطلاعات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس در ادامه افزود: متأسفانه رف‌خوانی منابع کتب چاپی (فارسی و عربی) از سال 81 به بعد در کتابخانه انجام نشده بود و همچنین دیگر منابع اعم از کتب لاتین، نشریات کتابخانه‌های تخصصی و ... از بدو تأسیس، چنین اقدامی صورت نگرفته بود که در طول این سال‌ها مشکلات متعددی برای کتابخانه ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: در فاز اول عملیات رف‌خوانی منابع تا به امروز (در 45 روز گذشته) رف‌خوانی منابع چاپی (فارسی- عربی) با ثبت رکورد 596000 جلد کتاب، نشریات، کتب سنگی- سربی (نفیس) و پایان نامه‌ها به پایان رسیده است و به یاری خداوند تا نیمه شهریورماه، رف‌خوانی کلیه منابع به پایان خواهد رسید.

مسلمی در پایان افزود: انجام این فرآیند که سال‌ها در کتابخانه مجلس مورد غفلت قرار گرفته بود، در این مدت کوتاه جز با یاری خداوند و همت پرسنل ساعی و کوشای کتابخانه مجلس ممکن نبود که جا دارد از همین جایگاه از تمام پرسنل و مدیران محترم نسبت به انجام موفق این پروژه تشکر کنم.

این مقام مسئول در کتابخانه مجلس شورای اسلامی افزود: در تلاش هستیم با جمع‌بندی مناسب اطلاعات ثبت شده در سامانه، ظرف چند روز آینده خروجی دقیق آماری منابع موجود در کتابخانه و مرکز اسناد مجلس را جهت بهره‌برداری پژوهشگران و اندیشمندان محترم اعلام کنیم./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی