کد خبر : 4267

سخنگوی کمیسیون آموزش خبر داد

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس از کمبود ۱۹۷ هزار معلم در آغاز سال تحصیلی جدید خبر داد و گفت: اگر ورودی دانشجو به دانشگاه فرهنگیان از سال ۹۱ کاهش پیدا نمی‌کرد، امروز با چنین کمبودهایی مواجه نبودیم.

احمدحسین  فلاحی  با اشاره به کمبود نیروی آموزشی در وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: در حال حاضر کشور با کمبود 197 هزار معلم برای سال تحصیلی جدید مواجه است.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون آموزش مجلس به شکل جدی به موضوع جذب معلم در سراسر کشور ورود کرده است، افزود: این کمبود معلم در حالی است که طی 4 سال آینده این کمبود نیرو به 620 هزار معلم خواهد رسید.

چرا ورودی دانشگاه فرهنگیان از 25 هزار به 3 هزار نفر کاهش یافت؟

وی تصریح کرد: متأسفانه دولت و آموزش و پرورش بر خلاف سیاست‌‎های کلی و اسناد بالادستی دانشگاه‌ فرهنگیان و تربیت معلم را تعطیل و محدود کرد و دانشگاه فرهنگیانی که باید سالیانه 25 هزار معلم تربیت می‌کرد، این رقم به سه هزار نفر رسید.

فلاحی اضافه کرد: اگر از سال 91 که ورودی‌های دانشگاه فرهنگیان محدود شد، سالیانه 25 هزار معلم تربیت شده بود تا آغاز سال تحصیلی 99، حدود 200 هزار معلم تربیت شده بود و امروز با کمبود 197 هزار نفری معلم در کشور مواجه نبودیم.

وی، ریشه‌ اصلی مشکلات ایجاد شده در دانشگاه فرهنگیان را عدم جذب دانشجو برای دانشگاه فرهنگیان و تعطیلی دانشگاه تربیت معلم برشمرد و گفت: امروز ضرورت دارد نسبت به جذب حق التدریسی‌های قید شده در قانون تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی اقدام عاجل شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس یادآور شد: عدم جذب معلم از دانشگاه فرهنگیان موجب پایین آمدن کیفیت آموزش‌ها در کشور شده به طوریکه آموزش و پرورش ما امروز در دنیا رتبه 12 دنیا را به لحاظ کیفیت آموزشی دارد که لازم است در این زمینه تلاش دوچندانی داشته باشیم./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی