کد خبر : 17195

رئیس کمیته گردشگری مجلس:

رئیس کمیته گردشگری در مجلس شوای اسلامی گفت: رونق گردشگری به اشتغال‌زایی پایدار می‌انجامد و در عین حال، بهترین جایگزین مناسب برای خلاصی از تک محصولی بودن کشور است‌.

سید مجتبی محفوظی در مورد نقش وزارتخانه‌ها در توسعه گردشگری گفت: صنعت گردشگری؛ متنوع‌ترین و بزرگترین صنعت در دنیا است که تاثیر پررنگی بر افزایش میزان اشتغال و درآمدهای ارزی، رونق صنایع داخلی، گسترش همکاری‌های بین‌المللی دارد.

رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس در ادامه تصریح کرد: با تقویت گردشگری می‌توانیم نگرش کشورهای دنیا نسبت به تمام حاشیه‌های ایران هراسی و اسلام هراسی را تغییر داده و حرفی از جنس دوستی به جهانیان به ارمغان بیاوریم. 

اذعان رسانه‌های غربی به موقعیت ممتاز گردشگری ایران

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در چند سال اخیر زمانی که صحبت از گردشگری و رونق این صنعت بود، ایران جزو ده کشور برتر جهان به لحاظ موقعیت جغرافیایی و آثار تاریخی و دیدنی در جهان شهرت داشت؛ کشور ما از نظر زیرساخت‌های طبیعی و منابع جذب توریست و جاذبه‌های گردشگری از غنای بالایی برخوردار است.

وی افزود: ادعای این سخن از سوی روزنامه‌های انگلیسی فایننشال تایمز، گاردین و تلگراف بارها در قالب مقاله و گزارش عنوان شده که هر یک در گزارش‌هایی مستقل ایران را در صدر مهمترین دارندگان جاذبه‌های گردشگری جهان در سال ۲۰۱۴معرفی و سفر به ایران را خاطره‌ای ماندگار از کشوری تاریخی و دارای فرهنگی غنی توصیف کرده‌اند.

اما واقعیت این معادله را اینگونه می‌توان ترسیم کرد؛ ایران ظرفیتی غنی از گردشگری دارد که در سایه بی‌توجهی مغفول مانده است و متاسفانه با تمام این ظرفیت‌ها نتوانستیم این صنعت را به بهترین شکل به منصه ظهور برسانیم

وی در همین راستا، ادامه داد: اما واقعیت این معادله را اینگونه می‌توان ترسیم کرد؛ ایران ظرفیتی غنی از گردشگری دارد که در سایه بی‌توجهی مغفول مانده است و متاسفانه با تمام این ظرفیت‌ها نتوانستیم این صنعت را به بهترین شکل به منصه ظهور برسانیم.

باید تحریم را با توسعه گردشگری دور زد

محفوظی عنوان کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم و تکیه زدن ضرغامی بر منصب این وزارتخانه امیدوار بودیم که این صنعت رونق بسیاری داشته باشد اما شوربختانه تاکنون شاهد حرکت مثمرِ ثمری در این راستا نبوده‌ایم.

رئیس کمیته گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه در شرایط تحریم‌ها، باید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم، تاکید کرد: امروز کشور در سایه تحریم‌ها بیشترین آسیب را به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و هنری دیده است و گردشگری بهترین گزینه رهایی از شرایط موجود است تا در سطح بین‌المللی نشان دهد؛ ایران کشور صلح‌طلب است و این مهم نیازمند نقش پررنگ بسیاری از سازمان‌ها و نهادها تا وزارتخانه‌ها است، اما باید دید که به چه میزان نهادهای متولی در تقویت این راستا تلاش کرده‌اند تا بتوانیم از این فرصت در جهت پررنگ کردن و رونق گردشگری استفاده کنیم.

ضرورت فعال شدن بیشتر رایزن‌های فرهنگی

محفوظی، نقش وزارت خارجه را در رونق گردشگری بی‌بدیل دانست و گفت: از وزارت امور خارجه گرفته تا رایزن‌های فرهنگی باید در کنار وزارت گردشگری قرار گرفته و برنامه‌های متعددی برای رونق گردشگری داشته باشند.

 عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: زمانی که سخن از تجارت و توسعه گردشگری مطرح می‌شود؛ نباید تمام انتقادها را به سمت وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ببریم؛ وزارت امور خارجه، وزارت فرهنگ و ارشاد، وزارت نیرو، سازمان محیط زیست، وزارت بهداشت و...یکایک آنها نقش‌های موثری در رونق و شکوفایی این صنعت دارند که متاسفانه طی سالیان دراز مورد بی مهری قرار گرفته است.

رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس، نقش سفارتخانه‌ها و رایزن‌های فرهنگی را در معرفی جاذبه‌ها و دیدنی‌های ایران در کشورهای مختلف بسیار پررنگ عنوان کرد و گفت: رایزنان فرهنگی با تقویت کردن گزینه‌هایی همچون مطرح نمودن تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی اعم از باورها و آداب و سنن، آگاه سازی، در کنار برگزاری رویدادها رویدادهای فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه‌های عکس، کتاب، کنسرت‌ها، جشنواره‌های موسیقی، جشنواره‌های فیلم و فرهنگ بومی، جشنواره‌های خوراک و نوشیدنی، جشنواره‌های مذهبی و سیرک‌ها می‌توانند بسترهای توسعه گردشگری و مسافرت به کشور را توسعه دهند. 

رسانه‌ها موتور محرکه صنعت گردشگری

این نماینده مجلس، نقش رسانه‌ها در رونق گردشگری را پررنگ عنوان کرد و تصریح کرد: امروزه رسانه قدرت اصلی هر جامعه محسوب می شود و حرف اول و آخر را در تمام رویدادها می‌زند؛ بر همین اساس انتشار تبلیغات، اخبار،مستند، رپرتاژ آگهی، بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی و صفحات وب، حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی به جهت معرفی مناطق و اماکن گردشگری و برجسته‌سازی و برندسازی توانمندی‌ها و امکانات مناطق دیدنی تاریخی و جاذبه‌های امروزی تاثیر بسزایی در رونق گردشگری دارد.

محفوظی یادآورشد: با تمام این تفاسیر جای سوال باقی است چرا این ظرفیت از سوی متولیان امر مسکوت مانده است؟

رئیس کمیته گردشگری کمیسیون فرهنگی مجلس، همچنین با انتقاد از بی توجهی به حفظ و نگهداری آثار باستانی عنوان کرد: تمام ظرفیت‌هایی که باید برای رونق گردشگری توسعه پیدا می‌کرد مغفول مانده و در کنار آن شاهد تخریب آثار تاریخی به صورت آگاهانه و ناآگاهانه به نام توسعه در اقصی نقاط کشور هستیم.

تغییر کاربری اماکن تاریخی با جدیت دنبال شود

 وی افزود: تغییر کاربری آثار تاریخی با هدف کسب سود اقتصادی بیشتر به شرایط بحرانی این ماجرا بیشتر دامن می زند، اینجا باز کم کاری وزارتخانه‌ها و نهادهای مختلف در میان است. 

ما نه تنها نتوانستم از صنعت گردشگری کسب درآمد داشته باشیم بلکه در سایه سودجویی عده‌ای شاهد تخریب آثار باستانی هم هستیم

محفوظی گفت: ما نه تنها نتوانستم از صنعت گردشگری کسب درآمد داشته باشیم بلکه در سایه سودجویی عده‌ای شاهد تخریب آثار باستانی هم هستیم. 

بیشتر بخوانید:

رئیس فراکسیون فرهنگ عمومی مجلس، متذکر شد: اگر وزارتخانه میراث فرهنگی به تک تک موارد عنوان شده ورود جدی نداشته باشد بی‌شک این وزارتخانه به اهداف و چشم اندازی که از قبل تعیین کرده است، دست نخواهد یافت و همگی در حد شعار در تاریخ دولت سیزدهم ثبت خواهد شد./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی