کد خبر : 16924

توان سه قوه برای کشف توانایی جوانان

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: مسئولان هنوز به این باور نرسیده‌اند که رمز موفقیت کشور توجه به جوانان تحصیلکرده و نخبه داخلی است.

مهدی اسماعیلی در مورد روز دانشجو و ظرفیت نخبه جوان کشور گفت: ایران کشور جوان و با سوادی است که این ظرفیت برای هر کشوری یک ثروت بزرگ محسوب می‌شود؛ نیروی فعال و تحصیلکرده نقش پررنگی در توسعه کشور دارد.

باید زمینه ظهور و بروز استعدادهای نخبه به ویژه دانشجویان فراهم کنیم

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی افزود: بی توجهی به ظرفیت سرمایه اجتماعی تحصیلکرده منجر به رشد مهاجرت نخبگان دانشجویی خواهد شد؛ نیروهای فرهیخته و باسواد هر کشوری  نقش بسیاری در پیشرفت و آبادانی آن کشور خواهند داشت. باید زمینه ظهور و بروز استعدادهای نخبه به ویژه دانشجویان را در داخل کشور فراهم کنیم برای رسیدن به این نقطه مطلوب نیازمند زمان هستیم. امیدوارم با حمایت دولت پنجره امید بر روی جوانان تحصیلکرده و نخبه گشوده شود تا شاهد مهاجرت این سرمایه به بار نشسته کشور نباشیم.

جوانان امروز مسئولان فردا کشور هستند

نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار کرد: جوانان امروز مسئولان فردا کشور هستند، امروزه نیازمند شناخت درک عمیقی از توانمندی‌ها و استعداد جوانان هستیم امیدواریم در شرایطی که بین سه قوه اشتراکات و همکاری ‌وجود دارد، بتوانیم زمینه حمایت از جوانان تحصیلکرده و نخبه را در کشور فراهم کنیم. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یادآور شد: حدود ۸۵ درصد دانشگاه‌های کشور بدون سنجش دانشجو می‌پذیرند، رقابت بین ۱۵ درصد از رشته‌های پر طرفدار است. بسیاری از دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در همین ۱۵ درصد هستند که بازار کار خوبی برای آنها وجود دارد. در راستای عدالت آموزشی نیازمند توجه و تقویت تمام رشته‌ها با توجه به نیاز کشور هستیم. عدالت آموزشی تاکید می‌کند که نباید فرقی بین دانشگاه‌ها وجود داشته باشد. برای رسیدن به نقطه مطلوب عدالت آموزشی باید از توزیع مناسب امکانات آموزشی تا توزیع متناسب اساتید مجرب در تمام مقاطع بهره‌مند شویم تا تجمعات سرمایه در یک شهر مطرح نشود. 

وی در ادامه افزود: مسئولان به این باور نرسیده‌اند که رمز موفقیت کشور توجه به جوانان تحصیلکرده و نخبه داخلی است، اگر به این موضوع توجه شود بی شک انگیزه دانشجویان به ادامه تحصیل افزایش پیدا خواهد کرد در این میان نباید فراموش کنیم که آموختن مهارت در مدارس و دانشگاه‌ها منجر به حرکت کشور به سمت توسعه و تولید خواهد بود.

رشته‌های دانشگاهی باید به روز باشند، ابعاد زمانی ایجاب می‌کند که برخی از رشته‌ها به دنبال پژوهش و تحقیق و قسمتی به مهارت‌های بازآموزی را تقویت شوند و متناسب با زمان مد نظر قرار گرفته پیش رود

اسماعیلی یادآور شد: رشته‌های دانشگاهی باید به روز باشند، ابعاد زمانی ایجاب می‌کند که برخی از رشته‌ها به دنبال پژوهش و تحقیق و قسمتی به مهارت‌های بازآموزی را تقویت شوند و متناسب با زمان مد نظر قرار گرفته پیش رود.

بیشتر بخوانید:

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: قرن حاضر قرن انفجار علم و دانش است بی شک بین دانشجو امروز و دیروز تفاوت‌های وجود دارد، امروز علم به سرعت نور در حال حرکت است بر همین اساس دانشگاه‌ها باید علوم روز را متناسب با نیاز کشور تدریس کنند تا دانشجویان فقط مدرک گرایی را به دوش نکشند, مدرک گرایی معضل امروزه آموزش عالی کشور است که مشکلات زیادی را برای دانشجویان ایجاد کرده است./

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی