کد خبر : 16132

رد بلایای طبیعی بر روی آثار باستانی

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در دولت سیزدهم گفت: حفاظت از آثار باستانی نیازمند هزینه است و اعتبارات وزارتخانه به اندازه‌ای نیست که این مرمت و بازسازی صورت بگیرد، متاسفانه این وزارتخانه، وزارتخانه فقیری است.

 

 

عزت الله ضرغامی در خصوص بلایای طبیعی تهدیدی جدی برای آثار باستانی هستند؛ گفت: بخشی از فعالیت وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص به احیا و مرمت، حفظ و صیانت از بناهای تاریخی و آثار باستانی دارد، در نظر گرفتن اعتبارات بودجه‌ای در این بخش با حفظ اولویت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: حفظ و نگهداری آثار باستانی و بناهای تاریخی‌ از بلایای طبیعی و غیر طبیعی از اولویت‌های وزارتخانه است و باید هرچه سریع‌تر مرمت و بازسازی آنها در دستور کار قرار بگیرد. وزارتخانه میراث فرهنگی نسبت به آسیب‌های عمدی و غیر عمدی وظیفه دارد. متاسفانه بلایای طبیعی نظیر سیل، زلزله، طوفان و… قابل پیش بینی نیست اما باید نسبت به حفاظت از آنها بیش از وقوع حادثه فکر و اندیشه‌ای داشته باشیم.

وزارتخانه‌ای که مشکل مالی فراوان دارد

وی در ادامه تاکید کرد: حفاظت از آثار باستانی نیازمند هزینه است و اعتبارات وزارتخانه به اندازه‌ای نیست که این مرمت و بازسازی صورت بگیرد، متاسفانه این وزارتخانه، وزارتخانه فقیری است و به دلیل کمبود بودجه نتوانست به ماموریت‌های اصلی خود که یکی از آنها حفظ  و مرمت آثار باستانی است به درستی جامه عمل بپوشاند، میراث فرهنگی تاریخ و شناسنامه کشور ما محسوب می‌شود و باید به گونه‌ای از آنها نگهداری کنیم تا به آیندگان انتقال دهیم.

امیدواریم در برنامه ۵ سال توسعه٬ اعتبارات به گونه‌ای اختصاص داده شود تا بتوانیم بخشی از آن را در جهت بازسازی آثار تخریب شده میراث فرهنگی به واسطه بلایای طبیعی قرار دهیم

ضرغامی اظهار کرد: اعتبارات بودجه‌ای وزارتخانه بسیار ناچیز است و کفاف بسیاری از هزینه‌های آن را نمی‌دهد، در جلسه‌ای که با کمیسیون فرهنگی برگزار شد؛ موضوعاتی از قبیل مشخص شدن اعتبارات بودجه‌ای مطرح شده است؛ امیدواریم در برنامه ۵ سال توسعه٬ اعتبارات به گونه‌ای اختصاص داده شود تا بتوانیم بخشی از آن را در جهت بازسازی آثار تخریب شده میراث فرهنگی به واسطه بلایای طبیعی قرار دهیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم تصریح کرد: در ۳ سفر استانی که وزارتخانه همراه دولت بود، اعتبارات بودجه‌ای مناسبی در نظر گرفته شده و گزارشات آنها را به صورت مستقل اعلام کردیم، برخی از آثار باستانی را که نیازمند حفظ و مرمت فوری  هستند٬ در دستور کار قرار داده‌ایم. در بقیه سفرهای استانی دیگر هم باید یک بودجه مستقل دیگر در نظر بگیریم .

استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در گردشگری

ضرغامی با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی یادآور شد: استفاده از ظرفیت بخش خصوصی را در دستور کار قرار داده‌ایم و همچنین به واسطه صندوق احیا که ابعاد جدیدی برای ماموریت‌ها در نظر گرفته می‌شود تا بتوانیم، از ظرفیت مردمی که علاقمند به  مشارکت در این بخش هستند استفاده کنیم؛ در بخش عمومی فعالیت‌هایی برای هر یک در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید:

وزیر میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در پایان خاطرنشان کرد: استان‌های محروم کشور که دارای ظرفیت بالای گردشگری هستند در اولویت اقدامات وزارتخانه قرار می‌گیرند به فرض مثال سیستان و بلوچستان دارای ظرفیت بزرگی در حوزه گردشگری است باید از این فرصت‌ها به درستی استفاده کنیم./

پایان پیام

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی