کد خبر : 15814

نشست هم اندیشی "بررسی الزامات تقنینی پیوست فرهنگی" در قم؛

نشست هم اندیشی "بررسی الزامات تقنینی پیوست فرهنگی" از طرف مرکز تحقیقات اسلامی مجلس و با حضور رئیس و نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در قم برگزار شد.

 ابراهیم نیک منش عضو شورای عالی مرکز راهبری مطالعات اسلامی حوزه علمیه ، حجت الاسلام والمسلمین فرج الله هدایت نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشة اسلامی و مجید کافی عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به ارائه نظرات و دیدگاه خود پیرامون پیوست فرهنگی، بایدها و نبایدها و الزامات قانونی آن پرداختند. نظرات ارایه شده در این نشست مورد نقد وبررسی قرارگرفت وبه ابهامات و پرسش ها پاسخ داده شد. 

حجت الاسلام والمسلمین مرتضی آقا تهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به خاطر برگزاری این نشست علمی و تخصصی تقدیر کرد و ابراز امیدواری کرد که این نشست های تخصصی توسط مرکز ادامه پیدا کند.

غلامرضا منتظری نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس نیز طی سخنانی بیان داشت: کمیسیون فرهنگی مجلس پیوست فرهنگی برای قوانین را در اولویت کاری خود قرار داده و تاکنون حدود 15 جلسه حول محور این موضوع در کمیسیون برگزار شد.

وی ادامه داد: در ارتباط با پیوست فرهنگی، سوال هایی مطرح است که باید به آنها پاسخ داد، از جمله اینکه مصداق پیوست فرهنگی برای هر سازمان متناسب با طرح و لوایح چیست؟ مثلا ما در حوزه عمران، مسکن، پول و بانکداری و... چه پیوست های فرهنگی باید داشته باشیم.

منتظری با اشاره به اهمیت آموزش گفت: باید به مراکزی که قرار است طرح و لوایح سازمان آنها به قانون تبدیل شود، به صورت مستقیم و غیرمستقم در مورد پیوست فرهنگی آموزش داده شود.

نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس بیان داشت: نشست بررسی الزامات تقنینی پیوست فرهنگی" توسط مرکز تحقیقات اسلامی مجلس قم می تواند سرآغاز یک تحول جدی در این موضوع باشد و این نشست سرآغاز خوبی برای کمیسیون و نقشه راهی برای برنامه های بعدی است.

منتظری با بیان اینکه در زمینه پیوست ها، نیاز به مبنا داریم، گفت: برای اینکه بسته فرهنگی به تکیه گاه مطمئنی برای ما قرار بگیرد از یک سو، نیاز به مبنا داریم و از سوی دیگر، باید میان پرچمداران فرهنگ و مجریان یک پل ارتباطی پیرامون مصادیق پیوست فرهنگی برقرار شود.

در ادامه این نشست مجید کافی عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: همانگونه که در جامعه در همه رفتارها و کردارهای ما، فرهنگ اشراب شده است، باید روح فرهنگ در کالبد جامعه دمیده شود و نسبت به مسائل فرهنگی بی توجه نباشیم.

حجت الاسلام والمسلمین فرج الله هدایت نیا عضو هیات علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی نیز بیان داشت: پیوست فرهنگی قوانین باید سنخ آن مشخص باشد تا باعث ایجاد تعارض نشود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی