کد خبر : 14296

اسماعیلی:

رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: اگر لایحه‌ای برای سروسامان دادن کودکان بازمانده از تحصیل توسط دولت ارائه نشود مجلس خود اقدام به نوشتن طرحی در این راستا خواهد کرد.

مهدی اسماعیلی  در مورد ۷۵ هزار دانش آموز عشایر جا مانده از تحصیل گفت:  موضوع زندگی عشایر مبحثی خاص است، فرهنگ و گونه زندگی مردمان عشایر با شهرنشینی و روستانشینی متفاوت است.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی افزود: عشایر زندگی ثابتی همچون روستائیان دارند و به صورت کوچ ییلاق و قشلاق می‌کنند اما در هیچ شرایطی مدارس و آموزش آنها تعطیل نشده است و برنامه آموزشی کما فی سابق ادامه داشته است، شیوع اپیدمی بیماری کرونا زندگی همه افراد را تحت تاثیر قرار داد و زندگی عشایر هم بی شک تحت تاثیر این بیماری همه گیر قرار گرفته است.

۳ میلیون و ۵۰۰هزار دانش آموز از دسترسی به سامانه شاد محروم هستند

اسماعیلی یادآور شد: طبق آمار منتشر شده حدود ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش آموز از دسترسی به سامانه شاد محروم شده‌اند، بدون شک تعدادی از این جمعیت بازمانده از تحصیل باز می‌گردد به دانش آموزان عشایر؛ بر همین اساس امیدواریم سال تحصیلی جدید که از مهرماه رسما مدارس بازگشایی می‌شود با رعایت پروتکل‌ها و پیروی از الگوی خاص برای دانش آموزان عشایر نیز باشد.

اگر حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور واکسینه شوند و چرخه انتقال بیماری تا حدود بسیاری قطع و ایمنی لازم در جامعه پدیدار شود

وی ادامه داد: اگر حدود ۵۰ الی ۶۰ میلیون نفر از جمعیت کشور واکسینه شوند و چرخه انتقال بیماری تا حدود بسیاری قطع و ایمنی لازم در جامعه پدیدار شود، زمینه بازگشایی حضوری مدارس از آبان ماه با الگوی جدید مهیا می‌شود تا به صورت آرام و تدریجی با رویکرد منطقه‌ای یعنی براساس رنگ بندی هر شهرستان بتوانیم بازگشایی عمومی مدارس را شروع کنیم.

بازگشایی مدارس با تدابیر خاص

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس یازدهم تصریح کرد: بازگشایی مدارس با توجه به شرایط  ترکیبی و یا رفع اشکال انجام می‌شود و حتما تمام جزییات  اطلاع رسانی خواهد شد، رویکرد کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بر این اساس است که بتوانیم از این وضعیت نامناسبی که اپیدمی کرونا در کشور ایجاد کرده رها شده  و مدارس را با تدابیر خاصی که بررسی می‌شود بازگشایی کنیم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: تعداد کودکان جا مانده از تحصیل زیاد نیستند اگر بخواهیم کلی به ماجرای این دانش آموزان بپردازیم، اپیدمی کرونا شرایط را برای گروهی از دانش آموزان به نوعی دیگر رقم زد تا جایی که تعدادی از آنها به دلیل عدم امکانات کافی از تحصیل مجازی باز مانده و وارد بازار کار شده‌اند، باید این گروه از دانش آموزان شناسایی و وارد عرصه تحصیل می‌شدند. اگر کلاس‌ها حضوری شود بی شک این تعداد از دانش آموزان شناسایی و به چرخه آموزش باز می گردند و شناسایی آنها برای سیستم آموزشی کشور کار چندان سختی نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: 

رییس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، در پایان خاطر نشان کرد: تعداد کودکان جا مانده از تحصیل در شرایط عادی برای همه سوال است بی شک رشد این کودکان در شرایط غیر معمول و اپیدمی کرونا افزایش یافته است و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و وزارت آموزش و پرورش پیگیر این ماجرا هستند،  اگر لایحه ای برای سروسامان دادن کودکان بازمانده از تحصیل توسط دولت ارائه نشود مجلس خود اقدام به نوشتن طرحی در این راستا خواهد کرد./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی