کد خبر : 13749

عدم مدیریت استفاده از فضای مجازی مومجب بروز نتایج ناگوار در حوزه اخلاق و رفتار به خصوص در کودکان و نوجوانان خواهد شد. از جمله این آسیب ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

1- قبح شکنی نسبت به ناهنجارهای دینی و اجتماعی: کاربران فضای مجازی در مدت حضور خود در این فضا، خصوصا بازی های ویدئویی، بارها و بارها سرقت، تجاوز به عنف، زورگیری، قمار، تشکیل و مدیرت باندهای تبهکاری، ارتباط های نامتعارف زن و مرد را تجربه می کنند و پس از مدتی به دلیل عادی شدن مواجهه با چنین مواردی قبح آن برایشان از بین رفته و درباره ای موارد منجر به انجام چنین اعمالی در محیط فیزیکی نیز می شود.
2- ترویج سستی و تنبلی:  غرق شدن در لذت و سرگرمی در فضای مجازی آرام آرام فرد را به دلبستگی و وابستگی شدید و اعتیاد گونه به این فضا سوق داده و در بیشتر موارد برای جدا نشدن از آن به هر بهانه ای از انجام کارهای ضروری نیز سرباز می زنند و دچار نوعی سستی و تنبلی مزمن می شوند.
3- تبدیل شدن سرگرمی به هدف: با آنکه اصولا فضای مجازی خدمات سرگرمی محور ارائه می دهد غالب کاربران برای سرگرم شدن فضای مجازی را در اولویت امور خود قرار داده زیرا امکان نظارت برفعالیت کاربران وجود نداشته، عدم محدودیت اجتماعی و اخلاقی و عدم محدودیت های عرفی و ...
4- ناتوانی در مدیریت زمان: از آنجا که هر روز بر امکانات رسانه  ای و جذاب فضای مجازی افزوده می شود استفاده از آن اگر بدون نیاز واقعی و صرفا از روی کنجکاوی باشد، به باتلاقی برای تضییع عخمر تبدیل خواهد شد. گاه چنان غرق در جذابیت آن می شوند که گذشت زمان را حس نمی کنند. 
5- افزایش روحیه پرخاشگری و خشونت: بازی های رایانه ای و فیلم خشن، رفتارهای پرخاشگرانه را در پی خواهد داشت. علاوه بر آن محتوای غیراخلاقی موجود د این بازی ها و فیلم ها عامل تشدید روحیه پرخاشگرانه در کودکان و نوجوانان می باشد.
6- افزای وسواس های فکر و عملی: ایجاد شک و تردید در اعتقادات، کاهش اعتماد به اعتقاد به سعاد اخروی، ایجاد نگاه منفی به آینده فردی و اجتماعی، ایجاد ترس نسبت به آینده، تاکید بر عدم موفقیت، زمینه را برای انواع وسواس های فکری و عملی فراهم می آورد.
معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی