کد خبر : 12232

اگر در صنعت مد دستی دارید یا به صورت تفننی در مقاله های مربوط به آن جستجو می کنید با مفهوم «کالای لوکس» برخورد خواهید کرد. کالای لوکس تفریفی بسیط و بسیار مناقشه برانگیز است در تداول عامه به هرچیز گران و غیر ضروری اطلاق می شود. این تعریف کما بیش در فضای تخصصی نیز بر کالای لوکس مترتب می گردد.

اگر در صنعت مد دستی دارید یا به صورت تفننی در مقاله های مربوط به آن جستجو می کنید با مفهوم «کالای لوکس» برخورد خواهید کرد. کالای لوکس تفریفی بسیط و بسیار مناقشه برانگیز است در تداول عامه به هرچیز گران و غیر ضروری اطلاق می شود. این تعریف کما بیش در فضای تخصصی نیز بر کالای لوکس مترتب می گردد.

 

«پاوراو شوکلا» استاد بازاریابی برند‌های لوکس می گوید:

کالاهای لوکس؛ کالاها و خدماتی هستند که ضروری به حساب نمی آیند و مخصوص ثروتمندان هستند. مفهوم لوکس از ابتدای تمدن به اشکال مختلف وجود داشته است. نقش آن به همان اندازه در جوامع مدرن مهم است که در امپراتوری های غربی و شرقی باستان مهم بود.به این ترتیب که کالای لوکس تفاوت میان طبقات اجتماعی را با مختص کردن آن به طبقه خواص، بیان می کرد.

وونگ در کتاب مصرف لوکس در جوامع کنفوسیوسی و غربی می نویسد: «با افزایش «دموکراتیزه شدن» جوامع چندین دسته محصول جدید در بازار لوکس ایجاد شده است که به درستی آن را «تجمع قابل دسترس» یا «تجمل عظیم» می نامند. این نوع از تجمل یا لوکس گرایی به طور خاص برای طبقه متوسط یا به اصطلاح «طبقه مشتاق» تولید شده است لیکن از آنجا که تجمل گرایی اکنون در توده مردم پخش شده است ، تعریف واژه دشوار شده است. [3]

در استفاده از بازاریابی معاصر  پروفسور برنارد دوبوئیس "لوکس" را به عنوان یک رده خاص (یعنی با قیمت بالاتر) برای ارائه در تقریبا در هر گروه از محصولات یا خدمات تعریف می کند. با این وجود – بخاطر دانش قابل توجهی که طی چند دهه گذشته جمع شده است - محققان هنوز به تعریف مشترکی در باره نرسیده اند.

بسیاری از تلاشهای دیگر برای تعریف کالای لوکس با استفاده ازپارامترهایی مانند ابعاد، کیفیت و قیمت بیان شده است یعنی محصولات با قیمت بالاتر را در هر طبقه ای به عنوان کالای لوکس محسوب می کند.

به همین ترتیب ، محققان کالاها را از نظر منحصر به فرد بودن نیز مقایسه کرده اند. پروفسور کافِرِر رویکردی تجربی را اتخاذ کرده و تجمل یا لوکس گرایی را اینگونه تعریف می‌کند: چیزی که از طریق جلب ناگهانی تمام حواس به خود لذتی فوق العاده ایجاد می‌کند. اما محققان دیگر بر این باورند که تجمل گرایی باید احساس تعلق به یک گروه نخبه خاص را در شخص برانگیزد.

کالای لوکس از منظر اقتصادی کالایی است که حجم تقاضای آن با افزایش درآمد به صورت چشمگیری رشد می‌کند درست برخلاف کالای ضروری که تقاضای آن متناسب با درآمد است.

گفته می شود کالاهای لوکس کشش تقاضای درآمد بالایی دارند: با ثروتمند شدن افراد کالاهای لوکس بیشتر و بیشتری خریداری می شوند. این بدان معنی است که در صورت کاهش درآمد تقاضای آن کاهش می یابد.

موازنه‌ی درآمد تقاضا با توجه به درآمد ثابت نیست و ممکن است در سطوح مختلف درآمد شاخص تغییر کند. به عبارت دیگر یک کالای لوکس ممکن است در سطح درآمد مختلف به کالایی عادی یا حتی کالای فرومایه تبدیل شود. به عنوان مثال یک فرد ثروتمند که در شروع کار اقدام به خرید خودروهای لوکس می‌کرده با رشد سرمایه اش دیگر خودرو برای او کالایی لوکس نیست و اقدام بخ خرید جت شخصی می کند.و خودو، هرچند لوکس را کالایی فرومایه می داند.

اهمیت اقتصادی اجتماعی

کالاهایی نیز وجود دارند که از نظر مردم لوکس شناخته می شوند ، فقط به این دلیل که از نظر کیفیت یا طراحی به طرز قابل توجهی از دیگر کالاهای مشابه بهتر هستند. البته این بهتری ذاتی نیست و این کالاها صرفا بخاطر برندی که دارند خریداری می شوند.

برندهای لوکس

برای مثال آرمانی نمونه ای از مارک های لوکس برای لباس است. مارک لوکس یا مارک معتبر برندی است که اکثر محصولات آن کالاهای لوکس است. همچنین ممکن است مارک های خاصی را شامل شود که نام آنها با تجمل، قیمت بالا یا کیفیت بالا مرتبط است.

کالای لوکس در خاورمیانه

کشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس در زمینه کالای لوکس همیشه متقاضی بوده‌اند و آن را نمادی از پیشرفت صنعتی می‌دانسته اند. البته از این نمی توان گذشت که مصرف کالای لوکس نمادی از رفاه نسبی و توزیع شده است.

هنر گویا در انحصار ایرانیان در این منطقه باقی مانده و هرجا هنر و صنعت مانند مد با هم آمیخته می‌شود پای ایرانیان نیز به آن باز می‌شود. از این جمله این هنرپروران صنعت مد آقای «بهنود جواهرپور» است که در صنعت مدلوکس خاورمیانه برای خودش اعتباری دست و پا کرده.

خاورمیانه همچنان خود را به عنوان یک قطب جهانی برای استعدادهای در حال ظهور تثبیت می کند و طراحان لباس منطقه ای در کشورهایی مانند امارات ، عربستان سعودی ، لبنان ، کویت و بحرین از راه می رسند. این طراحان در سطح جهانی برای خود مشتریانی از میان سبلریتی های مشهور دارند. برخی از این طراحان که به جایگاه جهانی رسیده‌اند در زیر بررسی می‌شوند.

یوسف الجاسمی از کویت یکی از این طراحان است که مشتریانی مشهوری مانند لیدی گاگا ، ماریا کری ، کایلی جنردارد.

بوگوئسا از امارات متحده عربی مشتریان چون ملیسا مک کارتی ، بیانسه ، سوفیا بوش دارد

ناتالی تراد نیز با مشتریانی چون اولیویا پالرمو ، نیکول کیدمن ، کلر فوی خود را در بازارهای جهانی معرفی کرده است.

بهنود جواهر پور با مشتریانی مانند آنیلسکاپور، هارشواردان کاپور، کاریشما کوتاکاز و شاما سیکاندر از دنیای بالیوود و ژروم سانسِ فرانسوی، لوچینانو روسو ایتالیایی ، نیز از ایرانیانی است که در این عرصه فعالی است.

در میان هنرمندان میلیت های گوناگون که در خاورمیانه خود را مطرح کرده اند نام های ایرانی جای زیادی برای رشد دارند اما گران بودن این صنعت و مشکلات اقتصادی مبتلا به جامع مانع از آن می ‌شود که طراحان داخلی پای به این عرصه بگذارند.

بهنود جواهر پور به خاطر موقعیت و سرشناسی خود در ایتالیا که خودش پایتخت مد جهان است از میان همکاران ایرانی خود بهتر توانسته در جوامع بین المللی هنر ایرانی را عرضه کند.

پاریس با میزبانی «بنیاد بهنود» و ایتالیا با میزبانی برندِ «بهنودِ» پایگاه های خوبی برای رشد این هنر شده اند. آقای بهنود جواهرپور در حاشیه نمایشگاه مد پاریس در خصوص ارزش های برند بهنود خود می گوید: «ماموریت ما این است که از طریق هنر خیاطی کلاسیک، سبک و ظرافت ایجاد کنیم برای مصرف کننده‌ی برجسته مدرن.»

برند بهنود از این جهت مهم است که یک برند با منشا ایرانی است که در سرتاسر دنیا توانسته خود را به عنوان نماینده مد و هنر خاورمیانه مطرح کند. به نظر می رسد در آیند از این برند خوش نام و خوش آتیه اخبار بیشتری در این حوزه مطرح گردد.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی