کد خبر : 11665

اسماعیلی:

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه نظام آموزشی باید دغدغه مسئولان رده اول کشور باشد، گفت: تمامی دولت‌ها شعارهای خوبی برای اعتلای آموزش و پرورش داده‌اند اما باید بدانند که موفقیت دولت آینده در حوزه آموزش در گرو اجرای سند تحول بنیادین است.

مهدی اسماعیلی ، با تأکید بر ضرورت توجه دولت آینده به حوزه آموزش و پرورش و آموزش عالی، تصریح کرد: رمز پیشرفت کشور توجه مسئولان رده بالا به نظام آموزشی کشور است و این مسئله باید به قدری تکرار شود که تبدیل به دغدغه برای مسئولان رده اول کشور شود.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه نظام آموزشی دارای سند تحول بنادین بوده که مسیر اصلی پیشرفت آموزش و پرورش از این طریق است، افزود: آموزش و پرورش بر مبنای این سند می‌تواند به اهداف والای خود دست یابد. تمامی دولت‌ها شعارهای خوبی برای اعتلای آموزش و پرورش داده‌اند اما در عمل مشکلات عدیده‌‎ای طی سالیان اخیر برای ای دستگاه عریض و طویل ایجاد شد.

4 محور کلیدی برای اجرای سند تحول بنیادین

وی، وجود آموزش و پرورش در اولویت سیزدهم بودجه‌‎ای را بیانگر بی توجهی به آموزش و پرورش طی سالیان اخیر دانست و گفت: دولت آینده باید با توجه به 4 شاخصه توجه به نیروی انسانی، دانش آموزان، محتوای آموزشی و شیوه تدریس آموزش و پرورش را دستخوش تحول اساسی کند. همین 4 محور از نکات برجسته سند تحول بنادین آموزش و پرورش است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: بر همین مبنا سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید با تدوین دقیق نظام نامه‌ها رنگ و بوی اجرایی به خود گیرد و میزان اجرای سند نیز قابل اندازه گیری باشد.

آموزش مهارتی باید برای وزیر آموزش و پرورش آینده دغدغه باشد

اسماعیلی، توجه به آموزش کیفی را یکی دیگر از اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش در سال‌های آتی دانست و افزود: آموزش و پرورش باید رویکردی بر اساس نظام آموزش مهارت محور داشته باشد؛ در حال حاضر غالب دانش آموزان ما بر اساس تئوری تحصیل می‎کنند درحالیکه باید بتوانیم نظام آموزشی کشور را به طرف فنی و حرفه‎ای و مهارت آموزی سوق دهیم.

وی با تأکید بر اینکه نظام آموزشی کشور باید فرآیند محور باشد، افزود: این مسئله نیز باید یکی از دغدغه‌های مسئولان رده اول کشور و وزیر آموزش و پرورش آینده دغدغه باشد.

آموزش و پرورش طی سالیان گذشته تبدیل به مجموعه‌ای هزار جزیره شده است

اسماعیلی با انتقاد از نحوه جذب معلم طی سالیان اخیر در وزارت آموزش و پرورش، تصریح کرد: طی سال‎های گذشته این مجموعه تبدیل به محلی مجموعه‌ای  هزار جزیره شده و بر همین اساس نظام جامعه تأمین نیروی انسانی باید در آموزش و پرورش بر مبنای منویات رهبر معظمر انقلاب و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش با محوریت دانشگاه فرهنگیان تدوین شود.

وزیر آموزش و پرورش آینده از بدنه این مجموعه باشد

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اضافه کرد: همچنین ضرورت دارد که محتوای کتب درسی بر اساس مقتضیات روز بازنگری شود و این موضوع هم از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی یادآور شد: از دولت آینده انتظار داریم وزیری توانمند، مدیر و مدبر از داخل وزارت آموزش و پرورش با تجربه بالا برگزیند تا اهداف مد نظر را اجرایی کند./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی