کد خبر : 11341

آنچه کمیسیون فرهنگی در اجلاسیه اول پشت سر گذاشت

کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم در اجلاسیه نخست به موضوعات مهمی در حوزه فرهنگ در حوزه تقنین و نظارت ورود کرد که بررسی «طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده» و ۴ فقره درخواست اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی از مهم‌ترین اقدامات تقنینی و نظارتی این کمیسیون بوده است.

 احسان کاظم‌زاده نظری؛ کمیسیون فرهنگی در اجلاسیه نخست مجلس یازدهم با برگزاری بیش از 66 نشست تصمیمات مهم تقنینی و نظارتی داشت که از مهم‌ترین این جلسات تمرکز ویژه‎‌ روی موضوعات اساسی حوزه فرهنگ از جمله رسیدگی به طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده بود.

 

اقدامات تقنینی کمیسیون فرهنگی در اجلاسیه اول

بررسی 10 طرح و لایحه مهم در کمیسیون فرهنگی از جمله اقدامات تقنینی این کمیسیون در اجلاسیه نخست بود که مشروح این 10 طرح و لایحه به شرح ذیل است:

- «طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده»؛ کمیسیون فرهنگی بیش از 15 نشست تخصصی و کمیته زنان و خانواده این کمیسیون 10 نشست تخصصی را همراه با کارشناسان و صاحب نظران این حوزه برای بررسی «طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده» در کمیته‌ای ویژه برگزار شد و این کمیسیون به عنوان کمیسیون اصلی با توجه به خطر پیری جمعیت و آمار نزولی رشد جمعیت تصمیمات مهم و کلیدی را برای تشویق جوانان به ازدواج و زوجین به فرزند آوری در نظر گرفت. این طرح پس از تصویب در صحن علنی علنی مجلس به کمیسیون مشترکی ارجاع داده شد و کمیسیون‌ بررسی‌های کارشناسی خود را بر روی طرح انجام داد و در حال حاضر طرح به شورای نگهبان ارجاع شد و کمیسیون مشترک به رفع ایرادات شورای نگهبان می‌پردازد.

- «لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان»؛ وزارت ورزش و جوانان از بدو تأسیس دارای اهداف، وظایف و اختیارات قانونی نبود و تصویب و تبدیل شدن این لایحه به قانون، این وزارتخانه را دارای اهداف، وظایف و اختیارات قانونی کرد.

- «لایحه اصلاح بند ۱۶ ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی» که درباره VOD و چاپخانه‌ها و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

- «طرح حمایت از ورزش و ورزشکاران» نیز از طرح‌های مهم حوزه وزرش بوده که به مسائل و مشکلات ورزشکاران از جمله بیمه ورزشکاران و دوران بازنشستگی آن‌ها پرداخته و هم اکنون در دستور کار کمیته تربیت بدنی کمیسیون قرار دارد.

- طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیامرسان های اجتماعی» نیز برای ساماندهی فضای مجازی و حفظ حقوق کاربران و هم‌چنین سرقت‌ها و بی قانونی‌های فضای مجازی تدوین شد و به تصویب کمیسیون رسیده و در نوبت رسیدگی در صحن قرار دارد.

 - طرح «اصلاح بند (۲۹) ماده (۲) قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی» نیز در مورد تعیین وظایف و اختیارات وزارت فرهنگ و ارشاد است.

- طرح «مدیریت متمرکز فرهنگی» نیز در کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون اصلی مطرح و بررسی شد.

- طرح «فهرست احکام و قوانین نامعتبر حوزه و ورزش» اعاده شده ازشورای نگهبان است و در حال حاضر امور تنقیح قانون برای این طرح در حال انجام است.

- کمیسیون فرهنگی در زمان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشورنیز پیشنهاداتی به کمیسیون تلفیق ارائه داد.

- طرح شفافیت آرای نمایندگان که در کمیسیون فرهنگی به عنوان کمیسیون فرعی مورد بررسی قرار گرفت برای بررسی بیشتر به مرکز پژوهش‌های مجلس ارجاع شد.

 

سوال از وزرا

۱۳ فقره سوال از وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگی مجلس در طول اجلاسیه نخست بررسی و تعیین تکلیف شد که 12 مورد آن از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک مورد آن از وزیر ورزش و جوانان است.

 

رسیدگی به درخواست‌های تحقیق و تفحص

همچنین در طول یک سال اخیر ۲ مورد درخواست تحقیق و تفحص در کمیسیون فرهنگی مطرح شده که یک مورد آن درخواست تحقیق و تفحص با عنوان «نظارت بر جذب مربیان خارجی در فوتبال» و دیگری درخواست تحقیق و تفحص با عنوان «نحوه برگزاری و میزان هزینه کرد و ریخت و پاش‌ها در جشنواره‌های فرهنگی برگزار شده از ابتدای دولت تدبیر و امید» بوده است.

 

اجرای ماده 234 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی

همچنین در اجلاسیه نخست، ۴ فقره درخواست نمایندگان در خصوص اعمال ماده ۲۳۴ آیین نامه داخلی مطرح شد که به ترتیب با عنوان «عدم حفظ آثار تاریخی» مربوط به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، «ضعف عملکرد وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان»، «عدم واگذاری باشگاه‌‎های ورزشی پرسپولیس و استقلال» مربوط به وزارت ورزش و جوانان و «تصویب و اجرای سند ضد اسلامی 2030 و نقض فاحش اصول متعدد اسلامی» مربوط به معاون اول ریاست جمهور است. 

 

جلسات ویژه و مهم کمیسیون فرهنگی در اجلاسیه نخست

کمیسیون فرهنگی مجلس در اجلاسیه نخست، افزون بر اقدامات نظارتی و تقنینی معمول، نشست‌‎های ویژه‌‌ای برای بررسی مسائل روز کشور نیز در کارنامه کاری خود دارد که اهم این جلسات و اقدامات به شرح ذیل است:

- بررسی مشکلات پیش آمده در خصوص سریال های نوروزی با حضورمعاون سیما

- بررسی تهدیدات فضای سایبری جمهوری اسلامی ایران و اهمیت شبکه ملی اطلاعات در تثبیت حاکمیت ملی در این فضا

- انتخاب نمایندگان ناظر برای عضویت و شرکت در مجامع، هیأت ها وشوراها

- بحث و بررسی پیرامون تکالیف مندرج در قانون بودجه سال 1399 وعملکرد آن با حضور مسئولین دستگاه های ذیربط

- استماع گزارش عملکرد موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب

- بحث و بررسی پیرامون حادثه کوهنوردان در شمال تهران

- استماع گزارش نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق از نحوه بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور

- بررسی عملکرد کمیسیون در سال ۱۳۹۹

- بررسی وظایف و ماموریت های کمیسیون در تحقق شعار سال ۱۴۰۰

- بررسی کلیات طرح اداره صدا و سیما با حضور معاون پارلمانی صدا و سیما

 

مهم‌ترین نشست‌های کمیسیون فرهنگی برای حل مشکلات مردم

کمیسیون فرهنگی فرهنگی مجلس همچنین در اجلاسیه نخست جلسات مهمی با وزرا و مسئولان ارشد داشت که مجموعا 11 مورد بوده به طوری که تعداد 2 نشست با وزیر ورزش و جوانان، 2 نشست با وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، یک مورد با وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، یک جلسه با رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، نشست با حجت الاسلام والمسلمین قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، نشست بال حضور مختارپور دبیر کل محترم نهاد کتابخانه های عمومی کشور، جلسه با حجت الاسلام والمسلمین شهریاری دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین رمضانی رئیس محترم مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت الاسلام والمسلمین عباسی رئیس جامعه المصطفی العالمیه (ص) از جمله آن‌ها است.

 

نظارت میدانی

اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس دو مورد بازدید میدانی داشته که «بازدید از موسسه تصویرسازان صبح صادق» و نشست مشترک با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در محل سازمان و بحث و بررسی پیرامون اعتبارات دستگاه های فرهنگی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور از جمله این بازدیدها است و همچنین نشست با اهالی فرهنگ و هنر (حوزه هنرهای نمایشی)در خصوص رفع مشکلات معیشتی ایام کرونا برگزار گرده اند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی