کد خبر : 11165

حضور در فضای مجازی و استفاده متنوع از امکانات آن و شبکه های اجتماعی برای خانواده و فرزندان امری اجتناب ناپذیر است. باید فرصت ها و آسیب ها را بشناسیم و خانواده خود را از آن مطلع کنیم.

برای اینکه فرزندتاهن به اینترنت و فضای مجازی اعتیاد پیدا نکند بهتر است والدین نحوه حضور و استفاده از فضای مجازی را به فرزندان خود آموزش دهند و کنترل لازم در این خصوص را انجام دهند.
- از جمله راهکارهای وابستگی کمتر به فضای مجازی خواندن کتاب برای فرزندان و استفاده به روز و متنوع از کتاب های مورد سلیقه آنها می باشد.
- بازی با همسالان از دیگر راهکارهای دور بودن از فضای مجازی است.
- تلویزیون و استفاده از شبکه نمایش خانگی می تواند فضای بسیار مفرح بخشی برای خانواده و فرزندان ایجاد کرده و سبب کمرنگ شدن استفاده از فضای مجازی شود.
- آموزش سواد رسانه ای به کودکان با هدف آشنایی با هنجارهای خانواده
- اختصاص زمان توسط والدین برای فرزندان جهت حضور در طبیعت و تکاپوی جسمی نوجوانان با هدف کاهش سستی بدن
هماهنگونه که انجام عخمل مثبت در دنیای حقیقی مستحق تشویق بوده و پاداش باعث تقویت آن رفتار می گردد سعی شود در صورتی که نوجوان در فضای مجازی نیز رفتاری در چارچوب و مناسب داشت مورد تشویق واقع گردد.
در مورد خطرات فضای مجازی با فرزندان خود بطور شفاف صحبت نمایید.
با رعایت این نکات والدین می توانند تا حد زیادی از قراردادن وسایل الکترونیکی نظیر موبایل و تبلت به فرزندان، آسوده خاطر باشند و از وابستگی شدید آنها جلوگیری به عمل آورند.
معاونت اجتماعی کلانتری 148 انقلاب

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی