کد خبر : 11036

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس:

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس با بیان اینکه فتح خرمشهر نماد اخلاص، مقاومت و فداکاری ملت ایران است، گفت: به نظر می‌رسد با همان استقامت و فداکاری که رمز پیروزی انقلاب و فتح خرمشهر است می‌توانیم در چهل سال دوم انقلاب، تحولات چشم‌گیری را در سراسر کشور رقم بزنیم.

حجت الاسلام و المسلمین مهدی رجایی نیا، رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس به مناسبت سالروز فتح خرمشهر، گفت: امروز نیز دشمنان انقلاب از هر فرصتی برای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی استفاده می‌کنند و تنها را پیروزی و دفاع از ارزش های انقلاب در برابر آنها، مقاومت است.

وی ادامه داد: امروز پیروزی مردم مظلوم غزه در برابر رژیم غاصب صهیونیستی نیز در سایه مقاومت و پایداری مردم در برابر جنایات وحشیانه رژیم سفاک و ددمنش صهیونیستی اتفاق افتاده و نشانه اقتدار کامل جریان مقاومت در برابر صهیونیسم جهانی است.

تحلیل درست تاریخ

رجایی نیا با اشاره به اینکه برای فهم صحیح روز فتح خرمشهر و عوامل و زمینه‌های اشغال و آزاد سازی آن باید درک درستی از حوادث تاریخی داشته باشد، افزود: اصولا برای اینکه بتوانیم تصمیم درستی برای امروز و فردای کشور داشته باشیم، باید نگاهی به تاریخ و حوادث تاریخی و جریان های برآمده از دل آن بیندازیم و از آنها نیز برای امروز خود درس بگیریم .

وی ادامه داد: در چند قرن گذشته، ما شاهد پدیده ای به نام تمدن غربی هستیم و بر همین اساس برای رسیدن به مقوله دلایل اشغال فتح خرمشهر و دشمنی ها با نظام اسلامی، باید تحلیل درستی از تمدن غربی و به دنبال آن پدیده انقلاب اسلامی داشته باشیم.

محوریت تمدن غربی

رجایی نیا یادآور شد: تمدن غربی بر دو محور "علم محوری و برپایه دانش تجربی و تکنولوژی و قدرت بیشتر برای تسلط بر طبیعت" و " استکبار، فرصت طلبی و دنیا طلبی مادی با هر وسیله ای"، استوار است و با استفاده از روش‌های استکباری و با تکیه بر تکنولوژی خود، کشورهای زیادی را در جهان سوم به صورت مستقیم یا غیرمستقم استثمار کرده و وابستگی شدیدی را بر آنها تحمیل کردند.

رجایی‌نیا افزود: در کنار تمدن غرب که ماهیت و رویکرد اومانیستی، لیبرالیستی و سکولاریسم داشت، بلوک شرق نیز با محوریت شوروی سابق با رویکرد کمونیستی نیز مطرح بودند، که البته هر دو در دنیاگرایی، نفی مذهب، سلطه طلبی و دنیا خواهی و استثمار کشورهای جهان سوم، وجه مشترک داشتند.

ظهور جریان سوم

وی ادامه داد: در شرایطی که بلوک شرق و غرب در دنیا دنبال سلطه طلبی و دوقطبی کردن جهان بودند، انقلاب اسلامی ایران با رویکرد خدامحوری، اصالت توحید و اعتقاد به معاد ظهور کرده، که با ایدئولوژی های بلوک غرب و شرق در تضاد کامل قرار داشت.

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس یادآور شد: تمدن غرب از راه استعمار و استثمار کشورهای اسلامی، غارت منابع و دخالت در امور کشورها ضربه های سنگینی در طول تاریخ وارد کرده بود و پیروزی انقلاب اسلامی برای آنها قابل تحمل نبود، بنابراین شروع به توطئه و فتنه انگیزی کردند.

جنگ تحمیلی توطئه تمدن غرب برای مقابله با جریان سوم

رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس، راه اندازی جنگ تحمیلی هشت ساله را نقشه دشمنان اسلام برای نابودی انقلاب اسلامی و مقابله با شکل گیری تمدن نوین اسلامی دانست و گفت: حزب بعث عراق و صدام به عنوان یک شخصیت اقتدارگرا و مستبد، نه تنها به ایران بلکه به کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز چشم طمع داشت، بله نظام سلطه اعم از بلوک غرب و شرق، صدام را برای سرنگونی انقلاب اسلامی بسیج کرده و از همه جهات نظامی و اقتصادی، به او کمک کردند و خرمشهر اشغال شد.

رجایی نیا تصریح کرد: بعد اشغال خرمشهر که با پشتیبانی مستقیم بلوک غرب و شرق از صدام و حزب بعث اتفاق افتاد، مردم ایران به رهبری حضرت امام راحل با نگاهی که به ماهیت انقلاب اسلامی و مساله جهاد و شهادت داشتند، با تمام وجود مقاومت کرده و خرمشهر را آزاد کردند.

مقاومت دال مرکزی انقلاب اسلامی

رجایی نیا با اشاره به اینکه مقاومت دال مرکزی و رمز پیروزی رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس و فتح خرمشهر بود، گفت: برای آینده در برابر دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی، هیچ راهی جز استقامت و فداکاری نداریم، دشمنان نه تنها جنگ تحمیلی بلکه دها فتنه دیگر مانند جریان های چپ، منافقین، جریان های ناسیونالیستی و تجزیه طلب را بر کشور تحمیل کردند ولی در سایه فداکاری و هوشیاری مردم یکی پس از دیگری خنثی شد.

وی ادامه داد: استقامت، فدارکاری و اخلاص باید نمادی برای حرکت انقلاب اسلامی به سمت افق های پیش رو و تمدن اسلامی باشد و در همه فعالیت ها، مدیریت ها و صحنه های مختلف فرهنگی، سیاسی و اجتماعی باید نگاهی جهادی و در راستای پیشبرد اهداف انقلاب داشته  و مراقب نفوذ و توطئه دشمنان باشیم.

چالش جدی انقلاب اسلامی و تمدن غربی

رجایی‌نیا با اشاره به اینکه دشمنان هیچگاه دست از معارضه و دشمنی برنمی دارند، گفت: بر خلاف کسانی که نیروهای انقلاب را متهم به توهم توطئه و دشمن تراشی می کنند، دشمنان دنبال ضربه زدن به انقلاب هستند، این افراد اگر تحلیل درستی از تاریخ و حوادث تاریخی بویژه در یکی دو قرن اخیر داشته باشند، دشمنی دشمنان به عنوان یک واقعیت آشکار را توهم توطئه نمی دانند.

وی ادامه داد: اساس ایدئولوژی انقلاب اسلامی و تمدن غربی با هم در تضاد بوده و ذات آنها قابل جمع نیست، به همین دلیل دشمنی ها ادامه دارد، یک روز با تهاجم، شبیه خون و جنگ فرهنگی، زمانی با جنگ اقتصادی و نفوذ و فتنه انگیزی های سیاسی دنبال به زانو درآوردن انقلاب هستند.

تلاش دشمنان برای براندازی انقلاب

رجایی نیا با اشاره به حوادث سال 1388 گفت: آنها با اتهام تقلب و خدشه در انتخابات ریاست جمهوری، فتنه بزرگی را بر کشور ما تحمیل کردند، قطعا اگر جمهوری اسلامی در زمینه تسلیحات نظامی و دفاعی از یک سو و هدایت های رهبر معظم انقلاب و مقاومت مردم نبود، لحظه ای آنها در حمله نظامی علیه کشور عزیزمان درنگ نمی کردند؛ ما نباید هیچ گاه از دشمنی‌ها و نقشه های شوم استکبار جهانی غافل شویم بلکه باید قدرت و توانمندی های خود را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: آنها در کنار جنگ اقتصادی، تهاجم فرهنگی شدیدی را از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی علیه مردم به راه انداخته و که باید بیدار و هوشیار باشیم و نسل جوان را در مقابل این تهاجم صیانت کنیم.

کمک مردم به تشکیل دولت انقلابی

وی با اشاره به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ابزار امیدواری کرد: مردم ایران با حضور در صحنه انتخابات به تشکیل یک دولت انقلابی برای تحقق برنامه های گام دوم انقلاب اسلامی کمک کنند، به نظر می رسد با همان استقامت و فداکاری که رمز پیروزی انقلاب و فتح خرمشهر است می توانیم در چهل سال دوم انقلاب، تحولات چشم گیری را در سراسر کشور رقم بزنیم.

رجایی نیا یادآورشد: به تعبیر رهبر معظم انقلاب به برکت تجربیات گران‌ سنگ چهل سال گذشته و ظرفیت‌های عظیم، کشور در مسیر یک جهش بزرگ قرار دارد و اگر تحلیل های درستی از تاریخ، جریان های تاریخی و انقلاب اسلامی به مردم ارائه دهیم و با حضور مردم در صحنه، یک دولت انقلابی در انتخابات پیش رو سرکار بیاید، حتما به توفیقات الهی و عای خیر حضرت ولی عصر( عج) حرکت انقلاب اسلامی به اوج پیشرفت خواهد رسید./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی