کد خبر : 9579

نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس، لایحه بودجه ۱۴۰۰ و قانون انتخابات ریاست جمهوری جهت تامین نظر شورای نگهبان را اصلاح کردند.

 جلسه علنی امروز سه‌شنبه 26 اسفند ماه مجلس شورای اسلامی رأس ساعت 9 و  02 دقیقه با ریاست محمدباقر قالیباف و با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد.

نمایندگان مجلس پیش از آغاز علنی مجلس، به مدت یک ساعت نشست غیرعلنی را برگزار کردند، به همین منظور این نشست با هدف بررسی مسائل جاری کشور، بودجه 1400 و عملکرد مجلس یازدهم در سال 1399 برگزار شد.

 

دستور رسیدگی جلسه 26 اسفند ماه

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس در آغاز برگزاری نشست علنی مجلس، دستور کار امروز را قرائت کرد. گزارش کمیسیون تلفیق بودجه درباره لایحه بودجه سال 1400 کل کشور و اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اعاده شده از شورای نگهبان مهمترین دستور کارهای امروز مجلس بود. (اینجا)

 

 
دکتر محمدباقر قالیباف صحن در نطق پیش از دستور

نطق پیش از دستور؛ واکاوی فرایند بررسی لایحه بودجه 1400 و انتقاد از وضعیت بازار

البته دکتر قالیباف پیش از ورود به دستور کار صحن، فرآیند بررسی لایحه بودجه 1400 با تمام فراز و فرودها را تشریح کرد و با اشاره به مصوبات تاریخ‌ساز مجلس یازدهم برای تحقق شفافیت و انضباط مالی دولت، اتخاذ تصمیمات ضد تبعیضِ مهم با وجود اشکالات ساختاری بودجه، برقراری نظام مالیاتی عادلانه در لایحه بودجه با شجاعت، لغو معافیت‌های مالیاتی بی‌مبنا، همسان سازی حقوق بازنشستگان، اشتغالزایی در مناطق محروم گفت: معجزۀ اجتماعی مردم مطمئناً غیرممکن‌ها را ممکن خواهد کرد و فتح‌المبین‌هایِ اقتصادی و مدیریتی را محقق خواهد ساخت و جوانان را همانطور که رهبر معظم انقلاب در نظر دارند به میدان مشارکت فعال و موثر در ادارۀ کشور خواهد آورد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود همچنین به مشکلات بازار و گرانی‌ها اشاره کرد و تاکید کرد که این مسائل ظرف ۴۸ ساعت قابل ساماندهی است و دولت با تشکیل ستاد ساماندهی فوری بازار شب عید باید به مشکلات پایان دهد. (اینجا)

 

ورود مجلس به اصلاحات قانون انتخابات ریاست جمهوری جهت تامین نظر شورای نگهبان

بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است به عنوان نخستین دستور کار امروز مجلس مورد بررسی قرار گرفت. نمایندگان جهت تامین نظر شورای نگهبان موضوع سن کاندیداها را اصلاح کرده و ایرانی الاصل و تابع ایران بودن را به شروط این قانون برای ثبت نام کاندیداهای انتخابات اضافه کردند.

     -حداکثر سن ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به ۷۵ سال افزایش یافت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در ادامه اصلاحات طرح مذکور جهت تامین نظر شورای نگهبان دو گروه را از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری منع کردند؛ اتباع ایرانی که تابعیت کشور دیگری را دارند و اشخاص غیر ایرانی که تابعیت ایران را کسب کرده اند، نمی توانند در انتخابات ثبت نام کنند.

     -ممنوعیت ثبت‌نام اتباع ایرانی با تابعیت مضاعف در انتخابات ریاست جمهوری

نمایندگان مجلس در ادامه بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری، مقرر کردند که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دارای شرایطی مانند ایرانی الاصل ، تابع ایران ،مدیر و مدبر، دارای حسن سابقه و امانت و تقوا، مؤمن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی کشور باشند.

     -شرایط ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شد

 

 
نمایندگان

ایراد تذکرات شفاهی

نمایندگان مردم در خانه ملت در جریان بررسی دستور کارهای امروز مجلس به ایراد تذکرات شفاهی، اخطار و تذکرات آیین نامه‌ای پرداختند که به شرح زیر است؛

عزت اله اکبری تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس در نشست علنی امروز در تذکر شفاهی از نحوه مدیریت بازار و تأمین معیشت مردم از سوی رئیس جمهور انتقاد کرد و گفت: نبود وزارت بازرگانی بهانه رئیس جمهور برای عدم کنترل قیمت و توزیع در بازار است.

     -وتوی تصمیم وزرای صمت و جهاد حاکی از عدم اهمیت معیشت مردم برای رئیس جمهور است

علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس نیز در ادامه نشست علنی امروز در تذکر و اخطاری به استناد ماده 197 و اصل 94 قانون اساسی، گفت: کلیات مصوبات مجلس باید به شورای نگهبان فرستاده شود و شورای نگهبان موظف است 10 روز این مسائل را با موازین شرعی و قانون اساسی انطباق دهد و چنانچه آن را مغایر ببیند برای تجدیدنظر آن را به مجلس برگرداند. از سوی دیگر مجمع تشخیص نامه‌ای داده و گفته لایحه بودجه چند مورد مغایرت با سیاست های کلی دارد، مجمع اگر نظری داشته باشد باید این نظر مشورتی را به شورای نگهبان بفرستد لذا مجمع نمی‌تواند به صورت مستقیم و براساس اصل 94 به مجلس نامه بدهد به این سبک که الان آقایان عمل کرده اند اگر نظر مشورتی دارد باید به شورای نگهبان بدهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار سلیمی گفت: اگر مشکلی از نظر قانون اساسی درباره بودجه باشد، هیات نظارت براساس قانون این وظیفه را دارد که نظرات خود را به شورای نگهبان اعلام کند.

     -مجمع تشخیص نظر مشورتی خود را به شورای نگهبان باید بدهد

     -هیات نظارت نظرات خود را به شورای نگهبان فرستاده است

محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس یازدهم نیز در تذکری شفاهی با استناد به ماده 22 آیین نامه داخلی مجلس، گفت: ما سالانه 2.5 میلیون تن تولید مرغ در کشور داریم اما متاسفانه امروز بر اثر سوءتدبیر کار به جایی رسیده که برای مصرف ۱۰ روز مجبور به واردات ۵۰ هزار تن مرغ شده ایم، بنابراین مرغداران و دامداران ما نسبت به نهاده های دامی در مشکلات به سر می برند.

وی در ادامه تاکید کرد: همانگونه که ریاست مجلس بیان کردند ما در ایام نوروز حضور داریم و وظیفه نظارتی را انجام می دهیم، مجلس انقلابی آماده است هیچگونه تعطیلاتی را نداشته باشد و بایستد و این تتمه مدیریت ذلیلانه ای را که آقایان با نگاه به غرب ادامه می دهند را عوض کنند.

     -درخصوص رفع مشکلات مردم از وزرا آبی گرم نمی شود/ واردات مرغ حاصل سوء تدبیر مسئولان است

سیدمسعود خاتمی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس نیز در تذکر شفاهی خود قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها را یکی از مصوبات افتخارآمیز مجلس دانست که اثرات مفیدی دارد و گفت: این قانون تاکید دارد کسانی که مذاکره می کنند چه در قالب 1+5 و چه 1-5 چه در راستای برجام و چه غیر از برجام، همه و همه باید در یک راستا صورت گیرد. مذاکرات همچنین باید براساس تاکید بر رفع همه تحریم ها و راستی آزمایی باشد.

     -ضرورت اجرای دقیق و کامل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها

رضا حاجی پور نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی همچنین در تذکر شفاهی از انتصابات نادرست طی چند مدت گذشته در حوزه انتخابیه خود انتقاد کرد و خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

     -وزارت کشور به انتصابات نادرست اخیر در آمل رسیدگی کند

علیرضا نظری نماینده مردم خمین در مجلس در تذکر شفاهی خواستار تأمین اعتبار لازم برای تکمیل بیمارستان جدید و رفع مشکلات دیگر حوزه انتخابیه خود شد و گفت: وضعیت مستمری‌بگیران بازنشسته تأمین اجتماعی مناسب نیست لذا دولت باید در راستای ارتقاء وضعیت حقوقی این قشر جامعه برنامه‌ریزی کند.

     -ضرورت تأمین اعتبار برای تکمیل بیمارستان خمین

ابراهیم متینیان نماینده مردم رامهرمز و رامشیر در مجلس نیز در تذکر شفاهی خود بر ضرروت ورود شخص رئیس جمهور و وزیر بهداشت به موضوع شیوع کرونا در این استان تأکید کرد و گفت: ما منکر محدودیت‌های کرونایی نیستیم و معتقدیم توجه ویژه به دستورات موثر، بازدارنده خواهد بود تا از همه‌گیری ویروس کرونا خارج شویم.

     -ضرورت صدور دستور ویژه برای کنترل کرونا در خوزستان

علی حدادی سخنگوی کمیسیون امورداخلی کشور و نماینده مردم ساوجبلاغ در مجلس در تذکر شفاهی خطاب به رئیس جمهور درباره عدم جدیت لازم در تنظیم و توزیع بازار، گفت: آیا بعد از 7 سال، شعار کافی نیست. وی همچنین خواستار بازنگری در قانون طرح های هادی که منجر به فروش اراضی کشاورزی از سوی کشاورزان شده است، شد.

-طرح‌های هادی روستایی باعث مهاجرت کشاورزان از روستاها شده است

مصطفی نخعی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی هم در تذکر شفاهی خود خواستار ورود جدی قوه مقننه و نهادهای امنیتی و نظارتی به موضوع عمدی بودن ایجاد نارضایتی در صنعت نفت شد و گفت: در آستانه روز ملی شدن صنعت نفت هستیم از این رو باید به مشکلات و دغدغه های فعالان این صنعت توجه ویژه ای شود.

      -نهادهای امنیتی و نظارتی به مسئله عمدی بودن ایجاد نارضایتی در صنعت نفت رسیدگی کنند

رحمت الله نوروزی نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس یازدهم در نشست علنی امروز در تذکر شفاهی با اشاره به کمبود مرغ برای توزیع در بین مردم گفت: با وجود اینکه روزی ۵۰۰ تن مرغ تولیدی استان گلستان به میدان بهمن تهران می آید، اما باز شاهد صف های طولانی برای خرید مرغ در این شرایط کرونایی هستیم. وی خطاب به وزرای صمت و جهاد کشاورزی افزود: انتظار است که برای رفع این مشکل تدابیر جدی اتخاذ کرده و با توجه به اینکه صف های طولانی نان نیز این روزها مشاهده می شود.

      -کرونا، جان مردم را در صف مرغ و نان تهدید می کند

ذبیح‌الله اعظمی‌ساردویی نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خطاب به رئیس‌جمهور و  وزرا، گفت: وضعیت معیشتی و اقتصادی کشاورزان جنوب‌شرق کرمان بسیار نگران کننده است. محصولات کشاورزان در جنوب شرق کرمان بعد از سرمازدگی در دی ماه به دلیل کاهش شدید محصولات‌شان در حال ورشکستگی هستند و کشاورزان با تولیدات خارج از فصل خود در زمستان به ویژه محصولات استراتژیک پیاز و سیب‌زمینی همیشه یاری‌گر دولت بوده‌اند اما امروز بدون حمایت از سوی دولت به حال خود رها شدند.

     -وضعیت معیشتی و اقتصادی کشاورزان جنوب‌شرق کرمان بسیار نگران‌کننده است

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

علی کریمی فیروزجائی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را  قرائت کرد.

متن کامل تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

 
فعالیت خبرنگاران در روزهای بررسی بودجه 1400

ورود مجدد مجلسی‌ها به رفع ایرادات لایحه بودجه 1400

شورای نگهبان پس از اصلاح مجدد برخی تبصره‌های ماده واحده لایحه بودجه 1400 در جلسه گذشته مجلس شورای اسلامی، ایرادات و ابهاماتی را به این لایحه وارد دانست، از این رو اصلاح برخی از اجزا و بندهای تبصره‌های ماده واحده لایحه بودجه سال آتی در دستور کار قرار گرفت و نمایندگان برای دومین مرتبه ایرادات و ابهامات لایحه را جهت تامین نظر شورای نگهبان مرتفع کردند.

در جریان رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه، سید شمس الدین حسینی رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی در مورد راهکار حل مشکل تکمیل پروژه های نیمه تمام پیشنهاد داد تا برای اتمام پروژه های نیمه تمام از «مشارکت عمومی خصوصی» استفاده شود، زیرا منابع بودجه و صندوق توسعه ملی برای اتمام این پروژه ها کافی نیست. نمایندگان با این پیشنهاد موافقت کردند.

     -موافقت نمایندگان با اصلاحات لایحه بودجه ۱۴۰۰ کل کشور

     -مصوبه مجلس برای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام؛ مشارکت عمومی خصوصی راهکار این پروژه‌ها

نمایندگان پس از پایان بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه 1400 سقف بودجه را نیز اصلاح و دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب کردند. بر همین اساس به موجب مصوبه مجلس، بودجه سال 1400 کل کشور از حیث منابع بالغ بر 28 میلیون و 823 هزار و 398 میلیارد و 457 میلیون ریال اعلام شد.

     -سقف بودجه سال ۱۴۰۰ تصویب شد

 

تذکر و پاسخی پیرامون جداول لایحه بودجه 1400

محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس در جریان بررسی ایرادات لایحه بودجه 1400 در تذکری به استناد اصل 52 قانون اساسی و مواد مربوط به تصویب بودجه در آیین نامه داخلی، گفت: همان طور که مستحضرید بخش عمده بودجه در جداول و تبصره هایی است که آنها جداولی را شامل می‌شود. همکاران و کمیسیون تلفیق قول دادند که همه جدول را به صورت ریز در اختیار نمایندگان قرار دهند و نمایندگان طبق آن رأی می‌دهند. متأسفانه هیچ جدولی به دست ما نرسیده است، نه تبصره 14 که بحث بسیار مهمی است و نه جداول دیگر در اختیار ما قرار نگرفت. اینکه امروز ماده واحده با جداول رأی‌گیری می شود مشکل ایجاد می‌کند چرا که ما هیچ اطلاعی از جداول نداریم.

الیاس نادران رئیس کمیسیون تلفیق بودجه در پاسخ به اخطار زنگنه، گفت: جداول بودجه‌ای هر مجمع استانی به رئیس مجمع همان استان تقدیم می‌شود تا در اختیار اعضای آن قرار گیرد.

     -ماده واحده‌ بودجه بدون اطلاع از جداول، نباید رأی‌گیری شوند

     - جداول به صورت استانی به رئیس مجمع همان استان ارائه شده است

 

اجرای آزمایشی طرح جوانی جمعیت کلید خورد

در ادامه نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، امیرحسین بانکی پورفرد سخنگوی کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت پشت تریبون قرار گرفت و در خصوص اجرای آزمایشی طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده توضیحاتی را ارایه کرد. طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده با رأی صحن علنی اصل 85 شد لذا مصوبه کمیسیون مشترک مصوبه مجلس در نظر گرفته شد و صحن علنی به مدت اجرای آزمایشی طرح مذکور رأی موافق داد.

     -طرح جوانی جمعیت برای ۷ سال به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

 

 
سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی صحن

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی در ادامه نشست علنی امروز یادداشتی از سیدرضا تقوی رئیس مجمع نمایندگان استان تهران را قرائت کرد.  در این یادداشت به وزارت ورزش و جوانان تذکری داده شده است مبنی بر اینکه «در برخی از برنامه‌های ورزشی بانوان از داوران مرد استفاده می‌شود»، این نماینده مردم تهران در این یادداشت درخواست کرد تا وزارت ورزش و جوانان به این موضوع با توجه به اینکه در جامعه دینی و اسلامی زندگی می‌کنیم، ورود کند.

     -رعایت حدود شرعی در مسابقات رسمی حتما باید مد نظر باشد

 

پایان جلسه علنی ۲۶ اسفندماه مجلس

سیدامیرحسین قاضی زاده هاشمی زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را ساعت 12  و 14 دقیقه به صدا درآورد و گفت: جلسه بعدی در صورت اعلام ایراد به لایحه بودجه از سوی شورای نگهبان رأس ساعت 15 عصر امروز برگزار می‌شود و در صورت عدم ایراد از سوی این شورا، جلسه آتی مجلس در روز یکشنبه (15 فروردین ماه) ساعت 7:45 صبح با ادامه دستور کار برگزار خواهد شد.

نایب رئیس مجلس در پایان آغاز سال نو و اعیاد شعبانیه را تبریک گفت./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی