کد خبر : 8710

نمایندگان مردم در مجلس بیش از دوسوم زمان نشست علنی صحن را به بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن اختصاص دادند.

  نشست علنی امروز (یکشنبه، 26 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی ساعت 8 و 20 دقیقه و با حضور 244  نفر از نمایندگان آغاز شد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با به صدا درآوردن زنگ آغاز، جلسه را رسمی اعلام کرد و پیش از آغاز بررسی دستور کار امروز مجلس، درگذشت الهیار ملکشاهی و محمدرضا دولت آبادی نمایندگان کوهدشت در دوره‌های نهم و دهم و نیشابور در دوره ششم مجلس را تسلیت گفت.

 

دستور رسیدگی جلسه 26 بهمن ماه

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیأت رئیسه مجلس، دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد.

دستور کار امروز را اینجا بخوانید.

 

ادامه رسیدگی به طرح جهش تولید و تامین مسکن

گزارش کمیسیون عمران مجلس در مورد طرح جهش تولید و تامین مسکن به عنوان نخستین دستور کار امروز مجلس مورد رسیدگی قرار گرفت، بررسی جزئیات این طرح از جلسات قبل آغاز شده بود.

نمایندگان در نشست علنی امروز مواد 6 تا 17 طرح جهش تولید و تامین مسکن را بررسی و با پرداخت یارانه سود انتشار اوراق تامین مالی مسکن از طریق صندوق ملی مسکن، واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله، تعیین تکلیف پرونده‌های تغییر کاربری اراضی در استان‌ها، شناسایی زمین‌های مستعد توسعه شهری و الحاق به شهرها، معافیت مددجویان، معلولان و ایثارگران از پرداخت هزینه خدمات نظام مهندسی برای یک بار و محاسبه هزینه صدور گواهی پایان کار در طرح تامین مسکن با ۳۰ درصد تخفیف موافقت کردند.

* نمایندگان همچنین با ارجاع مواد 9،10، 12، 13، 14 و 17 طرح جهش تولید و تامین مسکن درباره تحویل اراضی ملی واقع در محدوده و حریم شهرها حداکثر ظرف مدت 2 ماه به وزارت راه و شهرسازی، واگذاری و تحویل رایگان اراضی در اختیار وزارتخانه‌ها، تکلیف دستگاه‌ها در ارتباط با اراضی مورد نیاز توسعه و هدایت ساخت و ساز در روستاها به درخواست رئیس کمیسیون عمران، استفاده از اراضی درون شهری در بافت فرسوده و سکونتگاه‌های غیر رسمی به منظور تأمین زمین مورد نیاز این طرح، تکلیف وزارت اقتصاد برای پیش خرید و تامین ابزارهای پوشش خطرپذیری خرید مصالح ساختمانی در بورس و ممنوعیت دریافت مبلغی بابت تامین و انتقال مسکن‌های حمایتی از سوی وزارتخانه‌های نیرو، نفت و ارتباطات و فناوری اطلاعات جهت رفع ابهامات به کمیسیون عمران موافقت کردند.

    - وزارت راه مجاز به پرداخت یارانه سود انتشار اوراق تامین مالی مسکن از طریق صندوق ملی مسکن شد

    - وزارت راه موظف به واگذاری اراضی مورد نیاز ساخت مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله شد

    - تکلیف شورای عالی شهرسازی برای تعیین تکلیف پرونده های تغییر کاربری اراضی در استان ها

    - زمین‌های مستعد توسعه شهری شناسایی و به شهرها الحاق می شوند

    -مددجویان نهادهای حمایتی و ایثارگران از پرداخت هزینه خدمات نظام مهندسی معاف شدند

    - هزینه صدور گواهی پایان کار در طرح تامین مسکن با ۳۰ درصد تخفیف محاسبه می‌شود

* علیرضا سلیمی عضو هیات رئیسه مجلس هنگام بیان پیشنهاد خود متذکر شد که «مسئولان وزارت راه و شهرسازی در جریان بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن در صحن حضور نداشتند».

 

 
جواد نیک‌ بین

 

طرح شفافیت آراء نمایندگان در دستور کار هفته جاری صحن علنی

جواد نیک‌بین نماینده مردم کاشمر در ادامه جلسه امروز ضمن قرائت بیتی مبنی بر «عصا از راستی هر دم به گوش پیر می‌گوید/ دگر در خواب خواهی دید، ایام جوانی را» در تذکری با استناد به بند (4) ماده (22) از عدم شرکت نمایندگان در رأی‌گیری مواد طرح جهش تولید و تامین مسکن انتقاد و بر ضرورت شفافیت آراء نمایندگان تأکید کرد و خطاب به قالیباف گفت: به دلیل عدم رأی آوردن طرح شفافیت آراء علیه حضرتعالی و مجلس هجمه‌هایی صورت گرفت و علیرغم اینکه در شفافیت و دفاع از آن اظهاراتی داشتید، چون هنوز رأی به شفافیت آراء داده نشده، برخی نمایندگان در جریان رأی‌گیری شرکت نمی‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر، جمع‌آوری بیش از ۵۰ امضا بر اساس ماده ۱۳۰ آیین‌نامه داخلی مجلس برای در دستور کار قرار گرفتن مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان را یادآور شد و گفت: این طرح در دستور کار هفته جاری صحن علنی قرار می‌گیرد. (اینجا)

 برخی نمایندگان دیگر ازجمله بابایی کارنامی متذکر شدند که «هیچ کس در مجلس یازدهم با اصل شفافیت مخالف نیست اما تشخیص دادند در کلیات طرح بحث های کارشناسی مدنظر قرار گیرد.» (اینجا)

 

ناطقان میان دستور جلسه 26 بهمن‌ماه مجلس شورای اسلامی

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز بنا بر قرائت حسینعلی حاجی دلیگانی پنج نفر از نمایندگان به ایراد نطق 7 و 5 دقیقه‌ای پرداختند. بر این اساس علیرضا زاکانی نماینده مردم قم، احد آزادی‌خواه نماینده مردم ملایر، محمد صفری ملک‌میان نماینده مردم رودسر و املش، رضا آریان‌پور نماینده مردم مینودشت و کلاله و مراوه تپه و گالیکش و محمود احمدی بیغش نماینده مردم شازند ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

متن کامل نطق میان دستور علیرضا زاکانی را اینجا بخوانید.

 

علیرضا زاکانی

 

متن کامل نطق میان دستور احد آزادی‌خواه را اینجا بخوانید.

 
احد آزادی خواه در نطق میان دستور

 

متن کامل نطق میان دستور محمد صفری ملک‌میان را اینجا بخوانید.

 
محمد صفری ملک میان در نطق میان دستور

 

متن کامل نطق میان دستور رضا آریان‌پور را اینجا بخوانید.

 
رضا آریان پور در نطق میان دستور

 

متن کامل نطق میان دستور محمود احمدی بیغش را اینجا بخوانید.

 
محمود احمدی بیغش در نطق میان دستور

 

سفر قالیباف به روسیه و درخواست رفتار منصفانه از نمایندگان

* علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که اداره جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان در نطق میان دستور خود، گفت: مقایسه سفر فرستاده امام راحل برای ارائه پیام بنیانگذار انقلاب اسلامی به گورباچف با سفر اخیر رئیس مجلس به روسیه، درست نیست، زیرا سفر دکتر قالیباف، سفر میان پارلمانی بود. (اینجا)

 

 
مجتبی ذوالنوری در صحن علنی یکشنبه 14 مرداد 1397

 

* مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه در راستای اعمال ماده 75 آئین نامه داخلی مجلس در پاسخ به اظهارات احمدی بیغش در نطق میان دستور، خواستار رفتار منصفانه از سوی نمایندگان شد و گفت: سفر هیات پارلمانی کشورمان به روسیه موجب آشفتگی و عصبانیت اردوگاه غربی‌ها به خصوص آمریکایی‌ها و هم پیمانانشان شد که دلیلی بر درست بودن و موفقیت آمیز بودن این سفر است. (اینجا)

 

اعلام وصول 3 طرح، 7 لایحه و یک سوال از وزیر کشور

بر اساس این گزارش، سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه جلسه 3 طرح، 7 لایحه و سوال نماینده اهواز از وزیر کشور را اعلام وصول کرد.

متن کامل موارد اعلام وصولی را اینجا بخوانید.

 

ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان

نمایندگان مردم در خانه‌ملت در دقایق پایانی نشست علنی امروز به طرح تذکرات شفاهی خود پرداختند.

 
نمایندگان

مهدی اسماعیلی نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود خطاب به وزیر ارتباطات، گفت: علیرغم برخی اقدامات انجام شده از ۴۰۰ روستای شهرستان میانه در بیش از ۱۰۰ روستا مشکل آنتن‌دهی تلفن، اینترنت پایدار و توسعه شبکه تلفن همراه وجود دارد که در ایام کرونایی و با توجه به نیاز دانش‌آموزان و دانشجویان به سامانه‌های آموزشی؛  انتظار می‌رود به این موضوع توجه شود.

      - مشکل آنتن‌دهی تلفن و اینترنت پایدار در بیش از ۱۰۰ روستای میانه وجود دارد

 

فرهاد بشیری نماینده مردم پاکدشت نیز در تذکر شفاهی خود با یادآوری هدف دولت تدبیر و امید برای رفع مشکلات مردم در 100 روز، از دولت خواست تا حفظ ارزش پول ملی و نظارت بر بازار سکه و ارز را در فرصت باقی مانده در دستور کار قرار دهد.

      - حفظ ارزش پول ملی در دستور کار دولت قرار گیرد

 

حبیب اله دهمرده نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند و نیمروز و هامون در تذکر شفاهی خود خطاب به مسئولان کشور، گفت: تا فرصت به تعویق نیفتاده به وظیفه ذاتی خود در کشور عمل کنید و ضمن برخورد قاطع با حرام خواران به ویژه دانه درشت ها و آقازاده ها به بحث معیشت، بیکاری، فراهم کردن زیرساخت فضای مجازی برای دانش آموزان و ... رسیدگی کنید.

      - انتقاد از گرانی طاقت فرسا در کشور؛ لزوم برخورد قاطع با حرام خواران و آقازاده ها

 

محمد علیپور نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در تذکر شفاهی با اشاره به اظهارات رئیس جمهور درباره عبور از تحریم‌ها، گفت: همچنان با مشکلات تامین معیشت مردم و گرانی کالاها روبه رو هستیم و بعد از هفت و نیم سال حداقل نیاز معیشتی مردم شامل مرغ  و تخم مرغ قابل تامین نیست.

      - دولت برای مقابله با گرانی کالاها و اشتغال چه کرده است؟

 

جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت در تذکر شفاهی از کوتاهی دولت و عدم نظارت بر اجرای قانون تامین کالاهای اساسی انتقاد کرد و گفت: قانون تامین کالاهای اساسی طی مدت زمان طولانی در قوه مقننه به تصویب رسید، اما دولت در اجرای آن کوتاهی می کند.

    - دولت در اجرای قانون تامین کالاهای اساسی کوتاهی می‌کند

 

محمود عباس زاده مشکینی نماینده مردم مشکین شهر در تذکر شفاهی خود، گفت: مشکلات ما از بخش‌های مختلف تحمیلی، تحصیلی، ساختاری و رفتاری تشکیل شده و مجلس انقلابی امروز مأموریت دارد تا به یکسری رفتارها و تصمیمات و مصوباتی برسد که به نوعی نتیجه آن اصلاح ساختار باشد.

      - مصوبات و تصمیمات مجلس باید موجب اصلاح ساختار در کشور شود

 

سید البرز حسینی نماینده مردم خدابنده در تذکر شفاهی خود با بیان یانکه مرزها فرصت بی‌بدیلی برای دور زدن تحریم‌ها و جبران درآمدها هستند، گفت: مرزهای کشور کمترین شرایط ایمنی را دارند و وزارت کشور، ستاد بحران، گمرک، وزارت راه و سازمان راهداری باید به این موضوع رسیدگی کنند.

      - پایانه‌های مرزی نیازمند تأمین زیرساخت‌های ایمنی هستند

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی

در ادامه جلسه امروز، علی کریمی فیروزجائی تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

متن کامل تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

 

پورابراهیمی، عضو ناظر در هیأت امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان

* احمد امیرآبادی فراهانی بنا بر دستور کار امروز مجلس، اسامی نمایندگان پیشنهادی عضو ناظر در هیأت امنای صندوق بیمه حوادث طبیعی ساختمان را قرائت کرد. بر همین اساس علی رضائی و محمدرضا پورابراهیمی نمایندگان کنگاور و کرمان از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد شدند اما علی رضائی انصراف داد و محمدرضا پورابراهیمی با 91 رأی موافق به عنوان عضو ناضر در این هیات انتخاب شد.

 

 
علی نیکزاد صحن

 

پایان نشست علنی 26 بهمن‌ماه مجلس شورای اسلامی

علی نیکزاد ثمرین زنگ پایان نشست علنی امروز (یکشنبه،26 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی را رأس ساعت 12 و 7 دقیقه به صدا درآورد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جلسه بعدی مجلس (سه‌شنبه، 28 بهمن‌ماه) با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی