کد خبر : 8519

گزارش کامل صحن علنی دوشنبه ۲۰ بهمن ماه؛

نمایندگان مردم در خانه ملت در نشست امروز خود به صورت ویژه به بررسی طرح جهش تولید و تأمین مسکن پرداختند.

 امروز طبق اعلام امیرحسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نشست علنی با حضور 209 نفر از نمایندگان رأس ساعت 8 و 16 دقیقه آغاز شد.

 

انقلاب اسلامی زمینه‌ساز پدیده‌ای یکتا در افق تحولات آینده جهان

براساس این گزارش؛ امیرحسین قاضی زاده هاشمی در نطق پیش از دستور خود با عرض تبریک به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بی‌شک این زمزمه شهدای انقلاب است که با وقوع انقلاب اسلامی و ظهور انسان کاملی چون امام، بشر وارد عهدی تاریخی و جدید شده است؛ عصر رجعت بشریت به معنویت و اخلاق و توحید، عصری که به انقلاب جهانی امام عصر (عج) و ظهور دولت پایدار حق منتهی خواهد شد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی افزود: این بینش به انقلاب اسلامی که دهه فجر نماد تقنینی آن است به طور قطع از جنس نگرش انحرافی تاریخ‌نگاری هگلی نیست بلکه این نگاه از جنس تاریخ آگاهی و در نسبت با موعدگرایی تعریف می‌شود زیرا که معتقدیم انقلاب اسلامی زمینه‌ساز پدیده یکتا در افق تحولات آینده جهان است که مژده ظهور آن یکتا را به امام جبهه مقاومت و رهبر انقلاب بزرگ جهان اسلام و انجمن‌های اسلامی دانشجویان اروپا و آمریکا داده است.

 

تشکیل صندوق ملی برای تولید انبوه مسکن/اعتبارات حوزه مسکن در صندوق، تجمیع و بهینه‌سازی می‌شود

در ابتدای نشست، نمایندگان مجلس وارد دستور کار شده و در جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن با ماده 3 این طرح با 174 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که بر اساس این ماده مصوب شد «صندوق ملی مسکن» به منظور ایجاد هم افزایی، تقویت توان حمایتی و تخصیص بهینه منابع مالی بخش مسکن، با کارکرد تجمیع و تخصیص منابع مالی موضوع این قانون، حداکثر تا سه ماه پس از لازم الاجراء شدن این قانون تشکیل می گردد.

منابع اعتباری برای ارائه تسهیلات تولید انبوه مسکن مشخص شد/اختصاص حداقل ۴۰درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی به بخش مسکن

بر اساس این گزارش؛ همچنین نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در ادامه جریان بررسی طرح جهش تولید و تامین مسکن با ماده 4 این طرح با 160 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند که بر اساس این ماده این طرح؛ بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مکلفند حداقل 40 درصد از تغییرات مانده تسهیلات پرداختی در هر سال مالی را با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار به بخش مسکن اختصاص دهند. به صورتی که در سال اول اجرای قانون از حداقل یک میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال تسهیلات برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و برای سالهای آینده نیز حداقل منابع تسهیلاتی مذکور با افزایش درصد صدرالذکر مطابق با نرخ تورم سالانه افزایش یابد.

تکلیف وزارتخانه‌های راه و اقتصاد برای تشکیل صندوق سرمایه‌گذاری جهت تولید انبوه مسکن

گفتنی است؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه روند بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تامین مسکن با ماده 5 این طرح با 161 رأی موافق، 3 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 204 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که در این ماده وزارت راه و شهرسازی مکلف است با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی، نسبت به تأسیس، توسعه و تسهیل مقررات فعالیت صندوق‌های سرمایه گذاری موضوع بند (20) ماده (1) قانون اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران برای تأمین مالی ساخت و اجاره واحدهای مسکونی از طریق جذب سرمایه بخش خصوصی اقدام نماید.

 

ایثارگران شاغل شرکتی و قراردادی جهت تبدیل وضعیت نیاز به سهمیه و آزمون ندارند

بررسی طرح استفساریه ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگرانیکی دیگر از دستور کارهای نشست امروز مجلس بود که نمایندگان کلیات این طرح را با 127 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 29 رأی ممتنع از مجموع 201 نماینده حاضر در صحن به تصویب رساندند که بر این اساس؛ نیروهای ایثارگر که به صورت شرکتی، قراردادی یا پیمانی در دستگاه ها به کار گرفته شده اند، برای تبدیل وضعیت، نیاز به آزمون و استفاده از سهمیه ندارند.

 

موافقت مجلس با یک فوریت طرح اصلاح آیین‌نامه برای بررسی لایحه بودجه

هم چنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح  الحاق یک بند به قانون آیین نامه داخلی مجلس برای لایحه بودجه با 121 رأی موافق، 53 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند که دراین خصوص محمدحسین حسین زاده بحرینی توضیح داد: اگر دولت لایحه را تقدیم کند ما به لحاظ زمانی نمی‌توانیم ترتیبات 45 روزه را طی کنیم بنابراین می‌خواهیم آیین‌نامه را به گونه‌ای بازنگری کنیم که در نوبت دوم بررسی لایحه بودجه ترتیبات 45 روزه نیاز نباشد و این ترتیبات صرفاً برای لایحه‌ای در نظر گرفته شود که 15 آذر تقدیم مجلس شده باشد.

 

ناطقان میان دستور جلسه 20 بهمن ماه مجلس شورای اسلامی

براساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز 5 نفر از نمایندگان به ایراد نطق 7 و 5 دقیقه‌ای پرداختند. بر این اساس حسین بامیری نماینده لردگان ، محسن علیزاده نماینده سپیدان و بیضاء ، علی اکبر علیزاده برمی نماینده دامغان، علیرضا سلیمی نماینده محلات و دلیجان و مالک شریعتی نیاسر نماینده تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

 

بامیری: مذاکره درباره برنامه موشکی خنده دار است/لردگان به جزیره فراموش شده در نزد دولتی ها تبدیل شده است

 
حسین بامیری در نطق میان دستور

 

علیزاده: مجلس یازدهم خواستار تعقیب و مجازات آمران و قاتلان سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است

 
محسن علیزاده در نطق میان دستور

 

علیزاده برمی: تمام مشکلات کشور به علت نفوذ لیبرال‌ها است/ایجاد تمدن نوین اسلامی آرمان گام دوم انقلاب است

 
علی اکبر علیزاده برمی در نطق میان دستور

 

سلیمی: انقلاب اسلامی طرحی نو در جهان معاصر ایجاد کرد

 
علیرضا سلیمی در نطق میان دستور

 

شریعتی نیاسر: تهدید جدی استقلال اقتصادی کشور به دلیل ناکارآمدی‌ها و نگاه به بیرون/مجلس پیشران و الگوی شفافیت در سایر قوا است

 
مالک شریعتی نیاسر در نطق میان دستور

 

نیکزاد: اعلام انزجار بختیاری ها از شاپور بختیار اتفاق مهمی است

نایب رییس مجلس گفت:مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری نکته مهمی را اعلام کردند و گفتند روز 20 بهمن ماه روز بیعت مردم شهرستان بروجن با امام عظم الشأن و اعلام انزجار از شاپور بختیار است که در این خصوص مقام معظم رهبری در این باره نکته مهمی را فرمودند که "بختیاری ها بیایند و از فرد شاخص خود اعلام انزجار کنند" بسیار مهم است.

 

ایراد تذکرات شفاهی نمایندگان

 
نمایندگان

نمایندگان مردم در خانه‌ملت در دقایق پایانی نشست علنی امروز به طرح تذکرات شفاهی خود پرداختند.

الهیان: سوم اسفندماه موعد خروج ایران از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است

زهره الهیان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در تذکری شفاهی با یادآوری تصویب قانون لغو تحریم‌ها عنوان کرد: بر اساس ماده ۵ این قانون سوم اسفندماه موعد خروج ایران از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی است.

پاک فطرت:دولت در بازار بورس شفاف سازی کند

علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس در تذکری شفاهی گفت: بورس را باید با حساب و کتاب مدیریت کرد و دولت باید در بورس شفاف سازی کند که در ادامه علی نیک زادثمرین نایب رئیس مجلس با اشاره به موضوع بورس مطرح کرد: کسانی که مردم را به بورس دعوت کردند و مردم دعوت آن ها را پذیرفته اند در مقابل این دعوت باید پاسخگو باشند و احساس مسئولیت کنند.

موسوی لارگانی: مجلس به بزرگترین بحران اقتصادی کشور ورود کند/ روحانی؛ از برجام بگذر و به فکر ملت باش

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیات رئیسه مجلس یازدهم در تذکری شفاهی  تاکید کرد که مردم انتظار دارند قوه مقننه به بزرگترین بحران اقتصادی کشور یعنی بورس ورود کند.

حاجی دلیگانی: وزیر اقتصاد باید به خاطر وضعیت نابسامان بورس استیضاح شود

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیات رئیسه مجلس در تذکری شفاهی خواستار استیضاح وزیر اقتصاد به خاطر وضعیت نابسامان بورس شد.

گودرزی: ادب اسلامی باید در جامعه گسترش یابد/ تبعیض در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

حسین گودرزی نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی گفت: با توجه به خانواده گسترده مستمری بگیران تامین اجتماعی تبعیض در افزایش حقوق این بازنشستگان ایجاد شده است.

رضوانی: شفافیت آراء امری ضروری است/مخالفان نگران تضییع حقوق حوزه‌های انتخابیه توسط مسئولان هستند

غلامحسین رضوانی نماینده مردم تهران در مجلس در تذکری شفاهی با بیان اینکه صحبت‌های اخیر مقام معظم رهبری در خصوص رفع تحریم‌ها، راه هر گونه توجیه برای ابراز تمایل ذلیلانه را بسته است، گفت: آمریکا با دادن امتیازات حداقلی تاکتیکی به دنبال دستاوردهای بزرگ استراتژیک است.

سعادتی بیشه سری: پیش شرط مذاکره را ایران اسلامی تعیین می کند

مهدی سعادتی بیشه سری نماینده مردم بابل در مجلس در تذکری شفاهی با تقدیر از مواضع خردمندانه رهبر معظم انقلاب در حوزه سیاست خارجی، گفت: پیش شرط مذاکره را ایران اسلامی تعیین می کند.

 

زنگ پایان جلسه علنی نواخته شد

علی نیکزاد زنگ پایان نشست علنی امروز (دوشنبه، 20 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی را ساعت 12 و 18 دقیقه به صدا درآورد. نایب رئیس مجلس گفت: جلسه بعدی (یک شنبه، 26 بهمن ماه) ساعت 7:45 صبح با ادامه دستور کار هفتگی برگزار می‌شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی