کد خبر : 8496

با موافقت نمایندگان صورت گرفت؛

نمایندگان مجلس با یک فوریت اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس برای نحوه بررسی لایحه بودجه در نوبت دوم موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (دوشنبه، 20 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با یک فوریت طرح  الحاق یک بند به قانون آیین نامه داخلی مجلس با 121 رأی موافق، 53 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در ابتدا دو فوریت طرح مذکور به رأی گذاشته شد، از آنجایی که اصلاح آیین‌نامه نیاز به دو سوم آرای نمایندگان را دارد، دو فوریت اصلاح آیین‌نامه در خصوص بررسی لایحه بودجه با 118 رأی موافق، 56 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 197 نماینده حاضر در جلسه تصویب نشد.

محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مشهد و کلات در مجلس به عنوان طراح طرح دو فوریتی گفت: امسال در موضوع لایحه بودجه مشکلی ایجاد شد که باید برای آن چاره‌اندیشی کنیم تا از فرصت به درستی استفاده کرده و مشکل را برای کشور کاهش دهیم.

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امسال کلیات لایحه بودجه با وجود تصویب در کمیسیون تلفیق بودجه رأی لازم را در صحن علنی کسب نکرد و رد شد. دولت ابتدا از قبول ارجاع لایحه به مجلس خودداری کرد اما در نهایت پذیرفت که لایحه را با اصلاحات به مجلس تقدیم کند.

وی بیان کرد: موضوعی که الان دنبال می‌کنیم این است که لایحه جدیدی که دولت وعده آن را داده است چگونه در مجلس بررسی شود. تفسیر هیأت رئیسه از آیین‌نامه کنونی مجلس این است که لایحه مذکور به عنوان مورد جدید تلقی شود و مانند لایحه اول بودجه ترتیبات 45 روزه را طی کند تا به صحن علنی برسد.

حسین‌زاده بحرینی توضیح داد: اگر دولت لایحه را تقدیم کند ما به لحاظ زمانی نمی‌توانیم ترتیبات 45 روزه را طی کنیم بنابراین می‌خواهیم آیین‌نامه را به گونه‌ای بازنگری کنیم که در نوبت دوم بررسی لایحه بودجه ترتیبات 45 روزه نیاز نباشد و این ترتیبات صرفاً برای لایحه‌ای در نظر گرفته شود که 15 آذر تقدیم مجلس شده باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: بنابراین اگر به دلایلی مانند آنچه امسال رخ داد بازه زمانی لازم برای طی کردن ترتیبات 45 روزه وجود نداشته باشد، ترتیبات 10 روزه‌ای پیش‌بینی شده که حقوق نمایندگان نیز در آن لحاظ شده، این ترتیبات با قید دو فوریت ارائه شده است تا ظرف 72 ساعت در کمیسیون آیین‌نامه بررسی و برای تصویب به صحن علنی ارجاع شود.

وی گفت: برخی نمایندگان خواستار اصلاح موارد دیگری در آیین‌نامه از جمله عدم صراحت به تصویب گذاشتن کلیات و یا گزارش کمیسیون لایحه بودجه را مطرح می‌کنند که این حق برای آنها وجود دارد تا در کمیسیون پیشنهادات خود را مطرح کنند.

رئیس کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا بودجه سال آینده که سال حساسی است به مشکل برنخورد و سند بودجه برای کشور فراهم شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی