کد خبر : 8442

با موافقت نمایندگان انجام شد؛

لایحه اصلاح موافقتنامه معاضدت پرونده های مدنی و جزایی بین ایران و روسیه تصویب شد.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 19 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی با گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد لایحه پروتکل اصلاح موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده های مدنی و جزایی میان دو کشور با 187 رأی موافق، یک رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 223 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

در این لایحه آمده است: سند الحاقی(پروتکل) اصلاح موافقتنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های مدنی و جزایی مشتمل بر یک مقدمه و سیزده ماده به‌شرح پیوست تصویب و اجازه مبادله اسناد آن داده می‌شود.

همچنین در تبصره تاکید شد: رعایت اصول هفتاد و هفتم(77)، یکصد و بیست و پنجم(125) و یکصد و سی و نهم(139) قانون اساسی در اجرای این قانون، الزامی است.

در جریان بررسی این لایحه حسن نوروزی سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: دولت ایران موافقتنامه های متعددی با کشورهایی که از نظر سیاسی و غیره ارتباط دارد منعقد می کنند، این لایحه در واقع اصلاح موافقتنامه قدیمی است که می تواند مسیر حل مشکلات شهروندان دو کشور ایران و روسیه را برطرف کند.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهای مستقل آسیایی می خواهند با ایران ارتباط داشته باشند از این رو ممکن است مشکلاتی برای بازرگانان و تجار دو کشور رخ دهد که لازم است همکاری هایی بین دادگاه ها صورت گیرد تا بتوان مشکلات را حل کرد.

همچنین نماینده دولت توضیح داد: موافقتنامه در سال 74 به تصویب رسیده بود و در جریان اجرای آن مشکلاتی صورت گرفت که با مذاکراتی با وزارت دادگستری روسیه زمینه اصلاحات فراهم شد و در سال 96 لایحه اصلاحیه تدوین شد، در حال حاضر دولت روسیه نیز این اصلاحات را در دستورکار دارد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی