کد خبر : 8330

روز گذشته جزئیات طرح مهم جهش تولید و تأمین مسکن که کلیات آن در جلسات گذشته به تصویب رسیده بود در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت. این طرح در صورتی که به قانون تصویب شود می تواند ابزار مهمی در تولید مسکن و نیز کنترل بازار افسار گسیخته این نیاز ضروری و اساسی مردم باشد. طرحی که با تبدیل شدن به قانون یکی از مهم ترین اقدامات مجلس یازدهم برای سامان دادن به شرایط اقتصادی کشور در حوزه مسکن و کمک به معیشت مردم خواهد بود.

جلسه علنی صبح امروز(چهارشنبه، 15 بهمن‌ماه) مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی رأس ساعت 8 و 52 دقیقه و  با حضور دو سوم نمایندگان آغاز شد. البته گفتنی است طبق اظهارات رئیس مجلس بعد از خوردن زنگ جلسه علنی، جسله غیرعلنی از ساعت 8 صبح آغاز شده بود تا نمایندگان پیرامون مسائلی بحث و بررسی کنند.

سه طرح جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح شد

نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح مواد (1) و (7) قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی و اصلاحات بعدی آن با اصلاح ماده (7) این طرح به منظور تأمین نظر شورای نگهبان با 210 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

همچنین آنها در دستور بعدی خود جهت رفع ابهام طرح فهرست قوانین و احکام نامعتبر در حوزه ورزش برای تامین نظر شورای نگهبان با 184 رأی موافق، 2 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 224 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بهارستان نشینان با اصلاحات طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی جهت تأمین نظر شورای نگهبان نیز با 186 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 

 
مخالفان و موافقان کلیات طرح شفافیت آراء نمایندگان

 

اظهارنظر موافقان و مخالفان کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان

نمایندگان در ادامه دستورکار خود به بررسی کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان پرداختند و ابتدا مخالفان و موافقان به بیان نظرات خود پرداختند. از این رو الیاس نادران ، عبدالحسین روح الامینی  و محمد باقری به عنوان مخالفان و محمد وحیدی، محسن پیرهادی و حسینعلی حاجی دلیگانی به عنوان موافقان کلیات این طرح نظرات خود را مطرح کردند.

 

 
گراف شفافیت آرای نمایندگان مجلس

 

موافقان کلیات این طرح معتقد بودند پنهان بودن آرای نمایندگان به نفع کشور نیست و اگر آرا شفاف باشد، نمایندگان به صورت مستدل به مسائل رأی خواهند داد اما از سوی دیگر نظر عمده مخالفان شفافیت در مجلس از سایر ارگان‌ها بیشتر بوده و نیاز به افزایش آن نیست و ممکن است نمایندگان را در زمان رأی دادن تحت فشار بگذارد.

 

 
سیدکاظم دلخوش در نطق میان دستور

 

سیدکاظم دلخوش اباتری نیز در جریان بررسی کلیات این طرح در اخطاری بر اساس اصول (84) و (86) قانون اساسی و ماده(22) آیین‌نامه داخلی مجلس در انتقاد به اظهارنظر الیاس نادران مبنی بر اینکه چرا باید طرح شفافیت آراء دو شوری شود، خطاب به رئیس مجلس گفت: مصوبات نباید باعث تفتیش عقاید شده و مشکلاتی را در پی مغایرت با اصول قانونگذاری و تعهد نمایندگان ایجاد کند لذا دو شوری شدن باعث انجام کار کارشناسی بیشتر روی این موضوع می شود.

تصویب کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان نیازمند فقط 3 رأی بیشتر بود

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با 153 رأی موافق (65 درصد آراء)، 63 رأی مخالف و 12 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در جلسه با کلیات طرح اولویت‌دار شفافیت آرای نمایندگان که نیاز به رأی دو سوم نمایندگان داشت، مخالفت کردند. با این حال رئیس مجلس از اعضای کمیسیون آیین نامه داخلی خواست تا تلاش کنند آیین نامه مجلس در این باره به گونه ای اصلاح شود که شفافیت و دغدغه همه نمایندگان در آن دیده شود.

 

 
محمدتقی نقدعلی در نطق میان دستور

 

توضیحات رئیس مجلس درباره نحوه رأی‌گیری کلیات لایحه بودجه 1400 در روز گذشته

در حین بررسی کلیات این طرح محمدتقی نقدعلی نماینده خمینی شهر در تذکر آیین نامه ای با استناد به ماده 22 آیین نامه خطاب به رئیس مجلس درباره نشست روز گذشته که کلیات لایحه بودجه 1400 بررسی شد، معتقد بود نمایندگان متوجه نشدند به کلیات لایحه دولت رأی دادند و یا گزارش کمیسیون تلفیق؛ که در این رابطه برخی از نمایندگان در اعتراض به این تذکر دور وی تجمع کردند.

رئیس مجلس در این خصوص تذکر را وارد ندانست و توضیح داد روز گذشته کلیات بودجه به رأی گذاشته شد که اگر رأی می آورد، وارد جزئیات بر اساس گزارش کمیسیون تلفیق می شدیم و حال که رأی نیاورد، به معنای رد لایحه است لذا نباید نظر شخصی خود را به عنوان نظر نمایندگان مجلس مطرح کرد.

 

 
مهرداد گودرزوندچگینی در نطق میان دستور

 

گودرزوند چگینی: دولت در قبال زیاده‌خواهی‌های آمریکا از منافع کشور و ملت حفاظت کند

 

در ادامه جلسه ناطقان میان دستور معرفی شدند که بر این اساس مهرداد گودرزوندچگینی نماینده رودبار، در نطق خود خطاب به دولت تأکید کرد که انتظار می رود دولت در کوتاه ترین زمان ممکن لایحه بودجه 1400 را با لحاظ کردن نقطه نظرات تکمیلی مجلس به مجلس ارائه کند تا در زمان باقی مانده، مجلس بتواند بودجه را تصویب کند تا مشکلات برای کشور در سال آینده ایجاد نشود.

 

 
مصطفی طاهری در نطق میان دستور

 

طاهری: خروج آمریکا از برجام بی‌ارادگی اروپا را به نمایش گذاشت

مصطفی طاهری نماینده زنجان و طارم نیز در نطق خود با بیان اینکه وجود ترامپ، دیکتاتوری آمریکا را بیش از پیش ثابت کرد، افزود: خروجش از برجام ناتوانی و بی ارادگی اروپا را به نمایش گذاشت.

 

 
حسین نوش آبادی در نطق میان دستور

 

نوش آبادی: گفتمان عدالت و انقلابی‌گری اصلی‌ترین راهبرد مقابله با چالش‌های امروز کشور است

حسین نوش آبادی نماینده ورامین به عنوان ناطق سوم امروز جلسه علنی مجلس با اشاره به ضرورت ترجیح مسائل کلی و مصالح منطقه ای بر لزوم آرمانگرایی و واقع بینی توامان در قانون گذاری در راستای استحکام بنیان های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور و وضع قوانین مستحکم و پایدار تاکید کرد.

 

 
سید محمد مولوی در نطق میان دستور

 

مولوی: مجلس از اصول بنیادین انقلاب اسلامی کوتاه نمی آید

نطق سیدمحمد مولوی نماینده آبادان نیز به عنوان نخستین ناطق اضطراری این جلسه خطاب به رئیس جمهور بود که پرسید: آقای روحانی، نیامدن جنابعالی به صحن مجلس بی احترامی نیست؟ بی سواد خواندن مجلس بی احترامی نبود؟ آیا کنایه های بی معنای رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی جنابعالی در این هفته در مجلس بی احترامی نیست؟ صبر و حوصله مجلس، از خودگذشتگی و متانت مجلس بیانگر انقلابی بودن مجلس است، این مجلس خود را متعهد به اصول بنیادین انقلاب کرده است و از این مسیر کوتاه نخواهد آمد.

 

 
مسلم صالحی در نطق میان دستور

 

صالحی: سیاست‌ها را تغییر دهید؛ با تغییر رئیس بورس هیچ اتفاقی نمی‌افتد

مسلم صالحی نماینده اقلید در نطق پایانی امروز مجلس در تذکری به وزیر امور اقتصاد و دارایی، گفت: آقای دژپسند با تغییر رئیس بورس هیچ اتفاقی نمی‌افتد بلکه با تغییر در سیاست‌ها، رویه‌ها و روش ها می‌توان بازار بورس را نجات داد؛ بماند که شما چه کسی را با چه ویژگی‌هایی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کردید؛ به دلیل برخی سیاست‌های غلط امروز سرمایه‌های مردم برباد رفته؛ نمایندگان تذکر دادند و رئیس مجلس و کمیسیون تخصصی ورود کردند؛ بگویید که به دنبال این تذکرات چه اقدامات مثبتی برای بازار سرمایه انجام دادید؟

 

 
جبار کوچکی نژاد در نطق میان دستور

 

اظهارات نادران درباره آزادراه تهران- رشت، مزاح بود

در ادامه جبار کوچکی نژاد نماینده رشت طی تذکری در خصوص اظهارات روز گذشته الیاس نادران در جلسه بررسی کلیات بودجه در رابطه با پروژه‌های عمرانی شمال کشور، گفت: آقای نادران گفت به گیلان توجه ویژه شده و برای آن آزادراه و جاده ساخته‌اند، در حالی که این آزادراه برای میلیون‌ها شهروند ایرانی است؛ علی نیک زادثمرین که ریاست جلسه را برعهده داشت در پاسخ به تذکر وی اذعان کرد نماینده تهران مزاح کرده بود.

 

 
سیدناصر موسوی لارگانی در نطق میان دستور

 

بیانیه ۲۷۷ نفر از نمایندگان در تشکر از عملکرد دیوان محاسبات کشور

سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس در ادامه نشست امروز بیانیه 277 نفر از نمایندگان در تشکر و قدردانی از عملکرد دیوان محاسبات کشور را قرائت کرد.

ورود صحن علنی مجلس به بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن و انتقاد نواب رئیس مجلس از عدم حضور مسئولان وزارت راه در جلسه

در ادامه این نشست بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن در دستور کار قرار گرفت که کلیات آن در جلسات گذشته به تصویب رسیده بود. در جریان بررسی ماده نخست آن پیشنهاداتی از سوی نمایندگان مطرح شد که رأی نیاورد از این رو ادامه این طرح در جلسات آتی بررسی می شود. گفتنی است به دلیل عدم حضور به موقع نمایندگان دولت در زمان بررسی این طرح، قاضی زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس که در آن زمان ریاست جلسه را عهده دار بود نسبت به آن انتقاد کرد و گفت دولتی در صحن حضور ندارد که درباره پیشنهادات نمایندگان اظهار نظر کند.

 

 
علی نیکزاد صحن

 

نیکزاد نایب رئیس مجلس که بعد از وی ریاست جلسه را عهده دارد شد نیز در جریان بررسی طرح جهش تولید و تأمین مسکن گفت: این طرح در کمیسیون عمران مجلس بررسی شده و در جلسات کمیسیون در جریان بررسی طرح مذکور نماینده وزارت راه و شهرسازی حضور داشتند اما اکنون به جای حضور نمایندگان این وزارتخانه، نماینده وزارت اقتصاد حضور پیدا کرده است که باید در جلسات آتی مد نظر باشد.

تذکرات شفاهی نمایندگان نیز استماع شد

 

 
نمایندگان

 

در ادامه نشست، برخی نمایندگان به بیان تذکرات شفاهی خود درباره برخی مسائل کشور پرداختند.

خاتمی: اظهارنظرهای غیرکارشناسانه پیرامون نحوه درمان کرونا ظلم به خانواده بهداشت و درمان کشور بود

صفائی دلوئی: طرح مالیات بر عایدی سرمایه موجب تحقق عدالت اجتماعی می شود

قادری: دولت کمک کند تا سرمایه مردم در بازار بورس بیش از این آب نرود

عباس‌زاده مشکینی: تکریم زنان به معنای تأمین نیازهای فیزیولوژیکی، معیشت و بیمه آنها است

ذوالنوری: رئیس جمهور باید وظیفه اش را انجام دهد/شأن مجلس حفظ شود

رضائی دولت پس از ۷ سال توان تأمین روغن و پوشک کودکان را ندارد

 

 
علی کریمی فیروزجایی

 

بیانیه ۱۶۰ نفر از نمایندگان مجلس در حمایت از تولید مرغ لاین آرین ایرانی

علی کریمی فیروزجائی دیگر عضو هیأت رئیسه مجلس نیز بیانیه 160 تن از نمایندگان در حمایت از تولید مرغ لاین آرین ایرانی را قرائت کرد.

به گزارش خانه ملت، در نهایت زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس رأس ساعت 12 و 15 دقیقه توسط علی نیکزاد نایب رئیس مجلس به صدا درآمد و قرار شد نشست بعدی (یکشنبه، 19 بهمن ماه) ساعت 7:45 صبح با ادامه دستور کار هفتگی برگزار شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی