کد خبر : 8305

جهت تأمین نظر شورای نگهبان صورت گرفت؛

نمایندگان مجلس فرآیند ساماندهی کارشناسان بیمه کشاورزی به صورت قرارداد کار معین جهت تأمین نظر شورای نگهبان را اصلاح کردند.

 
 نمایندگان در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 15 بهمن‌ماه(مجلس شورای اسلامی با اصلاحات طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی جهت تمأمین نظر شورای نگهبان با 186 رأی موافق، 15 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 229 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

­ علی بابائی کارنامی سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در توضیح اصلاحات انجام گرفته پیرامون طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی گفت: شورای نگهبان بر اساس اصل سوم قانون اساسی ایراداتی به این طرح گرفت که کمیسیون در حضور نماینده شورای نگهبان و کارشناسان دستگاه‌های دولتی اصلاحاتی را در ماده واحده و تبصره‌های آن اعمال کرد.

اصلاحات مورد تأیید نمایندگان جهت تأمین نظر شورای نگهبان در طرح تعیین تکلیف کارشناسان بیمه کشاورزی به شرح زیر است:

ماده واحده: دولت مکلف است از تاریخ تصویب این قانون، کارشناسان بیمه کشاورزی را به صورت قرارداد کار معین ساماندهی کند.

تبصره1: کارشناسان بیمه کشاورزی که در حال حاضر قراردادی تحت عنوان قرارداد کارگزاری با بانک کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی دارند و از زمان ورود به صندوق بیمه کشاورزی تا تاریخ تصویب این قانون حداقل چهل و هشت (48) ماه سابقه فعالیت مستمر و متوالی داشته باشند پس از گذراندن دوره های آموزشی مرتبط، بر اساس تخصص و متناسب با نیاز دستگاه های مربوطه، ظرف حداکثر دو سال به صورت قرارداد کار معین ساماندهی می گردند.

تبصره 2: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است آئین نامه اجرایی این قانون را حداکثر ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون تهیه نماید و به تصویب هیات وزیران برساند.

تبصره3: افرادی که به هر دلیل از صندوق بیمه کشاورزی و فعالیت های آن خارج شده اند مشمول این قانون نمی باشند.

تبصره 4: سازمان تامین اجتماعی مکلف است با رعایت قوانین و مقررات ذیربط، سوابق گذشته و معوق فعالیت کارشناسان بیمه کشاورزی که مورد تایید بانک کشاورزی و صندوق بیمه کشاورزی است را با اخذ کل حق بیمه (شامل سهم کارفرما، سهم دولت، سهم بیمه شده) به صورت نقد و اقساط از کارشناسان بیمه بپذیرد.

تبصره5: بار مالی ناشی از اجرای این قانون از محل کارمزد کارگزاری بیمه کشاورزی و پرداخت هزینه هایی که دولت بابت صندوق بیمه کشاورزی به بانک کشاورزی پرداخت می کند تامین می گردد.

 علیرضا سلیمی با اخطاری با استناد به اصل 110 قانون اساسی در جریان بررسی اصلاحات طرح مذکور گفت: ایراد شورای نگهبان با توجه به بند (16) سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر لزوم برگزاری آزمون جهت به کارگیری کارشناسان بیمه کشاورزی مرتفع نشده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: اخطار وارد نیست زیرا ساماندهی به معنی استخدام نیست و این افراد بر اساس ساعت کار معین، طبق روال به کار گرفته می‌شوند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی