کد خبر : 8168

فرهنگی در نشست خبری:

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: جلسات بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ به جز روزهای تعطیل در ایام دیگر برگزار خواهد شد.

 محمدحسین فرهنگیدر نشست خبری امروز (یکشنبه، 12 بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر و سالروز ورود امام رضوان الله تعالی علیه به کشور عزیزمان، به تشریح جلسه غیرعلنی مجلس اشاره کرد و گفت: امروز نزدیک به 2 ساعت بحث بودجه سال جاری در جلسه غیرعلنی مجلس مطرح شد و علت اینکه این جلسات به صورت غیرعلنی برگزار می شوند، نیز این بوده که در جلسات رسمی ضوابط آئین نامه داخلی را داریم و عملا تقسیم بندی و تنظیم اوقات با آئین نامه داخلی میسر نمی شود لذا مجبوریم این قبیل جلسات را که ضروری هم هستند به صورت غیرعلنی برگزار کنیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه رئیس کمیسیون تلفیق در دو نوبت و همچنین نایب رئیس کمیسیون مذکور، توضیحاتی را در خصوص ابعاد مصوبه این کمیسیون ارائه دادند و البته 10 نفر از همکاران نیز دیدگاه های خود را بیان کردند از جنبه هایی که در تائید و تقویت مصوبات تلفیق بیان شد، شفافیت بودجه و حرکت آن به سمت شفاف کردن اعداد و ارقام، کمک به تولید، کمک به پروژه های عمرانی در قالب محرومیت زدایی، بود. تفویض اختیار به استان ها، کاهش تمرکز گرایی در بودجه به ویژه بودجه های عمرانی و انضباط در بودجه و اعتبارات شرکت های دولتی از مواردی بود که به عنوان نقاط قوت بیان شد.

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در این نشست مخالفان لایحه بودجه نیز بر عدم همراهی دولت و اینکه دولت اعلام می کند این نوع بودجه ریزی را قبول ندارد، تأکید داشته و معتقد بودند که باید این لایحه مخالفت شود و بعضا هم در جزئیات نقطه نظراتی مطرح بود که به صورت مبسوط بیان کردند.

وی اظهار کرد: جلسه غیر علنی امروز بدون تصمیم گیری تمام شد و تنها دیدگاه ها و نظرات مورد بحث قرار گرفت.

فرهنگی عنوان کرد: دولت در لایحه بودجه 1400 اجازه جابه جایی 60 درصد از اعتبارات در حوزه جاری و 40 درصد درموارد عمرانی را داده بود که در حقیقت این بودجه نویسی نیست و بدون توجه به اینکه چه چیزی تصمیم گرفته شده است، اجرای آن نیز عملا شکل نمی گیرد بنابراین کمیسیون تلفیق تلاش کرد که به این مسائل انضباط ببخشد و قطعا در صورت تصویب آن، انضباط در بودجه تقویت خواهد شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس، با اشاره برنامه مجلس برای بررسی لایحه بودجه 1400، مطرح کرد: مجلس روز سه شنبه به موضوع بررسی کلیات بودجه وارد شد و موافقین و مخالفین هم صحبت های خود را مطرح خواهند کرد که در ابتدا دولت و اگر هم رئیس جمهور تشریف بیاورند توضیحاتی را مطرح می کنند و کمیسیون تلفیق هم گزارش خواهد داد؛ بنابراین پس از اظهارنظر موافقان و مخالفان مجددا دولت و کمیسیون فرصت توضیح پیدا خواهند کرد و در نهایت رأی گیری می شود که پیش بینی ما این است که روز سه شنبه به ویژه در شیفت بعدازظهر کلیات بودجه تعیین تکلیف شود.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: پس از تصویب کلیات مستقیما وارد بررسی جزئیات بودجه می شویم و در جزئیات نیز ابتدا به ترتیب تبصره ها ابتدا درآمدها بررسی می شود و پس از آن که بررسی درآمدها به اتمام رسید، اعتبارات هزینه ای بررسی شده و در نهایت نیز جمع اعداد و ارقام بودجه در ماده واحده درج خواهد شد.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس جمهور برای ارائه توضیحات در خصوص بودجه سال 1400 به مجلس خواهند آمد، گفت: از رئیس جمهور دعوت می شود اما اینکه تشریف بیاورند اطلاعی نداریم.

وی اظهار کرد: جلسات بررسی بودجه به جز روزهای تعطیل در ایام دیگر برگزار خواهد شد ولی چون پنجشنبه ها در تهران تعطیل است بعضی از سال ها جلسات برگزار نمی شد و در برخی از سال ها پنجشنبه نیز جلسات برگزار می شد، بنابراین امروز در هیات رئیسه به در رابطه با آن تصمیم گیری خواهد شد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی