کد خبر : 7505

جهت تامین نظر شورای نگهبان؛

نمایندگان مجلس برای تامین نظر شورای نگهبان موادی از طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی را اصلاح کردند.

 نمایندگان مجلس  نشست علنی امروز (چهارشنبه، 24 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به  گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی که از سوی شورای نگهبان اعاده شده است، با اصلاح ماده 470 این طرح با 184 رای موافق، 3 رای مخالف و 13 رای ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این اصلاحیه آمده است: به منظور رفع ایرادات ردیف های 1-1، 1-2و1-3 شورای نگهبان صدر ماده 470 مکرر الحاقی موضوع ماده یک  مصوب به شرح زیر اصلاح شد.

در این ماده اصلاحی آمده است؛ هر کس با قصد  ایجاد خشونت یا تحریک در جامعه یا با عمل به وقوع آن به قومیت های ایرانی یا ادیان یا مذاهب اسلامی مصوب قانون اساسی توهین کند چنانچه مشمول حد نباشد و منجر به خشونت و تنش نشده باشد به حبس و جزای نقدی درجه 5 یا یکی از آن دو محکوم و در غیراینصورت به حبس و جزای نقدی درجه 6 یا یکی از آن دو محکوم می شود.

همچنین نمایندگان با اصلاح ماده 500 مکرر این طرح با 179 رای موافق، 1 رای مخالف و 12 رای ممتنع از مجموع 241 نماینده حاضر در مجلس موافقت کردند.

در این اصلاحیه آمده است، به منظور رفع ایراد ردیف 2 شورای نگهبان، متن زیر به انتهای تبصره 3 ماده 500 مکرر الحاقی به موضوع ماده 2 مصوبه الحاق می شود: و یا چنانچه مشخص شود مجرم نسبت به دیگری عین حال دارد و اموال استفاده شده از ارتکاب جرم متعلق به خود او است و ناشی از جرم نیست، اموال وی معادل ارزش دین آن به طلبکار یا طلبکاران مسترد و مجرم معادل ارزش اموال ثبت شده به جزای نقدی محکوم می شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی