کد خبر : 6737

در صحن علنی مجلس انجام شد

صبح امروز در جریان تدوین شرایط اختصاصی و عمومی داوطلبان ریاست جمهوری نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهادهای مختلفی را مطرح کردند که برخی از آن به تصویب رسید و برخی دیگر با مخالفت در صحن علنی همراه شد.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 30 آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد حذف زیرجزء (خ) جزء 10 بند ب ماده 1 این طرح مبنی بر امکان ورود فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر برای کاندیداتوری انتخابات ریاست جمهوری با 207 رأی مخالف، 25 رأی موافق و 5 رأی ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر در صحن مخالفت کردند.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده بستان آباد در مجلس پیشنهاد حذف این زیرجزء را مطرح کرده بود که با مخالفت نمایندگان روبرو شد، باقری بناب نماینده بناب در موافقت با پیشنهاد نماینده بستان‌آباد طی اخطاری ناظر بر اصل سوم قانون اساسی، تصریح کرد: براساس بند "9 "اصل سوم قانون اساسی، رفع تبعیضات ناروا و ایجاد امکانات عادلانه برای همه در تمام زمینه های مادی و معنوی یک ضرورت است و ما در انتخابات باید این موضوع را مدنظر داشته باشیم.

وی افزود: زمانی که افراد نظامی و انتظامی وارد عرصه انتخابات می شوند، از امکاناتی برخوردار هستند که در اختیار افرادی که استاد دانشگاه یا حوزوی و یا سایر اقشار هستند، نیست، لذا بنده با استناد به قانون اساسی خواستار حذف بند (خ) پیشنهادی هستم، چرا که این بند برخلاف قانون اساسی است. دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به اخطار نماینده بناب این مسئله را وارد ندانست و با آن مخالفت کرد. 

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات در مجلس هم در جریان پیشنهاد نوزی قزلجه برای حذف کاندیداتوری فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر طی بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به بند (11) اصل (22) قانون اساسی گفت: برخی پیشنهادات با شأن مجلس سازگاری ندارد، بر اساس اصل (20) قانون اساسی همه افراد آزاد هستند برای مناصب فعالیت کنند و نباید آزادی آنها سلب شود.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در جریان مبحث فرماندهان نظامی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: کسانی به این موضوع دامن می‌زنند که سابقه نظامی بیشتری دارند، به طور مثال سابقه نظامی آقای روحانی از سایر روسای جمهور کشور بیشتر است.

وی ادامه داد: دولت آقای روحانی از لیست بلند بالایی از افراد نظامی که قبلاً نظامی بودند، تشکیل شده است به طور مثال آقایان ربیعی، صالحی امیری، جهانگیری و جهرمی باید یک تسبیح دست گرفت و آنها را شمرد.

سلیمی تأکید کرد: دولتی‌ها که می‌گویند از غرب الگو می‌گیرند بدانند در آمریکا جان مک کین که رقیب ترامپ بود نظامی است، او استعفا داد و در انتخابات شرکت کرد، همچنین امام (ره) فرمودند کسی که نظامی است یعنی در حال حاضر نظامی است نمی‌تواند در انتخابات ثبت‌نام کند اما کسی که قبلا نظامی بوده منعی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: آقای لاریجانی که قبلا اینجا رئیس مجلس بود پاسدار بود اما برای ریاست جمهوری و مجلس کاندیدا شده بودند بنابراین نباید مغلطه کرد.

دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانون اساسی این نماینده بیان کرد: همان طور که جنابعالی آزاد هستید تذکر و یا اخطار بدهید سایر نمایندگان نیز آزادند پیشنهاد بدهند، بنابراین به طرح پیشنهادها نظری ندهید اما توضیحات شما به جای خود است.

محمد صالح جوکار رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس هم در جریان پیشنهاد نوری قزلجه پیرو ممنوعیت ورود نظامیان به عرصه انتخابات در صحن علنی مجلس گفت: تعجب می‌کنم از نمایندگانی که دو دوره در مجلس هستند و قانون اساسی و همچنین سیاست‌های کلی انتخابات را نخوانده‌اند و اظهارنظرهایی می‌کنند.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با اشاره به بند 16 سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری بیان داشت:  این بند اصلا منحصر به نیروهای مسلح نبوده و مربوط به همه دستگاه هاست.  پیرو بند 16 سیاست های کلس انتخاب امده است؛ این بند تاکید بر ممنوعیت ورود نیروهای مسلح قوای سه گانه اعم از وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های تابعه آنها، تمامی دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی سازمان‌ها، نهادها و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی در دسته بندیهای جناحی و انتخاباتی و جانب داری از داوطلبان دارد و این انحصار تنها متعلق نیروهای مسلح - ارتش و سپاه - نیست، بلکه هیچ کدام از دستگاه‌های دولتی و قوای سه گانه حق ورود به انتخابات و صحبت به نفع نامزدی را ندارند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه نباید ظرفیت‌ها و توامندی‌های سران ارتش و سپاه و نیروی انتظامی را فراموش کنیم، خطاب به نمایندگان تاکید کرد: امروز در همین مجلس 55 نفر از نیروهای مسلح همکار شما هستند. چطور ما از این ظرفیت استفاده نکنیم. این نمایندگان طبق قانون و در موعد مقرر بازنشسته شدند و آمدند در انتخابات شرکت کردند.

وی تصریح کرد: از آن گذشته من مصداق دیگری عرض کنم؛ سردار دلها شهید حاج قاسم سلیمانی مگر یک سرلشکر نبود. مگر جایگاه فرماندهی نیروی قدس را نداشت؟ ایشان هم در مسائل نظامی منطقه موفق عمل کرد و هم یک دیپلمات فعال و کارآمد بود. چطور سردار سلیمانی توانست روسیه را پای کار سوریه بیاورد و چرا دستگاه دیپلماسی ما نتوانست چنین کاری را انجام دهد فلذا چرا از این ظرفیت استفاده نکنیم.

جوکار بیان کرد: مگر یک صدا همه جناح‌ها نمی گفتند برای دور آینده انتخابات، سردار سلیمانی بیاید و اما آن عزیز نپذیرفت؛ این درخواست را شما می‌دانستید  و می‌گفتید ناجی این مملکت سردار سلیمانی است بنابراین ما باید توجه به این نکات داشته باشیم.

وی اظهار کرد: عزیزانمان در نیروهای مسلح توانمندی‌هایی دارند که می توانند در عرصه اداره کشور از آن استفاده کنیم و نباید در این راستا ممنوعیت ایجاد کنیم .آنچه که رهبری و امام تاکید داشتند ورود نیروهای مسلح به دسته بندی‌ها  سیاسی کشور است و این خطرناک است، و نه اینکه ما همه را از این موصوع منع کنیم.

امکان ثبت نام * اعضای مجمع تشخیص و شورای عالی امنیت ملی می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری

همچنین نمایندگان در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با 194 رأی موافق، 32 رأی مخالف، 5 رأی ممتنع از مجموع 256 نماینده حاضر در جلسه با پیشنهاد اصلاح زیربند «پ» جزء (10) بند «ب» ماده یک موافقت کردند که براساس آن اعضای مجمع تشخیص و شورای عالی امنیت ملی می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند.

بر این اساس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر در توضیح این پیشنهاد، عنوان کرد: طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری برای اصلاح روند ثبت‌نام افراد بوده است چرا که برخی از ثبت‌نام‌کنندگان حتی سواد خواندن و نوشتن نداشته و گاهی هم با وضعیت نامناسبی در محل ثبت‌نام حضور می‌یافتند و علیه جمهوری اسلامی در داخل و خارج کشور فضاسازی می‌کردند.

وی با بیان اینکه البته باید تلاش کنیم که در فضای انتخابات محدودیت ایجاد نکنیم چرا که ما بنا داریم طرحی را قانون کرده و سالیان سال آن را اجرا کنیم، افزود: دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیر شورای عالی امنیت ملی، استانداران، شهرداران کلانشهرها، رؤسای نهادهای دولتی و مؤسسات، فرماندهان عالی‌رتبه نظامی، رئیس دانشگاه آزاد و مدیر حوزه‌های علمیه از افرادی هستند که در طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری به آنها اجازه داده شده ثبت‌نام کنند.

پژمان‌فر ادامه داد: اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و اعضای شورای عالی امنیت ملی از شخصیت‌های باتجربه و با سابقه هستند که در نظام جمهوری اسلامی در این سطح ورود کرده و تأییدیه‌های زیادی متوجه آنان است و نباید فقط به دبیر شورای عالی امنیت ملی و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اجازه دهیم که در انتخابات ثبت‌نام کنند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: انحصار ایجاد شده در ثبت‌نام دبیر شورای عالی امنیت ملی و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در انتخابات ریاست جمهوری را باید رفع کرد و اعضای شورای عالی امنیت ملی و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هم باید امکان ثبت‌نام داشته باشند. این کار ما می‌تواند باعث شود که افراد بیشتری که شایستگی بالاتری دارند، بتوانند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی