کد خبر : 6697

رحمانی در نطق میان دستور:

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان مدت هاست در دولت معطل مانده و به مجلس ارائه نشده است.

فاطمه رحمانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 26 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود گفت: سلام بر ملت عزیز ایران، مردم شریف  حوزه انتخابیه مشهد مقدس و شهرستان کلات و سلام بر شهیدان و سربازان بی ادعای رهبری و نظام اسلامی. سلام به صیادها، سلیمانی ها و فخری زاده ها که خون به ناحق  ریخته شده آنها در رگ های جوانان این سرزمین جاری است. شهیدانی که نمادها و نشانگان غرور و هویت ملی ما هستند و شلیک به قلب آنها شلیک به قلب سرمایه های ملی ما است و التیام ما جز با انتقام سخت ممکن نیست.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس ادامه داد: امروز سودای مذاکره با  قاتلان شاهدان شهید، ترور هزارباره غرور و هویت ملی است، لذا اجازه نخواهیم داد دشمن جسارت سخن از مذاکره  و میز ذلتی کند که برخی بخواهند بر سر آن میز ذلت خون شجاعان سرزمین مان را پایمال سازد. فرزندان  غیور این مرز و بوم پرافتخار میز مذاکره را با تمام گزینه‌های ذلت آورش بر سر صهیونیسم و لیبرالیسم می شکنند چون باور دارند مسیر پیشرفت ایران اسلامی از توان داخلی می گذرد.

وی گفت: برادران و خواهران گرامی در مقطع حساس کنونی مردم مقاوم ایران چشم به ما دوخته اند تا متفاوت ترین مجلس این سرزمین باشیم، مهمترین، فوری ترین و مدبرانه ترین تصمیمات را بگیریم، فارغ از هیاهو و جنجال‌های سیاسی و عافیت طلبانه انقلابی گری را به درستی و در راستای منافع نظام و مردم ترجمه کنیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: دست رد به سینه تعدد طرح ها، سوال ها، تذکرهای فاقد اولویت بزنیم، مماشات را به عنوان  مهمترین آفت تدبیر و اقتدار خود بدانیم و شجاعانه حافظ منافع مردم باشیم، این مجلس زمانی متفاوت است که نظارت به موقع، اثر بخش و شجاعانه پیشانی و نماد اقتدارش باشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: مردم امروز در التهاب لجام گسیخته بازار ارز، طلا، مسکن، خودرو، نهاده های دامی، مرغ،  تورم و گرانی‌های سریالی که هر روز تکانه های روانی و اقتصادی بر آنان وارد می کنند تب کرده اند و باعث این تب و التهاب برخی از مسئولین ناکارآمد و فراموشکاری هستند که از یاد برده اند قدرت خود را از  کجا و چگونه به دست آورده اند و با اشرافی گری سوء تدبیر، سوء استفاده از بیت المال موجب اعتماد زدایی از مردم و تضعیف سرمایه های اجتماعی نظام شده اند.

رحمانی در ادامه نطق میان دستور اظهار داشت: شجاعت در تصمیم گیری را  کشته اند، مصلحت را به جای عقلانیت بزک کرده اند و حقیقت را در مسلخ مصلحت اندیشی سیاسی قربانی کرده اند، امروز امید مردم به این انقلاب را ناکارآمدان و خائنین به بیت المال ذایل می کنند، راه کار مقابله با این آفت های مهلک برخوردهای انقلابی است.

وی تاکید کرد: قانون گریزان، فاسدان، رانت خواران و دلالان عرصه اقتصادی باید به مردم معرفی شوند و مقابل  چشمان مردم مجازات شوند، اینان همان  بن حرمله های معاصر هستند که باید به واسطه ترک فعل توسط آنان به دست و پایشان غل و زنجیر بسته شود. هر روز در میان بازار گردانده شوند، شلاق بخورند و عرصه به آنان چنان کم شوند که بیت المال را برگردانند و دیگر کسی جرأت قانون گریزی، ویژه خواری و دست اندازی به اموال مردم را نداشته باشد.

نماینده مردم مشهد و کلات خطاب به روحانی گفت: آقای رئیس جمهور شما رئیس قوه مجریه هستید و هدایت دستگاه های اجرای بر عهده شما است تدبیر شما کجاست که جلوی این آشفته بازار را بگیرد و این بی سامانی ها را سامان ببخشد این چه تدبیری است که از آن نور امیدی به جامع ساطع نمی شود، در سایه مشکلات فراوان اقتصادی، نظارت بر امور فرهنگی نیز تحت شعاع  قرار گرفته و شاهد ولنگاری ها و رهاشدگی در حوزه نشر، هنر، فضای مجازی و سایر حوزه های فرهنگ هستیم.

این نماینده یادآور شد: گرچه مجلس یازدهم از ابتدای شروع به کار سعی در نهایت تعامل و هم افزایی با دولت را داشته اما آشکار می گویم ادامه این وضع خسارت بار است.

رحمانی اظهار داشت: نکته دیگر در این مجال کوتاه موضوع مهم زنان و خانواده است بر اساس اصل دهم قانون اساسی باید تمام قوانین و مقررات و سیاست های اجرایی کشور خانواده محور باشد و با کارکرد خانواده مغایرت نداشته باشد آیا به واقع این چنین است؟ به عنوان مثال متاسفم که بگویم پس از گذشت چهار سال از ابلاغ سیاست های کلی خانواده 14 سال از تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان نه از تاک نشانی هست و نه از تاکستان.

این نماینده مجلس توضیح داد: براساس قانون برنامه ششم توسعه باید طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانواده توسط معاون زنان ریاست جمهوری به مجلس ارائه می شد که پس از گذشت چهار سال از برنامه هنوز اقدامی صورت نگرفته است، لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانوان مدت ها است معطل مانده و به مجلس ارائه نشده است.

وی گفت: همکاران گرامی زنان نیمی از جامعه هستند و بر اساس قاعده و منطق گفتمان اسلامی باید به موضوعات تمامی آنان توجه ویژه شود، زنان خاندار و شاغل که با توجه به ویژگی های فرهنگ اسلامی باید ضوابط متناسب برای آنان تدبیر شود به گونه ای که هم وظایف همسری، مادری و هم نقش آفرینی و مسئولیت های اجتماعی آنان مورد توجه باشد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: امروز مسئله زنان سرپرست خانواده جدی است که باید طبق قانون برای آنان که توان کار دارند شرایط کار ایجاد کرد و اجازه نداد آنان در نا کجا آبادهای معیشتی و اقتصادی گرفتار شوند، از آنجا که مسئله زن و خانواده از مسائل درجه یک کشور است مجلس محترم باید این رویکرد را در مسئولیت خود جاری سازد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بیان کرد: تحول ساختاری در حوزه زنان مهم و اساسی است لذا مرکز عالی فراقوه ای زنان و خانواده باید در دستور کار مجلس قرار گیرد، امروز در خلأ این مرکز شاهد تراژدی جابجایی نظام اولویت های زنان بر اساس رویکردهای سیاسی و سلایق جناحی هستیم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی