کد خبر : 5294

رضایی در تشریح سوال از وزیر نفت:

نماینده مردم دشتستان در مجلس گفت: متأسفانه تأخیر در بهره‌برداری فاز ۱۴ پارس جنوبی ۲۹۰ هزار میلیارد تومان خسارت در پی داشت و باید مقصر این موضوع مشخص شود.

ابراهیم رضایی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 9 مهرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان طرح سوال از وزیر نفت گفت: بزرگترین میدان گازی جهان و مشترک بین ایران و قطر در پارس جنوبی قرار دارد که دارای 29 فاز پالایشگاهی است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: 14 تریلیارد مترمکعب گاز در جا، بیش از 10میلیارد میعانات گازی و 7.5 میلیارد نفت خام در این میدان گازی وجود دارد.

وی افزود: همچنین 50 درصد ظرفیت منابع گازی کشور، 8 درصد گاز دنیا، 80 درصد تأمین گاز کشور، بیش از 90 درصد صادرات گازی کشور از این میدان صورت می‌گیرد؛ همچنین ارزش صادراتی آن حداقل 6 درصد تولید ناخالص کشور است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در 25 خرداد 1389 قرارداد اجرای 5 طرح پالایشگاهی امضا شد که یکی از آنها فاز 14 پارس جنوبی ایرانی‌ترین فاز پارس جنوبی بود که با یک کنسرسیوم ایرانی آغاز به کار کرد همه 4 طرح دیگر سال‌ها قبل خاتمه و به بهره‌برداری رسیده‌اند به استثنای فاز14 با افتتاح این ابرپروژه ملی قرار بود روزانه 56 میلیون متر مکعب گاز ومیعانات گازی از میدان مشترک با قطر به ظرفیت کشور اضافه شود.

رضایی تصریح کرد: ارزش این پروژه ملی معادل 2 فاز پالایشگاهی است و در زمان روی کار آمدن آقای زنگنه 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشت؛ در واقع طی 38 ماه قبل از روی کار آمدن وی نیمی از این پروژه تکمیل شده بود و طبق برنامه‌ریزی‌ها باید این پروژه در سال 95 افتتاح می‌شد اما با تصمیم اشتباه وزارت نفت این پروژه از اولویت خارج شد و متأسفانه باید اذعان کرد این فاز رکورددار تأخیر در اجرای یک فاز گازی در کشور است.

نماینده مردم دشتستان در مجلس یازدهم گفت: این تصمیم اشتباه برخلاف اصل 43 قانون اساسی و نیز برخلاف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی سیاست‌های کلی انرژی، سیاست‌های کلی علم و فناوری و سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه (ابلاغی مقام معظم رهبری مد ظله‌العالی) نیز قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی است.

وی اظهار کرد: طبق گفته آقای زنگنه در مجلس به ازای هر سال تاخیر در اجرای هر طرح پارس جنوبی سالانه 5 میلیارد دلار خسارت (عدم النفع) به کشور وارد می‌شود، محاسبات نشان می‌دهد که حداقل دو سال تاخیر در افتتاح بخش دریایی (برداشت گاز و میعانات گازی از میدان مشترک گازی با قطر) پروژه فاز 14 وجود داشته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این راستا ادامه داد: طبق این روند حداقل10 میلیارد دلار خسارت (عدم النفع) بابت تاخیر در اجرای پروژه مذکور متوجه کشور شده است؛ اکنون سؤال این است که چرا این ابرپروژه ملی دچار تاخیر شده و مقصر خسارت 10 میلیارد دلاری (معادل 290 هزار میلیارد تومان) به کشور کیست؟

وی گفت: علاوه بر خسارات وارده به کشور باید استهلاک تجهیزات و خسارت پیمانکار نیز در نظر گرفته شود؛ اگر مبلغ یاد شده وارد خزانه می‌شد امروزه مشکلات کمتری گریبانگیر کشور بود زیرا این رقم معادل ساخت 12 هزار کیلومتر راه‌آهن، پرداخت 100 ماه یارانه، بیش از 4 برابر بودجه عمرانی محقق شده و ... می‌شد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: از زمانی که موضوع طرح سوال از وزیر نفت مطرح شد بسیاری از کارکنان این صنعت از طریق ارسال پیام، مشکلات و نارضایتی های خود را بیان کردند که امیدوارم وزارت نفت به این مطالبات رسیدگی کند تا انباشته نشوند.

وی افزود: متاسفانه امروزه شاهد بی مسئولیت وزارت نفت درخصوص اجرای مسئولیت اجتماعی در جنوب کشور بخصوص بوشهر هستیم که این موضوع نارضایتی مردم را در پی داشته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: آقای زنگنه در 21 تیرماه 96 گفتند خسارت یک سال تاخیر در اجرای فازهای پارس جنوبی 5 میلیارد دلار است، لذا اکنون نمی توان از این موضوع چشم پوشی کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: پیمانکار این پروژه در 25 درصد پروژه های پارس جنوبی سابقه اجرایی داشته و دولتی به شمار می رود؛ البته از همکاران سابق آقای زنگنه محسوب می شود، از این رو اگر ضعیف بوده، نباید سلب مسئولیت کنید و باید وی را برکنار می کردید.

رضایی اظهار داشت: متاسفانه امروزه مشاهده می شود که اعتقادی به توان ایرانی در اجرای پروژه های مختلف از جمله پارس جنوبی از سوی مسئولان وجود ندارد.

نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: طبق گزارش وزارت نفت 49.5 درصد فاز 14 پارس جنوبی تا سال 92پیشرفت داشته، از این رو  جای تعجب است وزیر نفت نسبت به این موضوع ابهام دارد.

وی افزود: طبق آمارها کشورمان در سال 92 بیش از یک میلیون بشکه نفت خام صادر می کرد، از این رو وزیر نفت نباید نسبت به دستاوردهای پارس جنوبی دچار سوءتفاهم باشد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: در تیرماه سال 92 آقای زنگنه گفت گروهبان ها که سرکار هستند باید بروند و جای خود را به جنرال ها در وزارت نفت بدهند، اما ظاهراً گروهبان ها در اجرای پروژه های پارس جنوبی موفق تر بوده اند و هیچگاه از کمبود بودجه گلایه نکردند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: متاسفانه عدم النفع و خسارت وارده از عدم بهره برداری فاز 14 پارس جنوبی 80 میلیون ایرانی را دچار مشکل کرد و این ضرر یک استثنا نیست، در واقع این رویه محصول یک تفکر و گفتمان است و در پروژه هایی مانند کیش، آزادگان، یادآوران و حتی کارت سوخت نیز مشاهده می شود و به نوعی ملت هزینه غربگرایی را پرداخت می کنند.

وی بیان کرد: متاسفانه وقتی مقام ارشد سیاسی کشور فریاد می زند که آمریکا می تواند با یک بمب کشور را دچار مشکل کند، نشان دهنده همین تفکر است و بر همین اساس پای میز مذاکره حاضر شدند که نتیجه آن مشخص است! ملت ایران باید بداند اگر امروزه بازار بی ثبات بوده، سفره ها خالی تر شد، سکه 13 میلیون تومان شده و پراید بیش از 100 میلیون تومان شده، نتیجه همین تفکراست.

رضایی گفت: در واقع این تفکر جعل دوقطبی معیشت و پیشرفت است؛ طبق این تفکر اگر افراد بخواهند رفاه داشته باشند، باید دست از پیشرفت بردارند، اما به گفته سردار سلامی باید بدانیم داستان سازش یک فریب سیاسی است و پیشرفت مقدمه آرامش و آسایش است و نباید آدرس غلط به ملت بدهیم، از این رو به شدت درخواست پیگیری قضایی و حقوقی عدم تکمیل فاز 14پارس جنوبی و تحقیق و تفحص از این مهم را دارم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی