کد خبر : 5203

بدری:

نماینده مردم اردبیل در مجلس نسبت به قیمت خریداری شده محصول از کشاورزان در حوزه انتخابیه اش انتقاد کرد و خواستار رسیدگی عاجل دولت به این موضوع شد.

 صدیف بدری در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 شهریور) مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی عنوان کرد: استان اردبیل به عنوان یکی از مهمترین قطب های کشاورزی کشور در فصل برداشت محصولات خود، وضعیت اسفناکی دارد، به طوری که چند هفته پیش گوجه فرنگی کاران مغان به دلیل قیمت نازل محصولات در بازار از برداشت محصولات خودداری کردند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز نیز باغداران مشکین شهری از برداشت محصول درجه یک خود یعنی انگور خودداری کردند، چرا که این محصول به قیمت کیلویی 5 هزار تومان به دست دلالان سپرده می شود تا چندصد کیلومتر آنطرف تر با قیمت 20 تا 30 هزار تومان به فروش برسد.

وی ادامه داد: اما برنامه سیب زمینی کاران اردبیلی سر دراز دارد. سیب زمینی کاران اردبیلی سالانه 850 هزار تن سیب زمینی تولید می کنند که 600 هزار تن آن مازاد بر نیاز استان است. در این میان دولت و وزارت جهاد کشاورزی هیچ برنامه ای در این حوزه ندارد و نه فکری برای بازار فروش آن دارند و نه برنامه ای برای بهره برداری اصولی از این محصول؛ شاید انتظار ما از دولت زیاد شده، چرا که خود دولت امروز نیازمند ساماندهی است.

بدری یادآور شد: وزارتخانه بدون وزیر صمت که از بلاتکلیفی و سردرگمی رنج می برد، چگونه می تواند کشاورزان ما را از بلاتکلیفی خارج کند. از طرف دیگر قیمت تمام شده سیب زمینی برای کشاورز 1800 تومان است، در حالی که قیمتی که از کشاورز خریداری می شود، 1000 تومان است، این کشاورز چه رغبتی برای برداشت محصول خود پس از یک سال تلاش شبانه روزی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: اگر باز هم دست روی دست بگذاریم، زمین های کشاورزی با محصولات شخم خواهد خورد و این فاجعه ای تمام عیار و لگدمال کردن تولید در سال جهش تولید خواهد بود./

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی