کد خبر : 5000

تقی پور در نطق میان دستور خود:

نماینده مردم تهران در مجلس اقدام دولت امارات متحده عربی در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را خیانت به دنیای اسلام و عرب خواند.

 رضا تقی پور انوری  در جلسه علنی صبح امروز(یکشنبه، 16 شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود، ضمن گرامیداشت ایام عزای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) عنوان کرد: سخن را با فرمایشات مقام معظم رهبری آغاز می‌کنم، آنجا که می‌فرمایند "مفهوم حکمرانی در جهان در حال تغییر است".

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس افزود: فضای مجازی یک مرحله تمدنی جدید را ایجاد می‌کند، مثل انقلاب صنعتی که یک بحث جدید در تمدن غربی شد و نشانه این حرکت نیز امروز پیدا شده است.

وی ادامه داد: گسترش روز افزون قابلیت‌های فضای مجازی، جهانی شدن ارتباطات، انفجار اطلاعات و فناوری‌های نوظهور موجب مطرح شدن پارادایم‌ها، رویکردها و مفاهیم نوین شده است، به گفته صاحب نظران ما در ابتدای یک انقلاب قرار داریم، این انقلاب شیوه زندگی، کسب و کار و ارتباطات را به شکلی تغییر می‎دهد که به لحاظ مقیاس، دامنه و پیچیدگی بی سابقه است و ما باید سرعت و دامنه این انقلاب را کامل درک کنیم و در بین چالش‌‎هایی که امروز با آن مواجه هستیم درک این مهم از اساسی ترین مسائل روز جهان است.

 وی با بیان اینکه فضای سایبر امروز بر حاکمیت‌های ملی تأثیر عمیق و بسزایی دارد، گفت: حاکمیت فضای سایبر، امروز یکی از ابعاد جدید حاکمیت ملی در فضای سایبری است و حاکمیت ملی به تدریج در این فضا در حال شکل گیری بوده و پیش شرط این مهم برخورداری از قلمرو مناسب در این حوزه است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با تأکید بر اینکه ما باید در مجلس شورای اسلامی نظام مدیریت فضای سایبر را تعریف کنیم وگرنه از این قافله جهانی فاصله خواهیم گرفت، افزود: از آنجایی که تمامی رفتارهای جامعه فیزیکی به صورت طبیعی نیز در فضای سایبری احساس می‌‎شود، مدل مدیریت جامعه فیزیکی به فضای مجازی اعمال خواهد شد و باید توجه داشته باشیم که حاکمیت ملی در فضای سایبری تسری پیدا خواهد کرد.

تقی پور با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری خطاب به دولت در این خصوص، اظهار کرد: ایشان فرموندند " آنچه عرض من است و من روی آن تکیه می کنم این است که فضای مجازی بدون اختیار ما، از بیرون از اختیار ما دارد مدیریت می شود. بحث این استاین فضا مثل آب روان نیست که هر طور که بخواهیم از آن استفاده بکنیم، چرا که دیگران این آب را با خودشان به سمتی هدایت می‌کنند آن ها دارند این فضا را مدیریت می کنند. وقتی می‌دانیم که این فضا از خارج مدیریت می‌شود نمی‌توانیم بیکار بنشینیم. ما نمی‌توانیم مردممان را که با فضای مجازی ارتباط دارند، بی‌پناه رها کنیم در اختیار آن مدیری که دارد پشت پرده، فضای مجازی را اداره می‌کند. عوامل مسلّط بین‌المللی در این زمینه‌ها به‌شدّت فعّالند. برای خاطر این است که بنده روی مسئله‌ی شبکه‌ی ملّی اطّلاعات این‌ همه تأکید می‌کنم و من می‌بینم که آن اهتمام لازم به خرج داده نمی‌شود."

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همچنین تأکید داشتند که "الان شبکه‌ی ملّی اطّلاعات اجزائی دارد، این اجزا باید در زمان‌بندی‌های مشخّص تحقّق پیدا کند؛ آدم می‌بیند که تحقّق پیدا نمی‌کند، از زمان‌بندی‌ها عقبند؛ یا سیاست‌های اصولی‌ای که در زمینه‌ی پهنای باند وجود دارد و مکرّر ابلاغ شده، خب این سیاست‌ها باید رعایت بشود و اینها مورد درخواست و تأکید مؤکّد اینجانب است".

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس افزود: ما در حاکمیت فضای سایبری کشور در اشکال مختلف مثل حاکمیت داده‌ها، حاکمیت اطلاعات، حاکمیت فضای الکترومغناطیس و حاکمیت فناوری خلأ جدی داریم و مجلس یازدهم وظیفه دارد با توجه به آثار فضای مجازی در زندگی فردی و اجتماعی مردم در جهت پیشرفت همه جانبه کشور، گسترش و عمق بخشی به اقتصاد دیجیتال، بهبود شرایط برای کسب و کارهای مجازی و بهره گیری از فرصت‌های این فضا به سرعت قوانین لازم در این عرصه را تدوین کند.

وی تأکید کرد: متأسفانه امروز با ناکارآمدی دولت در عرصه‌های مختلف شاهد رنج و مشقت مردم در عرصه‌های مختلف هستیم و با رشد فزاینده شاخص بورس در بازار سرمایه، شاهد این هستیم که اقتصاد ملی با رکود تورمی در کنار بی ثباتی در بازار ارز مواجه شده است. متأسفانه دولت با طرح مسائل انحرافی مثل پیش فروش نفت زمینه‌هایی را برای کاهش قیمت سهام ایجاد کرد و شاهد هستیم که رنج دیگری به رنج‌های مردم ایجاد شد.

وی درباره مسائل بین الملل یادآور شد: شکست الگوهای سرمایه داری و تمدن غربی، نشانه انحطاط فکری در آرمانشهر غرب زده‌ها است که با طرح مسائل انحرافی و منطقه‌ای تلاش دارند بر این مسائل سرپوش بگذارند.  

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس اضافه کرد: دولت امارات متحده عربی با اقدام اخیر خود، هم دنیای اسلام خیانت کرد و هم به دنیای عرب و هم به مسئله فلسطین؛ این لکه ننگ بر دامن این دولت است که البته از بین خواهد رفت، امیدواریم به همت جبهه مقاومت از این تنگه سخت عبور کنیم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی