کد خبر : 4998

طغیانی در نطق میان دستور:

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم عزیز ایران بدانند، فرزندان متخصص و انقلابی شان در مجلس یازدهم حتی لحظه ای از مشکلات آنها غافل نیستند و چشم بیدار آنها ناظر عملکرد اقتصاد کشور است، کار و فعالیت در مجلس یازدهم برای پیگیری و حل مسائل اقتصادی کشور شبانه روزی است.

مهدی ظعیانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود گفت: مجلس یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرده است که امواج جنگ دشمن کشتی اقتصادی کشور را در بر گرفته است، همان کشتی که حتی در شرایط عادی هم عاری و بری از عیب و نقض نبود و انواع نارسایی و زیرساخت های غلط در آن وجود داشت. وابستگی به نفت در دهه ها سبب شده است که همواره تعمیر و نوسازی این کشتی به تاخیر بیافتد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: امروز مردم از همه ما نمایندگان خود می پرسند علت گرانی های اخیر چیست؟ علت اتفاقات بازار مسکن ارز و خودرو و علت ریزهای اخیر در بازار بورس چیست؟ چطور قیمت هایی که تا دو سال قبل بیشتر به شوخی شبیه بود امروز باور پذیر شده است، به عنوان یک متخصص در حوزه اقتصاد عرض می کنم این ثمره تلخ بی توجهی به سیاست های کلی اقتصادی مقاومتی، عدم تمرکز بر اصلاح ساختارهای اقتصادی کشور و هفت سال جستجوی حل مسائل و مشکلاتی اقتصاد کشور در خارج مرزها است.

وی اظهار داشت: این ثمره تلخ عدم توجه به تامین داخلی نیازهای کشاورزی و کاهش ارز بری واردات نهاده های کشاورزی و دامی است که حاصل آن افزایش قمیت های محصولات و حل آن هم یک شبه امکان پذیر نیست، وزارت کشاورزی و دولت به مجلس و مردم گزارش دهد در این هفت سال در بحث کاهش ارز بری این محصولات چه کرده است، این ثمره تلخ عدم مهار سیل نقدینگی سرگردان در اقتصاد کشور است که ابتدای دولت تدبیر و امید 450 هزار میلیارد تومان و امروز 2 هزار و 700 هزار میلیارد تومان را هم گذارنده است.

این نماینده مجلس عنوان کرد: بانک مرکزی و دولت به مردم گزارش دهد برای حل مسئله نقدینگی و رفتار بانک های دولت، خصوصی و خصولتی در اقتصاد کشور چه کرده است این ثمره عدم توجه به تسهیل تولید و ایجاد زیر ساخت های صادراتی و ارز آوری است که یک شبه  حل نمی شود اما هفت ساله می شد حل کرد. این ثمره تلخ عدم توجه به خام فروشی و ایجاد ظرفیت پالایش نفت و تولید فرآورده در داخل است که امروز می توانست تحریم پذیری کمتری داشته باشد اما در هفت سال گذشته غیر از پالایشگاه ستاره خلیج فارس که میراث دولت قبل است کاری دراین زمینه نشده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: اکنون در جایی قرار گرفته ایم که فقط افسوس خوردن از بی عملی گذشته دردی از مردم دوا نمی کند، با این حال قطعا گشایش با ایجاد بدهی بزرگ 200 هزار میلیارد تومانی برای آیندگان هم راه حل مسئله نیست، معتقدیم بیماری کشور تنها با تغییر  طبیب و نسخه بهبود پیدا نمی کند، با حل مسائلش با صرف داروهای تجویز شده اش بهبود می یابدکه آن هم انجام سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و اصلاح جدی نظام های مالیاتی، بانکی، بودجه ای، ارزی، توزیعی و تسهیل کسب و کار به منظور جهش تولید است.

طغیانی در ادامه نطق خود گفت: مردم عزیز ایران بدانند، فرزندان متخصص و انقلابی شان در مجلس یازدهم حتی لحظه ای از مشکلات آنها غافل نیستند و چشم بیدار آنها ناظر عملکرد اقتصاد کشور است، کار و فعالیت در مجلس یازدهم برای پیگیری و حل مسائل اقتصادی کشور شبانه روزی است اما حجم مسائل اقتصادی با سر منشأ داخلی و خارجی هم کم نیست، طرح هایی در مجلس یازدهم در قالب بسته اقتصادی مردمی مطرح شده است که در حال پیگیر است ما به این طرح های امید تحول آفرینی داریم با چشمی گریان از مشاهده وضعیت معشیت مردم، طبقات محروم و مستضعف و سینه ای مالامال از خشم نسبت به تدبیری سوء استفاده ها و رانت خواری ها ولی با دلی روشن به آینده تابناک اقتصاد ایران به پیش می رویم و امیدواریم این گام ها با نصرت الهی هم همراه شود.

وی افزود: مجلس یازدهم از جهت سخت افزاری ارتقاء پیدا کرده نمایندگانی جوان، مدیرانی اجرایی و افرادی با سابقه تقنینی به تعبیر رهبر معظم انقلاب در مجلس هستند اما ارتقا نرم افزاری مجلس در تحول آیین نامه داخلی آن است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حق اصفهان با این سابقه درخشان انقلاب اسلامی ادا نشده است، مسائل اصفهان در حوزه آب، اشتغال، محیط زیست و مهاجرت قطعا ریشه مدیریتی دارد و آن را به مسائل اجتماعی و اختلافی بین مردم با مردم نسبت ندهیم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی