کد خبر : 4956

نیک بین در تذکر شفاهی:

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی نسبت به اختصاص ۹۰ درصد از ارز ۴۲۰۰ تومانی به تنها ۱۰ درصد افراد برای تامین خوراک دامی انتقاد کرد و از افزایش ۵۰۰ درصدی قیمت انواع کود در کشور خبر داد.

 جواد نیک بین در نشست علنی امروز (یکشنبه 16 شهریور) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی با بیان اینکه چرا 90 درصد ارز 4200 تومانی فقط به 10 درصد افراد برای تامین خوراک دامی کشور داده می شود، از عدم شفافیت در اختصاص ارز انتقاد کرد و گفت: دولت باید پاسخگو باشد که این ارز 4200 تومانی به چه کسانی اختصاص می یابد.

نماینده مردم کاشمر و بردسکن در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دولت می خواهد از مصرف کننده و تولیدکننده حمایت کند یا دلالان، افزود: شیر برای دامداران بیش از 5 هزار تومان هزینه دارد، اما باید به قیمت 3 هزار تومان آن را بفروشند. همچنین در حالی قیمت انواع کود در کشور 500 درصد افزایش یافته و همچنین خرید تضمینی گندم در سال 99-98 حدود 2500 تومان تعیین شده که همین گندم در عراق 6500 تومان و در افغانستان 6400 خرید و فروش می شود، لذا طبیعی است که تولیدکنندگان به جای تولید محصولات ضروری به سمت تولید محصولات مزیت دار همچون پسته و زعفران بروند.

وی با طرح این سوال که چرا صادرات شیر خشک در کشور ممنوع است، توضیح داد: اگر شیر خشک صادر شود، قیمت شیر بالا می رود و در ادامه دامداران جزء سود خواهند برد و اگر آنها سود ببرند، مافیای دام ضرر می کند.

نیک بین با بیان اینکه در دو ماه نخست سال جاری 2 میلیون تن گندم به ارزش 483 میلیون دلار وارد کشور شده است، اضافه کرد: اگر با ارز 15 هزار تومانی محاسبه شود، هر کیلو از این گندم وارداتی 4200 تومان قیمت می خورد، اما گندم داخل کشور را به قیمت 2200 تومان می خریم و این یعنی مرغ همسایه غاز است.

وی با اشاره به تجمع کارگزاران مخابرات روستایی در مقابل مجلس، نسبت به عدم انجام وزارت ارتباطات به وظایف خود انتقاد کرد و گفت: چرا وزارت کار از کارگران دفاع نمی کند؟ این در حالی است که عده زیادی هنوز سهام عدالت دریافت نکرده اند و دولت با متقاضیان سهام عدالت همکاری نمی کند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی