کد خبر : 4955

فتحی در نطق میان دستور:

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این روزها دشمنان کینه توز ما مدام در حال شکست اند؛ پیش از این اجماع جهانی را به خاطر زورگویی برعلیه ما به کارگیری گرفتند، ولی اکنون کارشان به جای رسیده که دلخوش به حمایت جزیره ای ناشناخته شده اند.

محسن فتحی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 16 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود گفت: از مردم شریف کردستان، به ویژه حوزه انتخابیه شهرستانهای سنندج، دیواندره و کامیاران که در انتخابات دوم اسفندماه، با حضورشان، به فرزند کوچک خود اعتماد کردند تا بار وکالت و ردای مجلس را بر دوش گیرم سپاس ویژه و بیکران خود را ابراز نموده و امیدوارم شایسته این حسن اعتماد باشم. بالاترین افتخار رأی اعتماد مردم است و وظیفه ام رعایت این امانت است و بزرگترین جفا را ناامید کردن مردم از اعتمادشان به خود می دانم.

نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: همانگونه که از ابتدا با مردم عهد بستم بار دیگر تکرار می کنم که تا پایان دوره خدمتم آنچه برایم ارزشمند است حفظ اعتمادتان است و بس و متعهد می شوم تا پاسدار حق وحقوق و منافعتان باشم و در استیفای آن لحظه ای درنگ نکنیم ودر این مسیر عقد اخوت باکسی نبستهام، الا کسانی که دل در گروه توسعه و اهداف عالی نظام و مردمم داشته باشند.

وی بیان کرد: همکاران محترم، ملت بزرگوار در اینجا لازم می دانم ایام شهادت حضرت حسین بن علی علیه السلام و یاران وفادارش را به عنوان نماینده ای از جامعه اهل سنت ایران اسلامی تسلیت عرض کرده، به خود و سایر عزیزان متذکر می شوم که قیام عاشورا پیامی واضح و بسیارحائز اهمیت داشت که مرگ در راه حق و عدالت از زندگی کردن با ذلت و سرسپردگی ارزشمندتر و گواراتر است.

این نماینده مجلس اظهار داشت: شرایط امروز ما در کشور بی مناسبت با رویه و سیره عملی قیام عاشورا نیست و شباهت های معناداری در آن مشهود است، زیرا تاریخ همواره در حال تکرار است و تاوان فراموشی زیانبار و موجبات خسارت بار خواهد بود. ایستادن در مقابل زورگویان امروزی و متعاقب آن تحریم های ظالمانه ایادی استکبار به سرکردگی امپریالیسم جهانی، همان تن دادن به عزت است و تسلیم و کرنش در مقابل آنها چیزی جز نفوذ صهیونیسم و استکبار در پی نخواهد داشت، کما اینکه بارها ثابت کرده ایم برای گفت وگوی عزتمندانه که کسب منافع ملی را محقق سازد مخالف نبودهایم، اما تاکنون آنچه دیدیم و تجربه شد بدعهدی بود و خیانت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: این روزها دشمنان کینه توز ما مدام در حال شکست اند؛ پیش از این اجماع جهانی را به خاطر زورگویی برعلیه ما به کارگیری گرفتند، ولی اکنون کارشان به جای رسیده که دلخوش به حمایت جزیره ای ناشناخته شده اند. کدخدایی که رسوایی مشروعیت بین المللی اش اکنون دیگر قابلیت انکار نیست.  ما ملتی نیستیم که در مقابل بدعهدی ها و خیانت ها و خباثت ها لحظه ای کوتاه بیاییم، اگر آنان با پروژه نفوذ و استحاله به منطقه آمدند، ما وسعت تمام دنیا را محلی برای عرض اندام خود می دانیم تا جایی که از روی درماندگی به صراحت از نفوذ ایران در ساختار انتخاباتی خود ناله و شکایت دارند و به رقبای خود اتهام تأثیرپذیری از ایران را می زنند، این بود هیمنه پوشالی ادعای کلانتر دنیا بودن!

فتحی در ادامه نطق خود بیان کرد: پروژه ایران هراسی در بین کشورهای جهان اکنون معنایی ندارد و به ناچار به ایران هراسی در میان ملت آمریکا رسیده اند، اگر ما ادعای آنان را مطرح می کردیم متهم به توهم می شدیم. برخی مدعیان روشنفکری این نگرانی آنان را چگونه تفسیر می کنند، به باور ما قضیه از دو حالت خارج نیست؛ یا قدرت و توانشان پوشالی بود یا اعتراف کردن به توان ایران اسلامی.

وی خطاب به نمایندگان اظهار داشت:  مجلس باید اکنون در صدد ارایه ی طرحها و تصویب لوایحی برای ارتقای سطح زندگی،رفاه و خوشبختی مردم باشد نه اینکه کار را به جای برسانیم که از تریبون های مختلف مجلس بر فقر و ناکامی های جامعه مرثیه خوانی نکنیم، مردمان فردوستی که خود قربانی حکمرانی غلط ما گشته اند، خود مرثیه سراهای واقعی و دردکشیده اند، این تریبون ها نباید تنها برای  اعتراض و فریاد باشد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: ملت دیگر نمی پذیرد، آنان منتخبان خود را به پارلمان فرستاده اند تا با اصلاح امور فریادشان به امید و ارامش تبدیل شود، امروز باید دردها و الام را درمان کرد والا گفتنی ها را خود مردم بارها گفته اند. و اما در باب اشکالات به روند قانونگذاری باید چه گفت؟ مشکل ما صرفا نبود قوانین نیست، مشکل تبصره های وارده بر قوانین و به عبارتی دیگر تعبیر و تفسیرهای سلیقه ای است،وقتی قوانین ما صدها تبصره میخورد باعث می شود که افرادی خاص از شمولیت قانون مستثنی شود، در این هنگام قانونگداری از قالب تهی و اساسا بدون معناست گاها در نگرش ما بر وضع قوانین بدلیل عدم نگرش ملی و منافع کلی جامعه  جامعیتی دیده نمی شود وصرفا بر اساس منطقه، سلایق و توصیه ها ی خاص ایجاد شده که گاها تنها خواص  و بخش های کوچکتری از مزایا و رانت ها بهره مند شده و در اجرا آنها را از مسئولیت و پاسخگویی صرفا بدلیل نقص قانون مبرا دانسته است.

 فتحی ادامه داد: در مقابل همین قوانین، طبقه متوسط و فقیر جامعه را به موجب قانون های نوشته ای که عدالت طلبانه نیستند و قطعا در پی آن رویه های نانوشته نیز تاثیر گذار و متداول خواهد شد، از مزایا و بهره مندی محروم می سازد و اینچنین است  که دهک های متوسط و پایین تر و فرودست ها همواره  نمادهای اجرای قوانین می شوند. اکنون که به نمایندگی از مردم کردستان در اینجا سخن می گویم باید تاکید کنم که مردم کردستان با همین تبصره های نوشته و نانوشته از  بسیاری حقوق خود محروم گشته اند.

این نماینده مجلس بیان کرد: کمترین خطای آنان با نگاه بدبینانه مورد بازخواست قرار می گیرد، به عنوان نماینده ملت خوب اگاهم که حرفی ناگفته، برای نقد اوضاع حاکم بر جامعه نمانده است، در واقع حرف حقی باقی نمانده که من بخواهم آن را بازگو کنم. ظاهرا در نقد رویه ها و اوضاع اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی مملکت دولتمردان و کسانی که مسئول وضع موجود هستند. از هر منتقدی رادیکال تر اند در حالیکه انها باید به جای نقد پاسخگوی اوضاع  بوجود امده جامعه باشند آنچه امروز به عنوان مشکلات مورد بحث بوده در مجالس قبلی نیز  غالبا موضوع بحث بوده و گاها برای انان قوانینی نیز وضع شده بود. ولی در نهایت مشکلات همچنان لاینحل و عمیق تر شده اند، پس اصرار بر رویه های سابق منشا اثر نخواهد بود .

نماینده مردم سنندج، دیوان دره و کامیار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اصلاح رویه های معمول و نگاهی دور اندیشانه باید یاس و نگرانی ها را تبدیل به روندی رو به بهبود و در نهایت به حکمرانی مفید منجر گرداند، ما دیگر حق نداریم تمامی مسئولیت اوضاع بد جامعه را به گردن دیگران بیاندازیم با نگاهی به شعارهای رهبر فرزانه در سالهای گذشته نباید خود را مورد بازخواست و مواخذه   قرار دهیم ؟؟؟ که چرا دور اندیشی ایشان را در تشخیص مشکلات اقتصادی و راه حل های مطرح شده و راه نجات مان را نقشه راه انجام ندادیم. بطوری که اثار زیان بار عدم رعایت منویات ایشان اکنون باعث مشکلات فراوان امروز ایران عزیز ما شده است. آیا فقط اهمیت این پیام ها در نصب پوسترها و پلاکاردها و سر برگ نامه بود و یا در اجرایی کردن آنها آیا فرصت ها کافی نبود،قبول نماییم که فرصت سوزی کردیم.

وی ادامه داد: کارنامه ما می توانست اکنون مورد رضایتمندی بیشتری  باشد به انتخاب ها و تدابیر ایشان نگاهی دقیق همراه با اقدامات عملی بیاندازیم. معظم له نگرانی جامعه از بعضی مفاسد اقتصادی را  با انتخابی هوشمندانه و تعیین رییس دستگاه عدلیه ای که پازل برخورد با فساد را تکمیل و تسریع ببخشد، تبدیل به امید کردند، امید مردم به این انتخاب را در سطوح مختلف جستجو کنند، عملکرد مفید و شرافتمندانه و ضد فساد و بدون در نظر گرفتن موقعیت متخلفین جناب آقای رییسی، امید را در میان جامعه زنده کرده است اکنون مردم بیشتر ایمان دارند که مر قانون فصل الخطاب قضایی است نه افرادی که بواسطه موقعیت ها در قدرت قرار گرفته اند.

فتحی تاکید کرد: آیا وقت آن نیست مجلس نیز به این روند بپیوندد و با اصلاح ساختار و تصویب قوانین ضد فساد، راهی متفاوت برگزیند و با نظارت دقیق خود راه جلوگیری از حیف و میل ها ،و کارهای بدون پشتوانه علمی و کارشناسی شده را بگیرد اقتدار قوا در حفظ مرزبندی های قانونی است  شراکت در دستگاه اجرایی راه نظارت دقیق را می بندد بجای شراکت در اجرا ، ناظرانی بی طرف و دقیق باشیم در آنصورت خطاها و قصورهای قوه مجریه کمتر خواهد شود و مجریان بهتر می پذیرند که احیانا در جاهای دچار اشتباه و خسارت  شده اند.

این نماینده مجلس در ادامه نطق خود گفت: به عنوان دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی از تمامی کادر درمان در اقصی نقاط کشور بابت زحمات ایثارگرانه همیشگی آنها، به ویژه در این ماههای شیوع کرونا که به واقع در خط مقدم مبارزه با این ویروس منحوس ازخودگذشتگی کردند تقدیر کرده و برای روح شهدای خدمت که با اهدای جان خود بالاترین حس نوعدوستی را به تجلی رساندند، غفران الهی مسئلت می کنم.

نماینده مردم سنندج، دیوان دره و کامیاران در مجلس ادامه داد:  لازم به ذکر است مردم شریف کردستان، در هفته گذشته شاهد تغییری بزرگ و دوراندیشانه بودند. به عنوان نماینده مردم کردستان و از طرف کردستانی های وفادار ضمن خوش آمد گویی، انتخاب حکیمانه جناب مستطاب حجت السلام پورذهبی به عنوان نماینده ولی فقیه در استان کردستان توسط مقام معظم رهبری را تبریک عرض کرده، انشااالله این انتخاب موجبات همدلی و هماهنگی بیشتر بین ادارات و نهادهای مختلف در استان کردستان شده و تبع آن شاهد رشد و توسعه کردستان عزیز شود. بار دیگر توفیق خدمت صادقانه و موفقیت جناب حجت الاسلام پورذهبی را از خداوند منان مسئلت می کنم.

این نماینده مجلس اظهار داشت: به نمایندگی از مردم کردستان موارد زیر را عنوان پیشنهاد برای اصلاح امور ضروری می دانم. ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی جدید، ضروری است که از نگرانی های پیش آمده در خصوص سلامت دانش آموزان و به تبع آن کل جامعه ابهام زدایی کرد. وقتی مقام معظم رهبری تصمیمات ستاد کرونای کشوری را فصل الخطاب قرار می دهند بر ما و ستاد کرونا تکلیف است از ابهامات و تعلل در تصمیمگیری ها و اظهارنظرهای متعدد پرهیز کرده و ایجاد یکرویه عقلانی که حافظ و ضامن سلامت جامعه هست را اجرا کنیم.

وی با بیان اینکه تعدد و تعلل و ابهام در تصمیمات باعث ضررهای بیشماری می شود و بهتر است سلامت روح و روان جامعه و خانواده ها را به مشکلات بیشمار آنها اضافه نکنیم، گفت: تزریق اعتبارات و رای اعتبارات مصرح در قانون بودجه کشور باهدف رسیدن به یک توازن منطقی با سایر مناطق توسعه یافته کشور. در نظر گرفتن تفاوتهای فرهنگی در وضع قوانین محلی وسهیم کردن کردستانیها از قدرت مرکزی و بدنه عالی دولت و سایر نهادهای کشوری بر اساس حق مسلم کردها و وعدههای که تبلیغاتی بودند و هیچگاه عملیاتی نشدند، باید مدنظر قرار گیرد.

این نماینده مجلس اظهار داشت: تجدیدنظر در نحوه پذیرش جوانان در ورود به دانشگاه و ابطال رویه بومی گزینی در پذیرش دانشگاههای کشوری. واژهای که در ظاهر رنگ و جلای بومی دارد ولی در عمل باعث از بین رفتن حق نخبگان کردستانی است و تبعیض آشکار است. در این لازم می دانم اعلام کنم میانگین نمرات دانش آموزان کردستانی در سطح کشور رتبه دوازدهم است ولی در پذیرش و ورود به مراکز آموزش عالی این میانگین به رده های بیست و هفتم و پایین تر تقلیل پیدا می کند.

فتحی گفت: حمایت و تأمین بودجه برای آموزش زبان مادری در کنار زبان ملی تهدید نیست، بلکه فرصتی برای وحدت و حفظ هویت های تشکیل دهنده ایران بزرگ است. تأمین شغل مناسب و ایجاد رونق اقتصادی برای مرزنشینان جهت جلوگیری از تحقیر آنها با مشاغل کاذبی چون کولبری که باعث خسارتهای جانی بیشماری شده است. قائل بودن به اولویت مردم کردستان در استفاده از منابع آبی استان. روا نیست در فاصله بسیار نزدیک این منابع، مردم کم آبی تحمل کنند. آنچه این روزها در یکی از شهرهای حوزه انتخابیه مشهود است بیآبی آنها در فاصله دو کیلومتری از سد سیاه زاغ است!

وی بیان کرد: پیرو تلاش های استاندار کردستان و وعده مساعد مدیران ارشد کشوری در تخصیص و بهره مندی بیشتر از منابع آبی، افزایش سطح زیر کشت زمین های دیمی به آبی ضرورت فراوان دارد. پذیرفتنی نیست در نزدیکی سدها مردم چشم امید به نزولات آسمانی داشته باشند ولی در صدها کیلومتر آنطرف تر زمینهای آبی فراوان از برکت وجود آب کردستان سیراب شده باشند. وقتی نحوه تقسیم منابع و قدرت براساس نزدیکی فاصله جغرافیایی به قدرت اتفاق میافتد، در تقسیم منابع محلی هم باید جانب انصاف و عدالت رعایت شود و یا در روال تقسیمها و تصمیمها تجدیدنظر کنید.

این نماینده مجلس مطرح کرد: با همسانسازی حقوق بازنشستگان با شاغلین دارای شرایط مشابه که از 90درصد آخرین حقوق و مزایای شاغلین همان دستگاه کمتر نباشد به دغدغه های چندین ساله این عزیزان پایان دهیم. حق بهرهمندی از مناطق جنگی و آسیبدیده برای کردستانیها برقرار گردد. لزوم تخصیص اعتبار برای تسریع تکمیل پروژه بزرگراه کرمانشاه میاندوآب و سایر نقاط حادثه خیز و تسریع در عملیات اجرایی بیمارستان کامیاران در اولویت قرار گیرد.

فتحی بیان کرد: نگاه به روستاها به عنوان یک بسته تولیدی و ایجاد زمینههای مناسب برای توسعه درونزا با در نظر گرفتن مزیت های نسبی آنها و باهدف ویژگی بخشیدن روستا به عنوان مناطق دیدنی در فرایند گردشگری لزوم افتتاح دانشکده داروسازی و ایجاد کارخانههای تولید داروی گیاهی با توجه به پتانسیل استان در تنوع مراتع بی نظیر گیاهان دارویی. توسعه دامپروری بهعنوان یک صنعت کاملا اشتغالزا و مکانیزه و یکپارچه نمودن اراضی کشاورزی در قالب شرکتهای سهامی زراعی و ایجاد قطعات بزرگ کشاورزی برای بهرهوری مناسب و حداکثری همچنین  توسعه پرورش آبزیان، توسعه باغات و تأمین منابع و امکانات برای این حوزه و تأسیس مناطق ویژه اقتصادی در محدوده شهرکهای صنعتی لحاظ شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد: تصویب مشوقهای لازم و کاهش پیچیدگی فرایند اداری تسهیل سرمایهگذاری در مناطق محروم کردستان، تهیه و تصویب لایحه قانونی توسعه اقتصادی کردستان، شامل معافیتها و تسهیلات خاص در راستای توسعه، بخش های صنعت،معدن و کشاورزی و زیرساخت های آن مدنظر گرفته شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی