کد خبر : 3119

وزیر کشور:

وزیر کشور در جلسه افتتاحیه مجلس گزارشی از روند برگزاری انتخابات مجلس یازدهم ارائه کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 7 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک به مناسبت عید سعید فطر و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه مسلمین جهان خصوصا حضار گرامی اظهار داشت: پروردگار بلندمرتبه و بزرگ را سپاسگزارم که توفیق عبادتش را در ماه مبارک رمضان نصیبمان کرد و شکر می‌کنم در طلیعه این گام دوم انقلاب با لطف و رحمت بیکران خود به ما توفیق خدمت به ملت شریف ایران اسلامی را از طریق برگزاری انتخابات دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی اعطاء نمود.

وی ادامه داد: ضمن بزرگداشت نام و یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس و شهدای حرم به خصوص سردار دل‌ها حاج قاسم سلیمانی مراتب تشکر عمیق خود را از سکاندار انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت برای حمایت و هدایت حکیمانه جهت انجام امر سترک انتخابات، همچنین از ریاست محترم ریاست جمهور که در مقام پاسدار قانون اساسی راهنما و پشتیبان مجریان و ستاد انتخابات بودند صمیمانه تشکر و قدردانی می‌کنم

وزیر کشور اظهار داشت: وزارت کشور مفتخر است به عنوان مجری برگزاری انتخابات بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات و با رعایت اصل قانونمداری، بی‌طرفی و امانتداری و تلاش برای ارتقاء شاخص‌های کیفی اجرا، انجام عملیات بزرگ انتخابات دوره یازدهم را فرصتی برای احقاق حق مدنی ملت جهت شرکت در اداره امور کشور و میدانی برای تحقق کارآمدی و نمایش توان و اقتدار اجرایی دولت مبدل کرد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: بر اساس مولفه‌های اجرایی و مدیریتی برگزاری انتخابات در دوم اسفند 1398  «برگ زرینی» از کارنامه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی رقم زده است در این دوره طراحی، ارتقاء و عملیاتی کردن سامانه‌های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام‌مند، کارآمد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت و با بکارگیری سامانه‌های هوشمند و دقیق الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان‌بخش برای ملت ایران در عرصه سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور گفت: اکنون که بر اساس قانون به عنوان وزیر کشور افتخار حضور در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را دارم مایلم چکیده‌ای از روند برنامه‌ها، اقدمات و عملکرد وزارت کشور و نهادهای دیگر همراه در برگزاری انتخابات اخیر را که به صورت همزمان با میان‌دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار شد، به محضر شریف ملت ایران و حضار گرامی تقدیم کنم.

در گام نخست ستاد انتخابات کشور در تاریخ 10 اردیبهشت 98 به فاصله 10 ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و بلافاصله در 31 استان کشور ستادهای متناظر شکل گرفت و روندهای اجرایی بر اساس برنامه‌ریزی دقیق آغاز شد و شعار محوری ستاد در این دوره عبارت بوده است از انتخابات 98، گام دوم انقلاب، قانونمداری، بی‌طرفی و انسجام ملی

رحمانی فضلی ادامه داد: به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های انتخاباتی، وزارت کشور، طرحِ جامعِ آموزش را پس از «آسیب شناسی اجرایی» انتخابات های گذشته و با متون و سبک جدید طراحی نمود، و با برگزاری (10) همایش توجیهیِ متمرکز در مشهد مقدس و (2346) برنامه آموزشی در استان ها، شهرستان ها و بخش ها، بیش از (500 هزار نفر) از عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد.

انتخابات از حساسیت بالایی برخوردار بود

وی همچنین بیان کرد: این دوره از انتخابات؛ به دلیل «اتفاقات آبان ماه 98، شهادتِ سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از هموطنان در سقوطِ هواپیمای مسافری و نیز شیوع ویروس کرونا» از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ اما به لطفِ خداوند متعال، رصد و پیش بینی های دقیقِ امنیتی در قالب اطلسِ انتخابات، و با بکارگیری 170 هزار نفر نیرو از نیروهای انتظامی ،نظامی و مردمی، بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش برگزار شد.

به کارگیری 48 هزار نیرو با هدف پیشگیری از بروز تخلفات

رحمانی فضلی با اشاره به ماده 25 قانون انتخابات، گفت: وزارت کشور، علاوه بر مسئولیتِ اجرایِ قانون، مسئولِ حُسنِ اجرای انتخابات نیز می‌باشد، بدین منظور، با بکارگیری 48 هزار نفر از نیروهای متعهد و آگاه، از اقشار مختلف مردم به عنوان بازرسِ شعب، سربازرس، هیأت‌های بازرسی شهرستان ها و استان ها، بازرسِ ویژه و هیأت مرکزی بازرسی، از بروزِ تخلفات و سوءِ جریانات، پیشگیری کرد.

23 فرآیند انتخابات کاملا الکترونیکی انجام شده

وزیرکشور تصریح کرد: از مجموعِ (25) فرآیندِ اجرائیِ انتخابات، (23) فرآیند، کاملاً به صورت الکترونیک انجام شد. علاوه بر آن، در این دوره، امکان ثبت نامِ داوطلبان با استفاده از برنامه تلفنِ همراه فراهم گردید. همچنین، برنامه ای که مکانِ شعبه ها و ترافیکِ آن ها را نشان می داد و مردم را جهت انتخاب شعبه نزدیک و کم تراکم راهنمایی می کرد. احرازِ هویتِ رای دهندگان نیز، با استفاده از قریب به 58000 دستگاه، و به صورت برخط،‌ انجام گرفت. دستاوردِ مهمِ بکارگیریِ این دستگاه ها، «پیشگیری از رای های تکراری»، «کشفِ شناسنامه های جعلی» و «شناسنامه های افرادِ فوت شده» و «کمکِ موثر در تامین سلامتِ انتخابات» بود. علاوه بر آن، امکانِ مدیریتِ تعرفه ها به صورت برخط و ارزیابی میزانِ مشارکت در سطحِ ملی، استانی و شهرستانی، از دیگر قابلیت های این دستگاه ها به شمار می رود.

ابراز امیدواری وزیر کشور برای برگزاری انتخابات به صورت کاملا الکترونیکی در آینده

رئیس ستاد برگزاری انتخابات مجلس یازدهم تاکید کرد: در راستای بند 12 سیاست های کلیِ انتخابات، ابلاغیِ مقام معظم رهبری، اقدامات و پیش بینی‌هایِ لازم برای برگزاری انتخاباتِ تمام رایانه‌ای و کاملاً مکانیزه، برای اخذ و شمارش آراء در «11 استان»، یا «139 شهری که انتخابات شوراها در آن ها، الکترونیک برگزار شده بود»، یا «174 حوزه ی انتخابیه ای که فقط یک نماینده در مجلس دارند»، صورت گرفته بود، ولی با هماهنگی بعمل آمده با شورای نگهبان، امکان عملیاتی شدن به دلایلی که در حوزه های فنی و امنیتی بود، فراهم نشد. امیدواریم انشاءالله در دوره های بعد با همراهی و همکاری مجلس و شورای نگهبان انتخابات را تمام مکانیزه برگزار کنیم.

رحمانی فضلی با اشاره به برگزاری 3 همایش سراسری برای «استانداران»، «معاونین سیاسی امنیتی به عنوان روسای ستاد انتخابات استان ها» و «فرمانداران سراسر کشور»، بیان داشت: این همایش ها با حضور ریاست محترم جمهور، معاون اول محترم رئیس جمهور، وزیر محترم امور خارجه، مسئولین محترم شورای نگهبان و دیگر مقامات کشور از دیگر برنامه‌های مهمِ وزارت کشور بود.

وزیر کشور ادامه داد: از 10 آذرماه 98، ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در 208 فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور انجام شد، و مجموعاً 16 هزار و 33 نفر شامل: «14 هزار و 112 مرد» و «1 هزار و 921 زن» ثبت نام کردند که نسبت به دوره گذشته، حدودِ 33 درصد افزایش داشت. 

رحمانی فضلی با اشاره به آمارها، گفت: برای برگزاری انتخابات، هیات های اجرایی با حضور 17 هزار و 952  نفر از معتمدینِ مردم و مقاماتِ مسئول در شهرستان ها و بخش ها  در قالب 1123 هیات تشکیل گردید.

وی در خصوص روند رسیدگی به صلاحیت ها، بیان کرد: فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، با استعلام از مراجع چهارگانه، آغاز، و در مرحله اول در هیات های اجرایی برابر با 91.2 درصد تایید شدند. که با اعلام نظر نهائی شورای نگهبان و با انصراف هایی که حاصل شد، در نهایت، 5 هزار و 233 نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه انتخابات در 54 هزار و 611 شعبه ثابت و سیار، برگزار شد، گفت: از مجموعِ 57 میلیون 918 هزار و 159 نفر واجدِ شرایط؛ 24 میلیون 512 هزار و 404 نفر معادل  42.57 درصد در انتخابات شرکت کردند.

زودترین زمانِ اعلامِ نتیجه انتخابات در ادوارِ مختلف

وزیر کشور اظهار داشت: در این دوره، با آموزش های به هنگام، برنامه ریزیِ دقیق و تلاش قابلِ تقدیرِ مسئولین و عواملِ ذیربط، نتایجِ نهائیِ انتخابات در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه 3/12/98 و نتیجه  تهران، در ساعت 14 روز یکشنبه 4/12/98 اعلام و منتشر گردید که شاید، زودترین زمانِ اعلامِ نتیجه انتخابات در ادوارِ مختلف باشد. در مرحله اول، تکلیف 197 حوزه انتخابیه از 208 حوزه کل کشور تعیین شد و 279 نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخابِ 11 نفر از 11 حوزه باقیمانده، به مرحله دوم در 21 شهریورماه موکول گردید. از مجموعِ منتخبانِ مرحله اول 262 نفر مرد و 17 نفر زن هستند.

وزیر کشور تاکید کرد: در این دوره، صحتِ انتخابات در همه حوزه  های اصلی و فرعی توسط شورای نگهبان تایید شد. این در حالی است که در 10 دوره گذشته به طور میانگین، انتخابات در (12) حوزه  ، ابطال گردیده بود.

وی همچنین افزود: متاسفانه جناب آقای «محمدعلی رمضانی دَستَک» منتخب حوزه انتخابیه آستانه   اشرفیه و سرکار خانم «فاطمه رهبر» منتخب حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، چند روز پس از انتخابات، جان به جان  آفرین تسلیم نمودند که علّو درجات آنان را از درگاه خداوند مسئلت داریم.

رئیس ستاد برگزاری انتخابات تاکید کرد: اینجا لازم است از تعامل سازنده شورای محترم نگهبان، منتخبین محترم مردم که با شور و شعور سپهر سیاسی کشور را منور نمودند و همچنین از نمایندگان دوره قبل بویژه جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی که با وزارت کشور همکاری نمودند و در عرصه تقنین و نظارت تلاش نمودند تشکر و قدردانی نمایم.

قوانین برگزاری انتخابات نیازمند بازنگری جدی است

وزیر کشور به نکاتی اشاره کرد و گفت: قوانین و مقرراتِ فعلیِ برگزاریِ انتخابات، خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگریِ جدّی است. امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهدِ بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که در مجلس می باشد و رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه انتخابات است باشیم. 

وی همچنین اظهار داشت: وظیفه خود می‌دانم؛ از شورای نگهبان، هیأت‌های نظارت، هیأت‌های اجرایی، ستاد انتخابات کشور و ستادهای انتخابات استان  ها، عوامل و مجریان برگزاری انتخابات در سطحِ شعبِ اخذِ رأی، نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش، ستاد کل نیروهای مسلح، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران، بازرسان وزارت کشور و نیز از اصحاب رسانه، خصوصاً رسانه ملی و فضای مجازی، و به ویژه، ملت شهید پرور ایران اسلامی تقدیر و تشکر نمایم.

رئیس ستاد برگزاری انتخابات مجلس یازدهم در پایان گفت: امیدوارم؛ شما نمایندگانِ محترمِ یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، در پرتوِ لطف و عنایات الهی، با همکاری و تعاملِ جدّی و سازنده با سایر قوا، در راستای تحققِ منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحققِ آرمان  ها، مطالبات و خواستِ ملت عزیز ایران گام بردارید و پشتوانه‌ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویتِ نظامِ مقدسِ جمهوری اسلامی به عنوان میراث گران‌بهایِ امامِ راحل و شهیدان والا مقام باشید./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی