کد خبر : 17145

نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی امروز با تصویب جزئیات لایحه نظام رتبه بندی معلمان، انتظار ۱۰ ساله معلمان را پایان دادند و لایحه مذکور را به شورای نگهبان ارسال کردند.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح روز ( چهارشنبه 24 آذرماه ) در حالی راس ساعت  8 و 3 دقیقه و با حضور 193 نفر از نمایندگان و با ریاست دکتر محمدباقر قالیباف آغاز شد که ادامه رسیدگی به لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان اولین دستور کار آن بود، لایحه‌ای که در مجلس برای بررسی آن زمان زیادی صرف شده و نمایندگان به صورت دو شوری آن را بررسی کرده‌اند و از روز گذشته در دستور کار صحن علنی قرار گرفته شده است.

در جریان بررسی ماده 4 لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان جبار کوچکی نژادارم ساداتی در قالب پیشنهادی خواستار این شد تا تمامی تا افرادی که در حوزه معلمی فعالیت کرده‌اند اما اکنون به بخش‌های دولتی دیگر مامور شده‌اند نیز مشمول  قانون نظام رتبه بندی معلمان شوند که رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پیشنهاد و تذکر این نماینده مردم در مجلس ضمن رد آن هدف از نظام رتبه‌بندی معلمان را ارتقاء منزلت و جایگاه معلمان در جامعه اسلامی و آموزش و پرورش دانست.

در ادامه نشست امروز صحن علنی مجلس شورای اسلامی نمایندگان با ماده 4 لایحه رتبه بندی معلمان و اصلاحات آن موافقت کردند که بر اساس آن سنوات تحصیلی در دانشگاه های تربیت دبیر و معلم در رتبه بندی معلمان نیز موثر است. در جریان بررسی این ماده یکی از نمایندگان پیشنهاد رفع ابهامی را مطرح کرد که با تصویب آن مشخص شد افرادی که به عنوان معلم استخدام شده‌اند اما درحال حاضر سمت مدیریتی و یا اداری در بدنه خود آموزش و پرورش دارند مشمول نظام رتبه بندی می‌شوند.

در ادامه رسیدگی به گزارش شور دوم کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری در مورد لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، ماده 5 این لایحه تصویب شد و بر اساس آن میزان سنوات خدمت برای ارتقا رتبه معلمان مشخص شد. با تصویب این ماده معلمان برای کسب رتبه بالاتر باید حداقل 5 سال در هر یک از رتبه‌ها خدمت کرده باشند و شرایط لازم تعیین شده در آیین نامه اجرایی آن را کسب کنند؛  حداقل سابقه برای کسب رتبه‌های دانشیار معلم و استاد معلم را نیز 15 و 21 سال تعیین کردند.

در جریان بررسی ماده 6 لایحه رتبه بندی معلمان سیدمحمد مولوی  در خصوص عدم پیش بینی بار مالی مناسب با اجرای رتبه بندی معلمان در لایحه بودجه سال آینده مباحثی را مطرح کرد که دکتر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی بر پیش بینی شدن بار مالی اجرای این لایحه توسط دولت در بودجه 1401 تاکید و نصف شدن اعتبارات آن در سال جاری را به دلیل اجرای این لایحه از 6 ماهه دوم سال 1400 عنوان کرد.

دکتر قالیباف در پاسخ به پیشنهاد یکی از نمایندگان شایسته سالاری و شایسته گزینی و ارتقاء مباحث مالی و منزلت معلمان را از اهداف این لایحه دانست.

نمایندگان در ادامه نشست  با تصویب ماده 6 آن، میزان افزایش حقوق معلمان را تعیین کردند.

دکتر قالیباف در جریان بررسی ماده 6 لایحه نظام رتبه بندی معلمان و در پاسخ به اظهارات معاون سازمان امور استخدامی که ادعا کرد دولت اعتباری برای اجرای لایحه رتبه بندی معلمان در سال جاری ندارد، به تعهد دولت هم در صحن مجلس و هم در جلسه سران قوا در خصوص اجرای نظام رتبه بندی معلمان از 31 شهریور سال جاری اشاره و بیان اینگونه مباحث را ظلم در حق مجلس قلمداد کرد.

نمایندگان در راستای رفع دغدغه فرهنگیان  با حذف سقف تخصیص رتبه‌های پنج‌گانه معلمان که در ماده 7 لایحه نظام رتبه بندی معلمان بود، موافقت کردند. محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم، گرمه، راز و جرگلان در مجلس در قالب پیشنهاد حذف کل ماده 7 لایحه مذکور، تعیین سقف و ایجاد محدودیت برای ارتقاء رتبه معلمان را با روح حاکم بر این قانون مغایر دانست و بر ایجاد رقابت انگیزشی بین معلمان تاکید کرد.

با رای نمایندگان و تصویب ماده 8 لایحه نظام رتبه‌بندی معلمان، دولت ملزم به تدوین آیین نامه اجرایی آیین نامه اجرایی این قانون در خصوص نحوه تشکیل هیات های ممیزه مرکزی، استانی، شهرستانی و منطقه ای، چگونگی تعیین امتیاز معلمان برای رتبه بندی، شرایط کسب، ارتقاء، توقف و تنزل رتبه و جزئیات تعیین میزان فوق العاده رتبه بندی حسب امتیازات حاصله، حداکثر ظرف یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون شد.

 

رئیس مجلس از نمایندگان برای بررسی و تصویب لایحه رتبه بندی معلمان تقدیر کرد

محمدباقر قالیباف پس از تصویب جزئیات لایحه رتبه بندی معلمان و ارسال آن به شورای نگهبان ضمن تقدیر از نمایندگان و اعضای کمیسیون آموزش برای بررسی و تصویب موضوع رتبه بندی معلمان در مجلس یازدهم و تامین بار مالی آن توسط دولت سیزدهم که حدود یک دهه با فراز و نشیب هایی روبه رو بود، دغدغه اول مجلس و حاکمیت را معلمان دانست.

 

ناطقان میان دستور مجلس

 

ناطقان میان دستور 24 آذرماه

پس از بررسی بندهای هشتگانه لایحه نظام رتبه بندی معلمان، راس ساعت 10 و 56 دقیقه علی کریمی فیروزجائی اسامی ناطقان میان دستور نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی را قرائت کرد و ناطقان به قرائت نطق‌های 7 و 5 دقیقه‌ای خود پرداختند.

حق وردی:  عملکرد نظام اداری کشور نیاز به اصلاح دارد

روشنفکر: مردم ضمن نقد، کنار دولت باشند

ذاکر: روند پرداختی‌ها به دهیاران و شوراها اصلاح شود

نظری خانقاه : طرح ساماندهی کارکنان دولت از افتخارات مجلس انقلابی است

رحیمی مظفری: سرمایه های ملی و انسانی را بیش از این با خودروهای بی کیفیت و گران قیمت، در جاده ها نسوزانید

 

استرداد 5 لایحه به درخواست دولت

محمد رشیدی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه نشست امروز در خواست دولت برای استرداد پنج لایحه شامل حمایت از مالکیت فکری، الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور، الحاق یک تبصره به ماده 5 قانون اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، استفساریه ماده 106 قانون کار، الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی مورخ 2 دسامبر 1961 برابر آذرماه 1340 با اصلاحات بعدی و عضویت در اتحادیه آن را اعلام و قرائت کرد.

 

تذکرات شفاهی نمایندگان در خانه ملت

در ادامه این نشست علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی که ریاست جلسه را بر عهده گرفته بود زمان را در اختیار تعدادی از نمایندگان قرار داد تا تذکرات آئین نامه‌ای و اخطارهای قانون اساسی خود را مطرح کنند.

 

تذکرات شفاهی 24 آذرماه

علیزاده: مدیران از پشت درب های بسته و شیشه های دودی خودروها برای مردم تصمیم نگیرند

دلخوش:  تبدیل وضعیت پرستاران و توجه به نیروهای هلال احمر ضروری است

نیکزاد: کسی در مجلس حقوق ۸۰ میلیون تومانی دریافت نمی کند

حاجی بابائی ​: نظام رتبه بندی میثاق حاکمیت با معلمان است​

خضریان: شهردار تهران برای تحقق حکمرانی عادلانه شهری نگاه سرمایه سالار گذشتگان در شهرداری را کنار بگذارد

حبیب زاده بوکانی: وزارت آموزش و پرورش مقدمات اجرای لایحه رتبه بندی را هر چه زودتر فراهم کند

مرادی:  استاندار فارس سودای اتصال به دریا را با انتزاع روستاهای هرمزگان دارد​

رضائی​: دولت درِ بسته شده استخدام دولت سابق را بگشاید​

محمدبیگی:  عدالت در سلامت و رعایت نظام ارجاع در لایحه بودجه ۱۴۰۱ نامشخص است​

محمدصالحی دارانی: برخی مدیران ناکارآمد می خواهند تجربه تلخ بورس را برای جوانان فعال در حوزه رمز ارز تکرار کنند

علیپور: حذف دادسرا از دادگستری های شهرستان های مرزی موجب نگرانی مردم شده است

 

راس ساعت 12 نیکزاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، زنگ پایان نشست علنی مجلس را به صدا درآورد و زمان برگزاری نشست بعدی  را روز یکشنبه 5 دی ماه ساعت 7 و 45 دقیقه اعلام کرد./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی