کد خبر : 16038

محمدیاری در تذکری:

محمدیاری گفت: در شرایط کنونی ما ناچار هستیم برای پیگیری مشکلات حوزه انتخابیه حتما در مجلس یا کمیسیون با وزرا ملاقات کنیم که این ظلم است بنابراین انتظار داریم با اصلاح مصوبه اخیر، این فرصت به نمایندگان داده شود که با اختیار خود هرکجا که صلاح می دانند با وزرا و مسئولان اجرایی ملاقات کنند.

 حسن محمدیاری در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 19 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی بر اساس ماده 76 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: برخلاف این ماده که به شأن و جایگاه نمایندگان اشاره دارد ما یک دوگانگی در رفتار هیات رئیسه می بینیم کما اینکه روز گذشته نمایندگانی که در خصوص تذکر ماده 75 درخواست نوبت کردند و به صورت تحکمی صدای خود را بلند کردند تریبون در اختیار آن ها قرار داده شد اما امروز به آقای جهان آبادی این اجازه داده نشد چرا که ایشان با مناعت طبع و نجابت رفتار کردند.

نماینده مردم طوالش و رضوانشهر و ماسال در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس علم روانشناسی اگر خطیب از حد اعتدال خارج شده و دچار هیجان و احساس شود نمی تواند مخاطب را همراه کند اما ما متاسفانه می بینیم وقتی نمایندگان صدای خود را بلند می کنند هیات رئیسه تسلیم می شود و منفعلانه عمل می کند و این مصداق بارز تبعیض است.

وی تصریح کرد: به تازگی هیات رئیسه مصوبه ای را در پی مذاکره با معاون پارلمان رئیس جمهور در خصوص نحوه ملاقات نمایندگان با وزرا و مسئولان دستگاه های اجرایی داشته است در حالی که معاون پارلمانی رئیس جمهور نمی تواند برای نمایندگان تعیین تکلیف کند که چه زمان و کجا با مسئولان اجرایی ملاقات کنند.

محمدیاری خاطرنشان کرد: در پی ایجاد این مصوبه ما ناچار هستیم برای پیگیری مشکلات حوزه انتخابیه حتما در مجلس یا کمیسیون با وزرا ملاقات کنیم که این ظلم است بنابراین انتظار داریم با اصلاح این مصوبه این فرصت به نمایندگان داده شود که با اختیار خود هرکجا که صلاح می دانند با وزرا و مسئولان اجرایی ملاقات کنند.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به وی افزود: در مورد ماده 75 بحث شد و بنا شد روز یکشنبه این موضوع را در هیات رئیسه مورد بررسی قرار دهیم اما اینکه آقای یارمحمدی گفتند چرا به آقای جهان آبادی فرصت نمی دهید من در این رابطه توضیح دادم که تذکرهای ماده 75 طبق آئین نامه در همان جلسه یا جلسه بعد بررسی می شود، ما چه اقدامی در جهت عدم رعایت آئین نامه انجام داده ایم؟

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آقای جهان آبادی به من اشاره کرد من گفتم چشم باز آمدند و صحبت کردند گفتم قبول است تشریف داشته باشید من به شما وقت می دهم، الان رأی گیری کردیم در مورد اخطار و تذکر ها طبق ثبت نام نمایندگان بحث کردیم و الان نوبت آقای جهان آبادی است چطور قضاوت می کنید خواهش می کنم دقت شود.

وی یادآور شد: در مورد دعوت از وزرای محترم این خواست بخش قابل توجهی از نمایندگان محترم از بنده به عنوان خدمتگزارشان بود که اگر وزرا برای ملاقات ها در روزهایی که مناسب است که دوشنبه انتخاب شد در مجلس حضور داشته باشند برای ما مناسب تر است و ما این امکان را فراهم کردیم و به هیچ وجه هم نگفتیم که دیگر فقط اینجا و هیچ کجای دیگر نباید وزرای محترم به نمایندگان پاسخگو باشند بنابراین خواهش می کنم اینگونه قضاوت نکنید.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته بعضا بعد از 2، 3 هفته که این مصوبه اجرا شده است دوستان نکاتی داشتند که در حال بررسی آن هستیم کما اینکه روز یکشنبه هم پیرامون آن بحث شد بنابراین برای آن تصمیم می گیریم و اگر اشکالاتی دارد مرتفع می کنیم یا اگر نیاز به تجدیدنظر دارد انجام می دهیم و این موضوع با گفت وگو حل و فصل می شود./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی