کد خبر : 16036

در نشست علنی امروز مطرح شد

رئیس مجلس در پاسخ به تذکر یکی از نمایندگان درخصوص اینکه برخی از مسابقات و تبلیغات در صداوسیما شائبه قمار و مظاهر در آن وجود دارد، گفت: هیات نظارت سه قوه بر روی مسائل نظارت دارند و اگر مصداقی خلاف شرع بود، باید از آن جلوگیری شود که تاکنون بحثی صورت نگرفته است.

مالک شریعتی نیاسر در نشست علنی امروز (چهارشنبه 19 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری با استناد به اصل 49 قانون اساسی گفت: براساس این اصل دولت باید ثروت های ناشی از ربا، غصب، رشوه، اختلاس، سرقت، قمار و سوءاستفاده را که ناشی از دایر کردن مراکز فساد است، به صاحب حق رد کند و در صورت معلوم نبودن صاحب، آن را به بیت المال بدهد. اما در متن طرح اصلاح مواد (705) تا (711) کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی به موضوع رد مال به صاحب حق اشاره ای نشده است که لازم است مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مرم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس یازدهم در تذکر دیگری بااستناد به بند 1 اصل 3 قانون اساسی افزود: این بند درخصوص ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان، تقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی است، اما سازمان صداوسیما که مدیری فاضل، صاحب اندیشه، دانشمند و همچنین انگیزه تحول دارد، انتظار است تبلیغات صداوسیما را مورد توجه قرار داده، چرا که در برخی از مسابقات و تبلیغات آنها شائبه قمار و مظاهر آن وجود دارد، لذا لازم است این مسائل مورد توجه قرار گرفته و برطرف شود.

وی همچنین در تذکری خطاب به هیات رئیسه با استناد به بند 11 ماده 22 آیین نامه داخلی مجلس گفت: جلسه گذشته رئیس جلسه نامه رئیس جمهور را در معرفی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش قرائت می کرد که برخی از همکاران که تعدادشان 10 الی 15 نفر بود، هنگام قرائت نامه «دو دو» کردند. فارغ از محتوا، مقام معظم رهبری در مجلس هشتم زمانی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور وقت در مجلس حاضر شدند، در حالی که مجلس به ایشان انتقاد داشت، هنگام صحبت ایشان تعدادی از نمایندگان «دو دو» کردند، تذکر شدیدالحنی دادند.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: تذکر مقام معظم رهبری درخصوص «دو دو» کردن نمایندگان بدین شرح بود که «اینها مجلس را جلوی مردم بی آبرو می کنند، اینهایی که «دو دو» می کنند، از نظر تعداد در اقلیت هستند. باید به آنها تذکر می دادید و این اقلیت را به مردم معرفی می کردید، این شأن شماها نیست. من جداً معترض هستم، این مسائل متناسب شما نیست. بساط این «دو دو»ها و این هوچی گری ها را از مجلس جمع کنید. حیف است مجلس تبدیل شود به مکانی برای هوچی گری. شما می خواهید بگویید مجلس با رئیس جمهور همراه نیست، خب رأی ندهید و حرفش را نپذیرید.» بنابراین بحث من محتوا نیست. لازم بود تذکر می دادید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطرنشان کرد: ما زمانی که خواهان رأی دادن یا رأی ندادن به موضوعی هستیم، «دو دو» کردن یا «چهار چهار» برای تبلیغ ایرادی ندارد، اما زمانی که نامه رئیس جمهور قرائت می شود، در شأن مجلس و شأن رئیس جمهور نیست که «دو دو» کنیم.

دکتر محمدباقر قالیباف در پاسخ به اخطار این نماینده گفت: در رابطه با اصل 49 تذکر شما وارد نیست، چرا که اصل 49 به خودی خود تاکید دارد که دولت موظف است ثروت ناشی از مسائل مطرح شده را گرفته و اموال نامشروع را بازگرداند، اما در جزئیات زمانی که وارد بررسی طرح شدیم، پیشنهادات ارائه شده تا مدنظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: در رابطه با تبلیغات صداوسیما ، هیات نظارت سه قوه بر روی مسائل نظارت دارند و اگر مصداقی خلاف شرع بود، باید از آن جلوگیری شود که تاکنون بحثی صورت نگرفته است.

رئیس قوه مقننه کشورمان خاطرنشان کرد: درخصوص تذکر پایانی شما، بحث این است که عقلانیت انقلابی و اخلاق لازمه کار قرار گیرد، بنابراین لازم است در زمان صحبت کردن و ارائه نکات، مسائل رعایت شود./

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی