کد خبر : 15799

با موافقت نمایندگان؛

نمایندگان مجلس با درخواست تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز ۴۲۰۰ و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، 11 آبان ماه) مجلس شورای اسلامی با درخواست جبار کوچکی نژاد نماینده رشت برای تحقیق و تفحص از «نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز 4200 و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد» با 174 رأی موافق، 9 رأی مخالف و 4 رأی ممتنع از 223 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

محمدمهدی مفتح با اشاره به درخواست جبار کوچکی نژادارم ساداتی نماینده مردم رشت درباره  تحقیق و تفحصی بر اساس گزارشات دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز 4200 و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد که تخلفاتی دارد بر اساس ماده 212 ایین نامه داخلی تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون اقدام کردیم.

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به متن تحقیق و تفحص، عنوان کرد: سوال اصلی این بود که دولت در اجرای قانون تامین کالای اساسی مردم و تخصیص ارز 4200 و ارز نیمایی و قوانین حقوق و دستمزد تخلفاتی دارد که بر اساس ماده 212 آیین نامه داخلی تقاضای تحقیق و تفحص از نحوه عملکرد دولت در اجرای قانون را داریم و سوال فرعی نیز این بود که چرا دولت قانون را اجرا نمی کند؟

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: در جلسه ای ابتدا اطلاعات واصله از دستگاه‌های اجرایی در مورخ 1399/12/11 در اختیار متقاضی تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر به اظهار مورخ 1399/12/14 متقاضی مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه شده کمیسیون، موضوع درجلسه رسمی مورخ 1400/2/28 کمیسیون که با حضور 17 نفر حاضرین از نمایندگان عضو کمیسیون، متقاضی تحقیق و تفحص مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید.

 

کوچکی نژاد: ارز 4200 تومانی نه تنها کمکی به سفره مردم نکرد بلکه به تولید داخل نیز آسیب زد

جبار کوچکی نژاد در تشریح علت تقاضای این تحقیق و تفحص، گفت: ارز 4200 تومانی بر مبنای قانون گذاشته نشد بلکه جهانگیری یکبار تصمیم گرفت وقتی ارز جهش پیدا کرد، ارز 4200 تومانی را بر مبنای واردات قرار دهد و آن زمان هرچه نمایندگان سوال کردند پاسخ قانع کننده ای دریافت نشد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در وهله اول ارز 4200 تومانی به همه کالاها، حتی کالاهای غیر ضروری تخصیص داده شد که ما گزارش های آن را از دیوان محاسبات و سازمان بازرسی دریافت کردیم، عنوان کرد: این اقدام باعث شد بخشی از منابع هدر رود که بعد از آن گفتند این ارز صرفا به 18 کالا اختصاص یابد که در سفره مردم تاثیر بگذارد اما بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس باز هم کالاهای ضروری با همان ارز اصلی تامین می شد که در این رابطه دلالانی نیز دستگیر شدند که از منابع ارز 4200 تومانی سوءاستفاده می کردند در حالی که این ارز برای دهک های پایین بود.

وی افزود: مردم همچنان کالاهای ضروری را به سختی تامین می کنند و به خاطر عدم تغذیه مناسب دچار مشکل هستند و برای تامین برنج، گوشت و مرغ و برخی کالاهای دیگر با مشکل مواجه اند؛ حتی ارز 4200 تومانی به دلیل واردات برخی از کالاهای غیر ضروری به تولید داخلی نیز آسیب زد.

کوچکی نژاد در ادامه با بیان اینکه 60 میلیارد دلار از سال 97 برای ارز 4200 تومانی اختصاص داده شد، یادآور شد: در سال 1400 گزارش آمد که 8 میلیارد دلار در بودجه برای این ارز اختصاص داده شد و دولت در 4 ماه اول آن را مصرف کرد اما چیزی در سفره مردم دیده نشد. همچنین از سوی دولت جدید درخواست داده شد که اگر می خواهیم نتیجه بگیریم باید این میزان به 18 میلیارد دلار برسد.

عضو مجمع نمایندگان استان گیلان در ادامه با اشاره به بخش دوم این تحقیق و تفحص، ابراز داشت: در این خصوص شورایی داریم که قوانینی دارد تا حقوق و دستمزد را متعادل کند و امروز این موضوع دغدغه همه نمایندگان است چرا که تفاوت پرداخت ها مشکل ساز شده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات کشور در مجلس شورای اسلامی در پایان افزود: بنده عضو ناظر مجلس در این شورا هستم که تاکنون 2 بار بیشتر تشکیل جلسه نداده است، که اولین جلسه آن با حضور همکارمان آقای ذاکر تنها در 10 دقیقه و در حاشیه دولت برگزار شد و جلسه دوم نیز صرفا با حضور برخی دستگاه های خاص بود که در نهایت تصمیمی گرفته نشد لذا حتی نظمی در برگزاری جلسات نیز وجود ندارد که نیازمند تحقیق و تفحص هستیم./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی