کد خبر : 14321

نمایندگان در نشست امروز مجلس علاوه بر پرداختن به ادامه بررسی طرح تقویت امنیت غذایی و قرائت گزارش کمیسیون بهداشت درباره حادثه آتش سوزی کلینیک درمانی سینامهر با در اولویت قرار گرفتن طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار» موافقت کردند.

نشست علنی 17 شهریور ماه 1400 مجلس شورای اسلامی به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف رأس ساعت 8 و  13 دقیقه و با حضور 195 نفر از نمایندگان آغاز شد. دکتر قالیباف در آغازین دقایق آغاز نشست امروز مجلس و در نطق پیش از دستور سالروز قیام خونین مردم تهران در هفدهم شهریورماه 1357 را گرامی داشت و گفت: قیام هفدهم شهریور؛ قیامی است که در یک برهه حساس و خاصی از انقلاب توانست ذات پلید رژیم ستمشاهی را به نمایش بگذارد.

در ادامه حسینعلی حاجی دلیگانی عضو هیأت رئیسه مجلس دستور کار صحن علنی امروز را قرائت کرد که ادامه رسیدگی به طرح‌های تقویت امنیت غذایی کشور، ساماندهی صنعت خودرو، اصلاح قانون نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان و گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد بررسی ‌وضعیت صنعت استخراج رمزارزها و گزارش کمیسیون بهداشت در مورد بررسی حادثه انفجار و آتش سوزی کلینیک درمانی سینامهر تهران از جمله موضوعات مهم در دستور کار امروز مجلس بود.

 
طرح تقویت امنیت غذایی کشور

مجلس سازوکار تقویت امنیت غذایی کشور را مشخص کرد

ادامه بررسی طرح‌ تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی به عنوان اولین دستور کار امروز صحن اعلام و نمایندگان نظرات خود را پیرامون مواد مطروحه اعلام کردند. بر این اساس نمایندگان وظایف و ترکیب کمیته ساماندهی تشکل‌های صنفی کشاورزی و منابع طبیعی را مشخص کردند. (اینجا) همچنین با تصویب مجلس مسئولیت تعیین سوخت همه بخش‌های دخیل در کشاورزی اعم از ماشین‌های کشاورزی و واحدهای تولیدی به وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد. (اینجا)

در جریان رسیدگی به این طرح نمایندگان سازوکار حمایت دولت از کشاورزان و شرکت‌های مجری طرح های کشاورزی قراردادی را به شیوه‌های اعطای تسهیلات، حمایت‌های بیمه‌ای، برخورداری از مجوزهای واردات و صادرات و غیره تعیین کردند.( اینجا)

نمایندگان مجلس در ادامه رسیدگی به طرح نام برده، به وزارت جهاد کشاورزی مجوز دادند که اعتباراتی را در بودجه سنواتی در راستای یکپارچه‌سازی مدیریت اراضی کشاورزی و بهبود بهره‌وری و افزایش تولید، برای تهیه و ارائه بسته تشویقی و حمایتی جهت تجمیع و تبدیل مزارع و واحدهای کشاورزی خرده مالکی و کوچک مقیاس به شرکت‌های کشت و صنعت و یا سهامی زراعی کوچک ترجیحاً با قابلیت عرضه و معامله در بورس یا خارج از بورس تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار اقدام نماید. (اینجا)

 

فرانسه در امور جمهوری اسلامی دخالت نکند/ عدالت اصلی‌ترین شرط مجلس با وزرای دولت سیزدهم است

علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در جریان بررسی طرح‌ تقویت امنیت غذایی کشور و رفع موانع تولیدات کشاورزی در تذکری، گفت: توصیه می‌کنم، فرانسه در امور کشورمان دخالت نکند، زمان زورگویی به پایان رسیده است. این کشور یادش باشد، رفیقشان انگلستان از افغانستان با لباس زنانه خارج شد. (اینجا) عبدالحسین روح الامینی نیز در تذکری ناظر بر آیین‌نامه داخلی مجلس، گفت: هیأت رئیسه ملزم به حفظ شأن و جایگاه نمایندگان است. امروز یکی از مطبوعات تیتری زده است که مجلس از 500 روز تنها 6 روز حد نصاب داشته است و این توهین به مجلس است.

وی همچنین متذکر شد: ما در روز رأی اعتماد به اعضای هیأت دولت عرض کردیم میثاق ما با آنها اصل (3) قانون اساسی است که عدالت یکی از اصلی‌ترین آنها است که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز بوده است و ضمن خسته نباشید به دولت و وزرا عرض می‌کنم باید به این نکات توجه کنند.(اینجا)

رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر تصریح کرد: اگر هر کسی هر جایی سخنی گفت نباید به آن پاسخ داد، با خروج یک نفر مجلس از عدد نمی‌افتد، مجلس 290 نفر نماینده دارد.

 

تنفس نیم ساعته مجلس بر اساس پروتکل‌های بهداشتی کرونا

دکتر قالیباف رأس ساعت 10 و 36 دقیقه تنفس نیم ساعته صحن مجلس براساس پروتکل های بهداشتی را اعلام کرد و علی نیکزاد سپس در ساعت 11 و 6 دقیقه پایان تنفس را اعلام کرد.

 

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

روح الله متفکر آزاد عضو هیات رئیسه مجلس در ادامه نشست علنی امروز تذکرات کتبی نمایندگان خطاب به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. نمایندگان در تذکرات کتبی خود به موضوعاتی از جمله مسائل راه‌های روستایی و شهری، افزایش قیمت کالاهای اساسی و خودرو، حمایت از کشاورزان، رسیدگی به وضعیت فرهنگیان و تسریع در واکسیناسیون تاکید کردند.

متن تذکرات کتبی نمایندگان را اینجا بخوانید.

 

قرائت گزارش کمیسیون بهداشت در حادثه آتش‌سوزی کلینیک درمانی سینا مهر تهران

 
زهرا شیخی مبارکه در نطق میان دستور

زهرا شیخی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه جلسه امروز مجلس متن گزارش حادثه آتش سوزی کلینیک درمانی سینامهر تجریش را قرائت کرد. وی در توضیح این گزارش یادآور شد: حادثه بر اثر حریق اولیه احتمالی ناشی از اتصالی یک کولر آبی واقع بر سقف کاذب حیاط کلینیک آغاز و متعاقب سرایت آثار حریق به زیر سقف کاذب و شعله ور شدن اقلام پلیمری انباشته، رخداد انفجار متوالی دو کپسول تحت فشار اکسیژن مستقر در حیاط مسقف کلینیک را موجب شده است.

شیخی در تشریح گزارش نام برده به عملکرد وزرات بهداشت، تعاون، سازمان آتش نشانی شهرداری تهران و قوه قضاییه قبل و بعد از حادثه اشاره و پیشنهادات اجرایی برای سازمان‌های درگیر در جهت توانمند سازی سیستم های ایمنی و بهداشت حرفه ای را مطرح کرد. (اینجا)

 

تاکید نمایندگان بر برخورد با خاطیان حادثه کلینیک سینامهر

جبار کوچکی نژاد نماینده مردم رشت پس از ایراد گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در تذکری با انتقاد از تاخیر دستگاه های نظارتی پیرامون بررسی موضوع حادثه کلینیک سینامهر، گفت: چرا باید گزارش این حادثه به رغم کشته شدن ۱۹ نفر بعد از ۴۷۰ روز در مجلس ارائه شود؟ (اینجا)؛ سیدجلیل میرمحمدی میبدی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در تذکری گفت: در حال حاضر به دلیل عدم رعایت استانداردها، پتانسیل رخ دادن حوادثی بدتر از اتفاق کلینیک سینامهر در تهران وجود دارد. (اینجا)؛ علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس پس از ایراد این گزارش در صحن با انتقاد از بی توجهی به کوتاهی های صورت گرفته و ترک فعل ها توسط مسئولان مربوطه که به بروز حادثه کلینیک سینامهر منتهی شده، خواستار بررسی دلایل ترک فعل ها و برخورد با خاطیان شد. (اینجا)

 

تذکر یک نماینده به ستاد مقابله با کرونا: تهران را برای قشر مرفه قرق نکنید

علی خضریان نماینده مردم تهران در تذکری با تاکید بر تجدید نظر ستاد مقابله با کرونا درباره ترددهای شبانه، گفت: وضعیت ترددهای شبانه کشور و شهر تهران را تقریباً برای طبقه مرفه خالی کرده است. وی با اشاره به نرخ تعیین شده برای ترددهای شبانه در تهرانهمچنین گفت که «اگر خانواده بیماری مجبور باشد شبانه بیمار خود را به بیمارستان انتقال دهد در کنار تمامی هزینه‌های درمان باید متحمل این هزینه نیز باشد تا بتواند بیمار خود را به بیمارستان برساند.» (اینجا)

 

طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب وکار» در اولویت مجلس قرار گرفت

نمایندگان در ادامه نشست امروز هفدهم شهریور ماه با در اولویت قرار گرفتن «طرح تسهیل صدور برخی مجوزها برای کسب وکار» در دستور کار هفته آینده مجلس موافقت کردند.(اینجا) بر اساس گفته محسن زنگنه سخنگوی کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید و نظارت بر اصل ۴۴ قانون اساسی، با تصویب این طرح، هرکسی می تواند با ثبت درخواست خود در درگاه ملی کسب وکار بعد از 3 روز مجوز لازم را کسب کند.

 

ناطقان میان دستور جلسه 17 شهریورماه مجلس شورای اسلامی

بر اساس این گزارش، در ادامه جلسه علنی امروز پنج نفر از نمایندگان به ایراد نطق 7 و 5 دقیقه‌ای پرداختند. بر این اساس غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا، مرتضی محمودوند نماینده مردم خرم‌آباد و چگنی، احمد محمرم‌زاده نماینده مردم اهر و هریس، احمدحسین فلاحی نماینده مردم همدان و فامنین و محمدرضا مبلغی نماینده مردم کوهدشت و رومشکان ناطقان جلسه علنی امروز بودند.

 
ناطقان میان دستور 17 شهریور

مرحباء: میرکاظمی فکر اساسی به حال کسری بودجه مزمن کشور کند

محمودوند: بیش از ۳۰ درصد مدارس لرستان در ناایمنی کامل به سر می برند

محرم زاده: دولت مشکل همسان‌سازی حقوق فرهنگیان بازنشسته را حل کند/تقدیر از تلاش وزارت بهداشت برای تأمین واکسن کرونا

مبلغی: خطر متروکه شدن برخی از مناطق لرستان در پی چالش کم آبی

فلاحی: دستگاه قضا به ترک فعل‌ها و تخلفات مدیران اجرایی سابق رسیدگی کند

 

پایان نشست 17 شهریور ماه

علی نیکزاد ثمرین نایب رئیس مجلس شورای اسلامی پس از ایراد نطق میان دستور غلامرضا مرحبا با اشاره به امضای 18 هزار کارگر برای حمایت از کارگران در حوزه لوازم خانگی، گفت: همان طور که فرزندان غیور این کشور در تولید بنزین به خودکفایی رسیده‌اند، به فضل الهی در همه حوزه‌ها به خودکفایی خواهیم رسید و مجلس از خودکفایی در حوزه تولیدات لوازم خانگی حمایت می‌کند.

وی همچنین زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس را رأس ساعت 12 و 43 دقیقه به صدا درآورد و گفت: نشست بعدی روز یکشنبه، 21 شهریورماه ساعت 7:45 صبح برگزار می‌شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی