کد خبر : 13830

روح‌الامینی در اخطار قانون اساسی:

نماینده مردم تهران در مجلس خواستار اعلام پیوست‌های ۱۶ گانه اصل سوم قانون اساسی وزرای پیشنهادی به نمایندگان قوه مقننه شد.

 عبدالحسین روح الامینی نجف آبادی در نشست علنی مجلس نوبت صبح امروز (سه شنبه، 2 شهریور ماه) شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی گفت: بر اساس اصل 3 قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است برای نیل به اهداف مذکور در اصل دوم ، همه امکانات خود را برای اموری مانند ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی براساس ایمان وتقوا و مبارزه با کلیه مظاهر فساد و تباهی، بالابردن سطح آگاهی های عمومی در همه زمینه ها با استفاده صحیح از مطبوعات و رسانه های گروهی و وسایل دیگر، آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی، تقویت روح بررسی و تتبع و ابتکار در تمام زمینه های علمی ، فنی ، فرهنگی و اسلامی از طریق تاسیس مراکز تحقیق و تشویق محققان ،طرد کامل استعمار و جلوگیری از نفوذ اجانب، محو هرگونه استبداد و خودکامگی و انحصارطلبی، تأمین آزادی های سیاسی و اجتماعی در حدود قانون و ... به کار گیرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظر می‌رسد وزرای پیشنهادی به خوبی این اصل را سرلوحه صحبت‌های خود قرار نمی‌دهند و به بندهای 5، 6، 9، 12 و 13 این اصل نمی‌پردازند در حالی که اینها در تمامی وزارتخانه‌ها مصداق دارد و وزرای مربوطه باید برای آنان پیوست ارائه دهند؛ به عنوان مثال در صحبت‌های وزیر پیشنهادی صمت به برخی از این مسائل اشاره شد.

وی افزود: به عنوان مثال در بخش فرهنگی، هر وزارتخانه‌ای باید پیوست ارائه کند لذا درخواست می‌شود آقای مخبر امشب با وزرای پیشنهادی جلسه بگذارند تا پیوست‌های 16 گانه اصل سوم قانون اساسی وزرا را برای ارزیابی اعلام کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم خاطر نشان کرد: میثاق ما با وزرایی که رأی می‌آورند و حتی رأی نمی‌آورند قانون اساسی، نظارت و پایش آن است.

نیک‌زاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اخطار قانون اساسی نماینده مردم تهران گفت: حرف شما به حق و درست است و کمیسیون‌ها نیز باید در این خصوص دقت لازم را داشته باشند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی