کد خبر : 12791

دغدغه، نگرانی و حتی عصبانیت وکلای ملت نسبت به مسائل پیش آمده برای مردم خوزستان بیش از هر موضوع دیگری در جلسه امروز صحن خودنمایی کرد؛ این را می‌توان از گریزهای پی در پی‌شان به مسئله بی‌آبی خوزستان، در جریان بررسی موضوعات دیگری همچون بی‌برقی و سایر موضوعات به خوبی فهمید.

 «خاموشی‌های اخیر» و «بی‌آبی در خوزستان» محور اصلی ‎ موضوعات بیست و ششمین جلسه علنی مجلس (یکشنبه 27 تیرماه سال 1400) به ریاست دکتر محمدباقر قالیباف بود، جلسه‌ای که با حضور 212 نفر از نمایندگان، رأس ساعت 8 و 06 دقیقه آغاز و در ادامه رئیس مجلس نطق پیش از دستور خود را با تکیه بر موضوعاتی همچون مدیریت بحران برق، برسیدگی به بحران آب در خوزستان، برنامه‌ریزی برای واکسیناسیون گروه‌های شغلی و سنی مختلف، بررسی لایحه مهم و ضروری رتبه‌بندی معلمان، روند توزیع نهاده‌های دامی دپو شده و... قرائت کرد.

 

 
دکتر محمدباقر قالیباف صحن

 

دکتر قالیباف: تأثیر اقدامات نظارتی مجلس در کمتر شدن مشکل کم آبی خوزستان

رئیس مجلس در ادامه با تسلیت رسیدن سالروز شهادت امام محمد باقر(ع)، گفت: مجلس شورای اسلامی با محوریت کمیسیون انرژی موضوع خاموشی‌ها را پیگیری کرد و به واسطۀ برخی اقدامات فوری و البته اهتمام مسئولان اجرایی در این زمینه مشکل خاموشی‌ها تا حدی در کوتاه مدت کاهش داشته است.

 

 
طرح نظام رتبه بندی معلمان

 

قالیباف در پاسخ به تذکری: پیگیری مجلس، دولت را وادار کرد در ماه‌های پایانی لایحه رتبه بندی معلمان را ارائه کند

نمایندگان نشست امروز مجلس را با طرح تذکراتی در رابطه با «لایحه رتبه‌بندی معلمان» آغاز کردند، لایحه‌ای که پس از چندین سال طرح در مجلس و دولت، بار دیگر با جدیت و عزم هیأت رئیسه در مجلس یازدهم مورد توجه قرار گرفت، همان که نمایندگان در زمان تصویب با قاطعیت و با رأی بسیار بالا 230 رأی از 238 نفر حاضر در صحن با کلیات آن موافقت کردند اما به گفته رئیس مجلس «اگرچه لایحه رتبه‌بندی معلمان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حال بررسی بود اما سازمان برنامه و بودجه در نامه‌ای کتبی اعلام کرد؛ تأمین اعتبار لایحه دچار اشکال شده است از این رو باید اجازه دهیم بررسی قطعی لایحه مذکور در کمیسیون تخصصی انجام شود سپس به صحن علنی بیاید» و عقب نشینی دولت در تأمین اعتبار لایحه مذکور، چالش جدیدی است که گریبان‌گیر این لایحه شده است.  

تا جایی که رئیس مجلس در پاسخ به تذکرات نمایندگان با بیان اینکه در زمانی که دولت لایحه می‌دهد باید بار مالی آن کاملاً روشن باشد، گفت: مردم و به ویژه معلمان می‌دانند که مجلس از روز اول پیگیر رتبه‌بندی معلمان بوده است و این پیگیری‌ها دولت را وادار کرد در ماه آخر لایحه بدهد، اجازه دهیم بررسی این لایحه در کمیسیون مسیر قانونی را طی کند.

 

 
سازمان فنی و حرفه ای کشور

 

مجوز مجلس به سازمان فنی و حرفه‌ای برای دریافت کمک‌های نقدی و غیرنقدی جهت توسعه مراکز آموزشی

بنابراین گزارش؛ «سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مجاز است به‌منظور گسترش و بهسازی مهارت‌آموزی و فراهم نمودن زمینه‌های ایجاد اشتغال پایدار در کشور، کمک‌های نقدی و غیرنقدی و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی را دریافت و برای احداث، تعمیر، توسعه، بازسازی و تجهیز مراکز آموزشی مربوط با اولویت نیازهای مصرفی مهارتی شامل مواد مصرفی و ابزار کارگاهی برای آموزش های عملی کشور مصرف نماید.» این اصل ماده واحده "لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور" است که نمایندگان در جریان بررسی بررسی گزارش کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری با آن موافقت کردند.

 

 
قطع برق

 

بروز بحران خاموشی به دلیل عدم مدیریت صحیح تولید، توزیع و مصرف برق

اما اندر مصائب خاموشی‌های اخیر؛ خاموشی‌هایی که به گفته نخعی سخنگویی کمیسیون انرژی می‌تواند چالش‌های شدید امنیتی در ابعاد داخلی و بین المللی ایجاد کند به همین منظور کمیسیون انرژی به جد به این موضوع ورود کرده و امروز نخعی با قرائت گزارش کمیسیون متبوعش در این خصوص، برضرورت حل این مشکل تاکید کرد و گفت: در سال‌های اخیر صنعت برق کشورمان با چالش‌هایی ازجمله برهم خوردن توازن عرضه و تقاضای برق به دلیل عدم توسعه تولید و افزایش شدت مصرف، مشکلات محیط کسب و کار برق، مباحث اقتصاد برق و برهم خوردن توازن مالی ناشی از قیمت‌گذاری دستوری و عدم پرداخت یارانه به تولید، مدیریت غیرمنسجم تولید و توزیع، تحریم و... مواجه بوده است که این مجموعه، چالش ها و زیرچالش‌های مربوط به آن کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده و احتمال خاموشی‌های مستمر و ناگهانی را از امسال به بعد متصور ساخته است.

 

قالیباف: احیای زیرساخت تولید برق و انرژی‌های تجدیدپذیر با سیاست‌گذاری و سرمایه‌گذاری صحیح

رئیس مجلس در ادامه بررسی گزارش کمیسیون انرژی مجلس درخصوص "خاموشی‌ها و مانع‌زدایی از صنعت برق" ضمن اشار‌ه‌ای کوتاه به مدیریت چالش آب در استان خوزستان با رهاسازی بیش از 150 مترمکعب آب در ثانیه از سد کرخه و دز برای حل مشکل کشاورزی و منطقه هور، گفت: قانون‌گذاری درست می‌توان زیرساخت تولید برق و انرژی‌های تجدیدپذیر را احیا کرد.

دولت قطعی برق را به گردن طبیعت می‌اندازد/ به داد مردم خوزستان که صدایشان به جایی نمی رسد برسید

اما از آنجا که نمایندگان نسبت به قطعی‌های برق که صنعت و کشاورزی و زندگی مردم را مختل کرده دغدغه‌مند هستند، پس از قرائت گزارش کمیسیون انرژی در خصوص خاموشی‌های اخیر، تعدادی از آن‌ها خواستار صحبت و ارائه نظرات راهگشا در این خصوص شدند که در ادامه شهباز حسن پور بیگلری، مجید ناصری نژاد،  سیدمحمد مولوی، خلیل بهروزی فر، علی اصغر عنابستانی، سارا فلاحی بر موضوعاتی همچون فرسودگی شبکه انتقال برق، بیمار بودن اقتصاد برق کشور، عدم انگیزه بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری تاکید کردند.

 

 
قطع برق

 

اعلام وصول طرح توسعه و مانع زدایی از صنعت برق کشور

همچنین پس از قرائت و بررسی گزارش کمیسیون انرژی درخصوص خاموشی‌های اخیر "طرح توسعه و مانع‌زدایی‌ها از صنعت برق" با امضای 50 نفر از نمایندگان مجلس اعلام وصول شد.البته در ادامه طرح های "تشکیل سازمان نظام طب مکمل" و "اصلاح قانون اساسنامه شرکت ملی صنایع پتروشیمی"  نیز اعلام وصول شدند. 

 

کلیات طرح دوفوریتی الزام دستگاه‌ها به پاسخگویی به تذکرات مجلس بررسی شد

در جریان بررسی کلیات طرح دوفوریتی الزام دستگاه‌ها به پاسخگویی به تذکرات مجلس موافقان طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی را اهرمی برای اثرگذاری تذکرات دانستند و مخالفان معتقد بودند؛ طرح کمیسیون آیین‌نامه داخلی خلاف قانون اساسی است. البته رأی گیری درباره کلیات این طرح به نشست بعدی مجلس موکول شد.

 
تذکرات شفاهی

 

تذکرات شفاهی

البرز حسینی: مجلس برای بررسی وضعیت کمبود آب و قطعی برق جلسه تشکیل دهد

محمد حسن آصفری: قیمت سیمان با قطعی برق از کیسه ای ۱۵ هزار تومان به ۷۰ هزار تومان افزایش یافت

احد آزادی خواه: ستاد تنظیم بازار باید به وزارت جهاد کشاورزی برگردد/دولت نباید خلاف قانون کاری انجام دهد

محمد صفائی: خشکسالی طبیعی و خشکسالی تحمیلی دولت مردم را با مشکل مواجه کرده است

محمودزاده: نمایندگان مجلس موافق اجرای لایحه رتبه بندی معلمان هستند/ضرورت توجه دولت به معیشت فرهنگیان

حسینی کیا: وزارتخانه های نیرو و صمت عامل اصلی گرانی سیمان و فولاد هستند

مهدی طغیانی: قطعی ۱۷ ساعته آب در مرکز استان اصفهان

سمیه محمودی: پروژه انتقال آب شهرضا در دستور کار وزارت نیرو قرار گیرد

سید مسعود خاتمی:  احداث معدن سنگ نگاره های تیمره را از بین می برد

سید سلمان ذاکر: دامداران ارومیه با کمبود شدید علوفه مواجهند/ دولت خسارت سیل ارومیه را برآورد و پرداخت کند

رضا حاجی پور: جلوی واردات برنج را در فصل برداشت بگیرید

عبدالرضا مصری: وزارت صمت با دلالان مصالح ساختمانی برخورد کند/ برای جبران خسارت کارخانجات سیمان و فولاد چاره ای بیاندیشید

 

ناطقان میان دستور

 
 
ناطقان میان دستور

 

وحیدی: سهمی از انتقال آب دریاهای عمان و خزر و یا رودخانه ارس به خراسان شمالی بدهید

حسن لطفی: مجلس به جای وضع قوانین جدید تنقیح قوانین را در دستور کار قرار دهد

حیدری: روستاهای قصر شیرین، سرپل ذهاب و گیلانغرب تشنه اند

حسن پور بیگلری: قطع برق صنعت فولاد و کارخانجات سیمان را با مشکل مواجه کرده است

حجت الله فیروزی: معرفی گزینه‌های قوی، فسادستیز و فعال برای وزارتخانه‌های دولت سیزدهم مطالبه جدی نمایندگان مجلس است

 

زنگ پایان به صدا درآمد

در نهایت پس از 4 ساعت جلسه علنی عبدالرضا مصری نائب رئیس مجلس زنگ پایان نشست علنی امروز مجلس را ساعت 12 و 50 دقیقه به صدا درآورد و افزود: نشست بعدی روز (دوشنبه، 28 تیرماه) ساعت 7 و 45 دقیقه با بررسی ادامه دستور کار برگزار می‌شود./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی