کد خبر : 11253

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال نماینده ورزقان:

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال نماینده ورزقان در خصوص علت تغییر مسیر پروژه های عمرانی و بزرگراهی، گفت: مسیر پروژه بزرگراهی نوردوز- ورزقان- خواجه- تبریز براساس مفروضات مهندسی انتخاب شده است.

 
محمد اسلامی در نشست علنی امروز (دوشنبه، 10 خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال نماینده مردم ورزقان پیرامون طرح های عمرانی و تغییر مسیرهای بزرگراهی، گفت: این پروژه ترکیبی از مسیر بین المللی نوردوز- ورزقان- خواجه- تبریز است که از خواجه تا نوردوز به طول 120 کیلومتر طرحی بزرگراهی است که مطالعات آن سال 86 آغاز شده و طرح کریدور آن سال 87 تصویب شده است. بر اساس فرآیندی که برای تامین اعتبارات طی شده و برآورد بودجه ای موردنیاز شرایط به گونه ای پیش رفته که تا سال 97 کمتر از 20 درصد پیشرفت داشته است.

وی افزود: در این دوره وزارت با رایزنی ها و هماهنگی های صورت گرفته مس سونگون که یکی از مراکز بزرگ صنعتی معدنی منطقه است جلب مشارکت شود، مذاکرات در سال 96 انجام و توافقات صورت گرفت به نحوی که آن ها در احداث بزرگراه دسترسی به سونگون و تاثیرات ترافیکی مشارکت کنند تا این پروژه تامین اعتبار و احداث شود.

اسلامی یادآور شد: امروز در شرایطی هستیم که از 120 کیلومتر این پروژه 60 کیلومتر در قالب 5 قطعه، قطعات یک تا 4 حدود 90 درصد پیشرفت داشته است، قطعه 5 که کنارگذر ورزقان محسوب می شود حدود 30 درصد پیشرفت داشته است و مسیر طی شده قطعات یک تا 4 به آسفالت و بهره برداری برسد و قطعه 5 نیز با رفع موانع تکمیل شود.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: ما در روزهای آینده بزرگراه 90 کیلومتری تبریز- اهر را افتتاح خواهیم کرد این پروژه سهم خود را در قطعات جنوبی کریدور خواهد گذاشت اما ابهامی که در این زمینه وجود دارد و برای نماینده سوال ایجاد کرده پیرامون دخالت هایی است که در این مسیر شده لذا ما تیم کارشناسی در این زمینه گذاشتیم و مشاوران مستقلی را موظف به انجام مطالعات کردیم، مطالعات تکمیلی براساس مفروضات بار ترافیکی و جمعیتی انجام شده است و مشخصا جمع بندی و ارائه گزارش تهیه شده توسط مشاوران منتخب این بود که مسیر انتخاب شده کاملا درست، دقیق و کارشناسی است و حداقل احجام و هزینه را به نسبت گزینه های دیگر خواهد داشت.

اسلامی ادامه داد: برهمین اساس اطمینان حاصل شد که مسیر پروژه براساس مفروضات مهندسی انتخاب شده است بنابراین امیدواریم با تعامل ایمیدرو برای 60 کیلومتر باقیمانده و تکمیل قطعات نیمه تمام تامین اعتبار کنیم و هرچه سریع تر مسیر نوردوز تا خواجه که از ورزقان عبور می کند را تکمیل کنیم و این گذرگاه بین المللی به سمت کشور ارمنستان که آمد و شد را تسهیل خواهد کرد را به بهره برداری برسانیم.

توقف احداث بزرگراه بین المللی ورزقان هزینه سنگینی به این وزارتخانه تحمیل کرد

اسلامی خطاب به دهقانی گفت: این مواردی که به آن اشاره کردید، دو پروژه متفاوت است که بخشی از آن به 13 سال پیش باز می گردد و بخشی پیرامون ارتقای محور یک راه فرعی روستایی است و این بسیار مهم است که این دو از هم تفکیک شوند، چرا که ارتقای محور به معنای این است که وضع موجود از طریق اصلاح قوس انجام شده و عملیات به این صورت پیش برود.

وی تصریح کرد: بزرگراهی که به آن اشاره شد، قرار است یک مسیر بین المللی باشد و مسائل را حل کند و بار ترافیکی اعم از بار و مسافر را در خود جای دهد، بنابراین مسیر این بزرگراه 97 درصد باری که در آن نقطه وجود دارد را به خود اختصاص می دهد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به گزارشی که در رابطه با وضعیت پروژه احداث این بزرگراه به رئیس مجلس ارائه داده است، افزود: آنچه امروز براساس خواسته شما دنبال کردیم، همین گزارش بود و این در حالی است که شما به همه جا مراجعه کردید و دستور توقف این پروژه را گرفتید، کما اینکه 10 ماه است که این پروژه تعطیل شده است، چه کسی هزینه های تمام شده برای آن را جبران می کند؟

این عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به دستور دادستان برای لغو حکم توقف ادامه تکمیل این پروژه یادآور شد: دلیلی نداشت با یک تصور ناصواب یک پروژه بین المللی را تعطیل کنیم، ضمن اینکه من هرگز در خدمات رسانی به مردم ورزقان کوتاهی نمی کنم و اجازه تصرف نمی دهم.

وی افزود: ما در کشور سلسله مراتبی برای مسائل فنی داریم، بنابراین من این مورد را به شورای فنی استان ارجاع دادم که آن را بررسی کرده و رأی دادند و بار دیگر برای آن مشاور مستقل گرفتم که در این زمینه رأی داد.

اسلامی تاکید کرد: آنچه امروز برای ما مهم است آبادانی و پیشرفت و رفع مسائل و دغدغه های مردم است و اینکه در این زمینه راه حل ارائه دهیم. ما صورت مسئله را پاک نمی کنیم و مسئله آفرین نیستیم.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: اکثر پروژه های تاریخی سنوات گذشته در این دوره تکمیل و به بهره برداری رسید، کما اینکه روز گذشته در استان البرز پروژه ای به افتتاح رسید که 80 درصد آن در عرض 2 سال تکمیل شد و این در حالی است که در گذشته طی 19 سال تنها 20 درصد از آن تکمیل شده بود.

وی گفت: ما با رویکرد محرومیت زدایی، پیشرفت آبادانی با استفاده از همین منابع موجود که پول نفت هم نبوده و در قالب اسناد خزانه ارائه شده، فعالیت و افتخار می کنیم که سرباز نظام هستیم و ادعایی هم نداریم، ضمن اینکه تقابلی نیز با شما نداریم. حرفمان رفع نیاز و موانع توسعه و تسهیل روند آن و پیشرفت ملی است و در این زمینه جانفشانی می کنیم.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: تمام اقدامات انجام شده در این وزارتخانه براساس معادلات مهندسی بوده و احکام آن مشخص است و مهندسان خبره چندین بار بر روی آن مطالعه انجام داده اند، ضمن اینکه موضوعی که بیان کردید، برای ما شوخی نیست، بنابراین آبروی خود و اعتبار نظام را برای دیگران هزینه نمی کنیم.

اسلامی در پایان از نمایندگان خواست که با این وزارتخانه همراه شوند تا پروژه احداث بزرگراه بین اللملی در این منطقه تعطیل نشده و به سرانجام برسد./

پایان پیام

اخبار برگزیده
 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی