کد خبر : 10983

با موافقت نمایندگان؛

نمایندگان مجلس در جریان بررسی جزئیات لایحه نحوه واگذاری اموال و هرگونه مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب با صرف درآمد حاصل از آن با بهسازی تاسیسات موجود موافقت کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه 2 خرداد) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات لایحه نحوه واگذاری اموال، تاسیسات، ماشین آلات و هرگونه مالکیت مربوط به تاسیسات آب و فاضلاب، ضمن اصلاح این لایحه، با جزئیات آن با 173 رأی موافق ، 6 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس ماده واحده اصلاح شده این لایحه؛

به دولت اجازه داده می‌شود مالکیت اموال، تأسیسات، ماشین‌آلات و هرگونه مایملک مربوط به تأسیسات آب و فاضلاب را که از متولیان قبلی تأمین و توزیع آب در اختیار و تصرف شرکتهای آب و فاضلاب استانی قرار گرفته یا خواهد گرفت، با رعایت نیات واقفین در خصوص اموال موقوفه به این شرکتها واگذار کند. در این موارد شرکتهای آب و فاضلاب استانی به‌عنوان دستگاه بهره‌بردار تلقی می‌شوند و مواد (32) و (33) قانون برنامه و بودجه مصوب 1351/12/10 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن در مورد آنها قابل اجرا است.

ارزش اموال و دارایی‌های انتقال یافته به شرکتهای آب و فاضلاب استانی از متولیان قبلی و همچنین از محل طرحهای عمرانی غیرانتفاعی و نیز مبلغ حاصل از اجرای ماده (33) قانون مذکور در مورد طرحهای عمرانی انتفاعی که به شرکتهای آب و فاضلاب استانی منتقل شده یا می‌شود، مالیات آنها با نرخ صفر محاسبه می‌شود و معادل ارزش آنها به حساب اندوخته سرمایه‌ای شرکت مربوط منظور می‌شود و قابل تقسیم بین صاحبان سهام نیست.

در صورتی که بخشی از اموال و تأسیسات مذکور رفع نیاز گردد و توسط شرکت مربوط به فروش رسد معادل ارزش فروش باید صرف ایجاد تأسیسات جدید و بهسازی تاسیسات موجود با اولویت روستایی شود. آیین نامه اجرایی این قانون حداکثر ظرف سه (3) ماه پس از تاریخ لازم الاجرا شدن آن با پیشنهاد وزارت نیرو به تصویب هیأت وزیران می رسد./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی