کد خبر : 9965

صالحی:

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور تاکید کرد که بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس، غنی سازی ۶۰ درصد در هر ساعت ۹ گرم در نطنز انجام می شود.

 
ساعتی قبل دکتر محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خبر داد نیمه شب گذشته دانشمندان ایرانی توانستند به اورانیوم با غنای 60 درصد دست یابند. روند غنی سازی 60 درصد در نطنز، پس از اقدام تروریستی  در شبکه توزیع برق مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز و از کار افتادن بخشی از سانتریفیوژ های نسل یک آغاز شد. آقای قالیباف با تبریک این موفقیت به مردم ایران اسلامی تاکید کرد اراده ملت ایران معجزه آفرین است و هر توطئه ای را خنثی خواهد کرد.

در این باره علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی توضیح داد: اقدام بزرگی انجام شده است، طبق قانون اقدام راهبردی رفع تحریم ها و صایت از حقوق ملت ایران، همواره با رئیس مجلس در ارتباط هستیم و سیر تحولات را به ایشان گزارش می دهیم امروز نزدیک سحر این دست اورد بزرگ را به ایشان اطلاع دادم و ایشان هم اعلام کردند که هم از رئیس مجلس و هم از آقای ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی که از نظر مالی و جهات دیگر کمک می کنند تا ما بتوانیم قانون را آنگونه که خواست مجلس است پیش ببریم جای تقدیر و تشکر دارد.

وی در ادامه از روند غنی سازی 60 درصد گفت:تاکید شده بود که در این باره با احتیاط حرکت کنیم چون می خواستیم در مذاکرات با حسن نیت پیش برویم اما با اتفاقی که در نطنز رخ داد دستور داده شد که کارها سریع تر انجام شود.

آغاز غنی سازی 60 درصد پس 24 ساعت از تصمیم گیری

صالحی با بخش خبری ساعت 14 شبکه اول سیما گفت و گو می کرد، توضیح داد: چهارشنبه دستور راه اندازی اورانیوم 60 درصد را صادر کردیم و پنج شنبه آخر شد محصول 60 درصد را تولید کردیم، این نشان از آمادگی سازمان انرژی اتمی دارد، زمانی که از طرف مقامات مسئول دستور داده می شود سازمان این توانایی را دارد که به فوریت آن را عملیاتی کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشور در این باره که امکان تولید اورانیوم با هر غنایی در کشور ممکن شده است، اظهار داشت: لحظه ای می توانیم هر غنایی که اراده می کنیم را تولید کنیم، همانطور که مشاهده کردید  دستور غنای 60 درصد چهارشنبه داده شد و محصول 5 شنبه آماده شد.

پاسخ های صالحی به برخی شایعات در فضای مجازی

وی در خصوص برخی ابهامات بیان کرد: در شبکه های اجتماعی و ماهواره ای این ابهام ایجاد شدها ست که در منطقه نطنز آلودگی ایجاد شده است چنین چیزی نیست اگر آلودگی بود اجازه نمی دادیم عزیزانمان آن جا کار کنند، بازرسان آژانس هم از قسمت های نطنز بازدید می کنند درحالی که اگر آلودگی بود آن ها هرگز وارد منطقه آلوده نمی شدند. مورد دیگر این است که می گویند غنی سازی در نطنز قطع شده است، این در حالی است که  غنی سازی با قوت در نطنز انجام می شود تنها در یکی از سالن ها مشکل پیدا کردیم، اما ما سالن های زیادی داریم  و غنی سازی همچنان با قوت جلو می رود در سالنی زنجیره 30 تایی IR5 با سوی 10 داریم، زنجیره 30 تایی IR6S با سوی 6 سویی، دو زنجیرهIR6 و IR4 را کامل داریم که اورانیوم 60 درصد را تولید می کنند، زنجیره 10 تایی و 20تایIR6  داریم که کار می کنند زنجیره های پراکنده دیگری داریم که در حال کار کردن هستند.

صالحی تاکید کرد: غنی سازی در نظنز قطع نشده است و به میزان قابل توجهی غنی سازی می کنیم، علت مشکل در آن سالن قطع برق بود، برق اصلی ظرف یکی دو روز آینده وصل می شود و الان هم داریم با برق اضطراری ماشین‌های را چک می کنیم و دستگاه هایی از کار افتاده را جایگزین می کنیم.

صالحی درخصوص اخباری مبنی بر این که کار در نطنز متوقف شده است، خاطرنشان کرد: الان باید همگان متوجه شده باشند که سایت نطنز هم چنان پا برجاست و با قوت دارد جلو می رود. یکی از شیوه های بازدارندگی همین آمادگی است که جوانان غیور ما دارند که وقتی دشمن هرحادثه  ای ایجاد می کند ضمن جبران مساله، چند قدم هم جلوتر می روند و این برای اولین بار نیست که اتفاق می افتد.

اورانیوم 60 درصد باعث افزایش کیفیت و کاهش زمان تولید رادیوداروها می شود

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره اینکه غنی سازی اورانیوم ۶۰ درصدی به چه منظور است؟ آیا برای سوخت راکتور تهران است؟ گفت: برخی به دنبال تشویش در اذهان عمومی بودند، این اورانیوم ۶۰ درصد برای ساختن "هدف" Target هایی است که این هدف ها را در راکتور تهران می گذاریم و از آنها مولیبدن استخراج می کنیم. از این ۶۰ درصد برای سوخت الان تولید نمی کنیم. از سویی این بحث که در رسانه ها راه انداختند که ما نمی‌دانیم داریم چکار می کنیم یا داریم بلوف می زنیم، درست نیست.

وی توضیح داد: اورانیم 60 درصد کاربرد های متنوعی دارد و یکی از آنها در تولید رادیوداروها استفاده می شود. در فرایند فیژن مولی با ۲۰ درصد را تست می کنیم اما وقتی غنا را بالا ببریم راندمان و میزان مولیبدن که عنصر مهمی است بالا می رود و زمان تولیدش هم کوتاه تر و فرایند آسان‌تر می‌شود، این فرصتی بود که قانون مجلس برای سازمان پیش آورد الان داریم تولید می کنیم، محصولی که گرفتیم فعلا 9 گرم در ساعت است و با بهینه سازی به 5 گرم می رسانیم اما در ازای آن 20 درصد تولید می کنیم یعنی همزمان هم غنای 20 درصد و هم غنای 60 درصد تولید می کنیم که کار ارزشمند و فوق العاده ای است./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی