کد خبر : 9939

رحیمی جهان آبادی:

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: اینکه کره ای ها بخواهند روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مناسب خود با ایران را با آمریکا پیوند بزند کاری عقلانی و منطقی نیست و منافع دو کشور و دو ملت را تامین نمی کند.

جلیل رحیمی جهان آبادی ، با اشاره به رفتار کره ای برای آزادسازی پول های بلوکه شدن ایران در این کشور، گفت: بعد از جنگ ایران و عراق، کره ای ها نقش پر رنگی در بحث نوسازی، توسعه و فعالیت اقتصادی در ایران داشته اند، کره ای ها به ویژه در حوزه خودرو سازی و لوازم خانگی نقش زیادی داشتند و ایران با آنها همکاری وسیعی داشت.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه آسیایی ایران و نگاه تهران به حل مشکلات کشورهای آسیایی در روابط بین الملل ارزشمند است، ادامه داد: تا امروز هیچ چالش و تنشی در سیاست خارجی با کره ای نداشته ایم و اگر بخواهند در روابط خود با ما و برگردانند پول ایران به توافق یا نظر آمریکا و حل مشکل را به آمریکایی ها ارجاع دهد نه عقلانی است نه منطقی و نه می تواند مشکل را حل کند چرا که ایران با آمریکا دچار تنشی های در سطح امنیتی و سیاسی هستیم و این مشکلات در چهار دهه اخیر حل نشده است  و اکنون نیز در قالب برجام گرفتار کج فهمی آمریکا هستیم.

وی بیان کرد: اینکه کره ای ها بخواهند روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مناسب خود با ایران را با آمریکا پیوند بزند کار عقلانی و منطقی نیست و منافع دو کشور و دو ملت را تامین نمی کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: کره به سوخت، نفوذ و بازار ایران نیاز دارد، در واقع بیش از اینکه ما به کره ای ها نیاز داشته باشیم آنها به ما نیاز دارند بنابراین نباید منافع خود را به خطر بیناندازد و آن را به آمریکا پیوند بزند، آمریکایی که نه تنها با ایران چالش ایجاد کرده بلکه در دوره ترامپ با سایر کشورها و پیمان ها همین چالش و تنش را داشته است.

رحیمی جهانی آبانی در ادامه گفت‌وگو  با تاکید براینکه تنها راه حل پول های بلوکه شده ایران، گفت و گوی دو جانبه ایران و کره است اظهار داشت: حل مشکل تنها از طریق گفت و گو مستقیم و بدون پیوند زدن به آمریکا و مشکلاتی که ایران با آمریکا دارد، ممکن است و کره نباید ظرفیت عظیم اقتصاد ایران را از دست دهد چرا که برای کره در ایران جایگزین های زیادی وجود دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ایران همچنان علاقه به حفظ روابط دوستان با کره دارد که این موضوع بستگی به رفتار و عقلانیت کره ای ها دارد که آیا می خواهند مشکل را خود حل کنند یا می خواهند به مسئله ای که سراسر چالش و تنش زا است پیوند بزنند./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
اجتماعی