کد خبر : 9444

الهیان در نشست توانمندسازی زنان قربانی ترور، ضرورت آینده بشر:

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی گفت: حمایت ایران از جبهه مقاومت سبب کاهش خشونت تروریست‌های داعش علیه زنان شد.

 زهره الهیان عصر امروز (دوشنبه، 18 اسفند ماه) در دومین نشست توانمندسازی زنان قربانی ترور، ضرورت آینده بشر که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز جهانی زن برگزار شد، گفت: امروزه آسیب زنان در جنگ‌ها و وقایع تروریستی یکی از مسائل مهم به شمار می‌رود که باید درباره آنها بحث و بررسی صورت گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ما در منطقه با ناامنی‌ها و حملات تروریستی از سوی فرقه‌های مختلف مواجه هستیم که این امر با چراغ سبز و حمایت آمریکا انجام می‌شود که نتیجه آن نیز متأسفانه بروز جنایت‌های خشونت‌بار است.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی کشورهای غربی در قامت تروریسم دولتی در منطقه عمل می‌کنند؛ امروز زنان افغانستان با احساس ناامنی و وقایع خشونت‌بار همراه هستند، در پاکستان نیز گهگاهی حملات تروریستی موجب رعب و وحشت می‌شود و خشونت علیه زنان و کودکان رخ می‌دهد و این امر در عراق هم صورت می‌گیرد.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: داعش و گروه‌های تروریستی وابسته به آنها سال‌ها با حملات جنایتکارانه خود وضعیت زنان و امنیت آنهار ا به خطر انداختند.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این مهم در حالی است که تجارت زنان و خشونت‌هایی که این گروه و فرقه تروریستی علیه ایران داشت با حمایت جمهوری اسلامی از جبهه مقاومت تا حد زیادی کاهش پیدا کرد.

الهیان گفت: زنان بسیاری در کشورهای مختلف منطقه متحمل خساراتی از اقدامات گروه‌های تروریستی شدند و شکنجه، حبس و تجارت زنان از جمله موضوعاتی است که در بین این کشورها مشترک بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متأسفانه بر اساس اقدامات جنایتکارانه سلامت روحی، روانی و جسمی زنان در این جنگ‌ها و حملات تروریستی به مخاطره افتاد؛ از این رو جامعه جهانی باید فکری برای این وضعیت اسفبار کند و در این میان باید از ظرفیت مجامع حقوق بشری برای رسیدگی به این آسیب‌ها کمک گرفته شود.

وی ادامه داد: چندی پیش در نشست وبیناری با زنان کشور افغانستان، نمایندگان پارلمان و فعالان مردم‌نهاد در این کشور گلایه داشتند که زنان امنیت ندارند و مورد حمله گروه‌های تروریستی قرار می‌گیرند. آنها درخواست داشتند که از ظرفیت‌های بین‌المللی کمک گرفته شود و ایران نیز از آنها حمایت کند، این اظهار نیاز آنها دل انسان را به درد می آورد.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: زنان فلسطینی سال‌هاست که از چنین موضوعاتی رنج می‌برند و مورد خشونت افسران و سربازان صهیونیستی بوده و در عین حال آسیب‌های روانی ناشی از، از دست دادن همسر، پدر و فرزند خودشان را تحمل می‌کنند و حتی برخی از آنها در زندان‌ها تحت شکنجه به سر می‌برند؛ درچنین مواردی مشاهده می‌شود که حقوق بشر نادیده گرفته شده و کلید واژه حقوق بشر دوستانه فقط یک حرف و شعار است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: مجامع بین‌المللی و ساختارهای سازمان ملل در حوزه حقوق بشر به کمک زنان قربانی تروریسم و اقدامات جنایتکارانه نیامده و توجه به این امر مطالبه جامعه جهانی و نهادهای غیردولتی است.

الهیان گفت: بر این اساس سازمان ملل و شورای حقوق بشر و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در این رابطه باید کمک کنند و از ظرفیت مجامع بین‌المللی در دفاع از حقوق چنین زنانی مطالبه‌گری کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در جمهوری اسلامی ایران از همان اوایل شکل‌گیری انقلاب با حمله صدام مواجه شدیم و متـأسفانه همه مشاهده کردند که سایر کشورها و قدرت‌های بزرگ غربی از صدام در حمله به مردم ایران حمایت کردند؛ حملات صدام باعث شد که زنان زیادی مجروح و شهید بشوند و امروزه نیز زنان زیادی از جراحت حملات شیمیایی عراق رنج می‌برند.

وی ادامه داد: در حلبچه عراق این حملات شیمیایی باعث کشته شدن و مجروح شدن زنان و کودکان بسیاری شد؛ این جنایت کشورهای غربی نسبت به ملت ایران بود که باعث شد زنان و هموطنان عزیز ایرانی اینگونه آسیب ببینند و در سال‌های دفاع مقدس تعداد زیادی از زنان با آسیب جسمی مواجه شوند و حتی از لحاظ روحی نیز تحت فشار قرار بگیرند زیرا برادر، خواهر، پدر و همسرشان را از دست داده بودند.

رئیس کمیته حقوق بشر مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما باید از مناسبت روز جهانی زن بهره ببریم و در همه دنیا صدای معصومیت زنان را به گوش مجامع بین‌المللی برسانیم و از حقوق آنها دفاع کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: نباید خاطره حادثه تروریستی مجلس را از یاد ببریم؛ زمانی که تعدادی از افراد مزدور و خودباخته گروهک داعش به مجلس حمله کردند و متأسفانه 4 زن بیگناه مجروح شدند؛ خانم بارداری در مجلس حضور داشت که به دلیل این حادثه مجبور به سقط جنین شد که این موارد باید در تاریخ ثبت شود و ما نیز باید با حمایت از آنها از تکرار چنین وقایعی پیشگیری کنیم.

الهیان گفت: اگر سازمان‌های غیردولتی و مردمی از هم اکنون به فکر نباشند این جنایت‌ها ادامه دارد و پیگیری‌های لازم صورت نگیرد با اوج حملات و اتفاقاتی در آینده مواجه خواهیم شد که برای زنان و کودکان آسیب‌زننده خواهد بود و متأسفانه آنها در حملات تروریستی آسیب جدی خواهند دید./

 

ارسال نظر

پربیننده ترین ها
سیاسی
اقتصادی
  • نایب رئیس اتحادیه طلا و…

    نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران می‌گوید با توجه به تقاضای ایجاد شده در بازار، قیمت سکه امروز به ۹ میلیون و ۸۵۰…

اجتماعی